Gasztroenterológia
Az exoszómák segíthetnek a korai hasnyálmirigyrák detektálásában
A sejtek által a vérkeringésbe szekretált apró részecskék felhasználhatók a korai hasnyálmirigyrák detektálásra, sőt, még a veszélyeztetett betegek szűrésére is. - állítják a Texas Egyetem kutatói, akik szerint az exoszómák glypican-1 (GPC1) felszíni proteinje már 150-200 mikroliter vérben is kimutatható, ráadásul a nem invazív teszt 100%-os pontossággal különböztette meg az egészséges alanyokat a hasnyálmirigyrákban szenvedő betegektől. Az eredmények ugyanakkor néhány emlőtumoros beteg esetében is pozitívnak bizonyultak. Az kutatásról a Nature szakmai folyóirat júniusi online kiadása számolt be.
A Crohn-betegségben szenvedők számára hasznos a D-vitamin pótlás
Az ír St. James's Hospital kutatói által végzett tanulmány eredménye arra utal, hogy a Crohn-betegség (CD) remissziós időszakában történő D-vitaminpótlás az intesztinális permeabilitás rövid távú fenntartásával és a betegségaktivitás markereinek javulásával függ össze.
Intraabdominális fertőzés rövidtávú antimikrobiális kezelésének kimenetelei
Az intraabdominális fertőzés sikeres kezelése sebészeti góc-kontrollt és antibiotikum terápiát igényel. Ám mivel az antimikrobiális kezelés megfelelő időtartama továbbra is tisztázatlan, a National Institutes of Health által finanszírozott STOP-IT tanulmány megvizsgálta a rövid és hosszabb távú antibiotikum terápia kimeneteleit.
Cöliákia betegség esetén fokozott a neuropathia kockázata
A cöliákia (CD) glutén-érzékenységgel jellemezhető autoimmun betegség, melynek jelenléte egy új tanulmány szerint több mint duplájára növeli a neuropathia kockázatát. A svéd Karolinska Intézet tanulmányáról a JAMA Neurology szakmai folyóirat online kiadása számolt be.
A protonpumpa-gátlók krónikus használata növeli a szívbetegség kockázatát
Egy adatbányász tanulmány eredménye szerint a protonpumpa-gátlók (PPI) látszólag negatív hatást gyakorolnak a vascularis funkciókra, ennélfogva az átlagpopulációban növelik a myocardialis infarctus (MI) veszélyét. Ezt az összefüggést randomizált, kontrolltanulmány korábban még nem mutatta ki.
A májtranszplantáción kívül van–e más lehetőség az alfa1-antitripszin hiány okozta májmegbetegedésben szenvedők kezelésére?
Az alfa1-antitripszin hiány (ATD) okozta májmegbetegedés fő jellemzője a viszonylag enyhe gyulladással járó májfibrózis/cirrhosis és a hepaticus carcinoma fokozott kockázata. Mindezen hatásokat egy a májsejtekben felhalmozódó, hibásan feltekeredett fehérje májsejtekben proteotoxicitása okozza.
Egészséges családokban sem ritka a rezisztens E. Coli kolonizáció
A Washingtoni Orvostudományi Egyetem kutatói megállapították, hogy az egészséges anyák és gyermekek szervezetében is gyakran található a ciprofloxacin, valamint több más antibiotikum terápiával szemben is rezisztens, pathogén Escherichia coli kolonizáció.
Colitis ulcerosa esetén a széklet immunokémiai teszt előre jelzi a bélnyálkahártya gyógyulását
Egy japán beszámoló szerint a colitis ulcerosában szenvedő betegeknél a kvantitatív széklet immunokémiai teszt (FIT) legalább olyan pontosan előre jelzi a bélnyálkahártya gyógyulását, mint a jóval drágább széklet kalprotektin (Fcal) meghatározás.
Génvariánsonként változik az aszpirin és az NSAID készítmények colorectalis carcinoma kockázatra gyakorolt hatékonysága
Hozzávetőleg 19 000 fő bevonásával zajló vizsgálat keretében az aszpirin és a nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID) használata összességében a végbélrák teljes kockázatának csökkenésével társult, bár bizonyos genetikai variációk esetében ez az összefüggés eltért. – számolt be a JAMA orvosi szaklap márciusi kiadásában megjelent tanulmány.
A hét képe
A hét képe: "Almacsutka", mely a vastagbélrák gyakori tünete - Forrás: Figure 1.
Az „álarcos fojtogató” hatékony kezelése
PPI-ok + ALGINÁTOK kombinációs terápiája
A gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) kezelésére többféle gyógyszeres kezelési lehetőség is kínálkozik. A legmegfelelőbb kezelési módszer mindig a tünetek gyakoriságának és súlyosságának figyelembevételével, a kórforma pontos ismeretében választandó ki. (X)
„Zselét a zsebre” - Az alginátok szerepe a GERD és a savas zseb terápiájában
A GERD (gastrooesophagealis reflux) kórképe a felső gastrointestinum motilitási zavarán alapul, melynek következtében a savas refluxátum a nyelőcsőbe jutva irritációt, súlyosabb esetben makroszkóposan is észlelhető elváltozásokat okoz. A GERD a klinika gyakorlatban a leggyakrabban előforduló, az emésztőrendszert érintő kórképek közül.
Az azithromycin csecsemőkori alkalmazása a pylorus stenosis kockázatához kötődik
A Pediatrics szakmai folyóirat márciusi kiadásában megjelent tanulmány eredménye szerint az orálisan alkalmazott azithromycin vagy erythromycin fokozhatja az infantilis hypertrophiás pylorus stenosis (IHPS) kockázatát, különösen a születést követő első két hétben történő alkalmazás esetén.