Gasztroenterológia

Valóban egészséges a gluténmentes táplálkozás?

Gwyneth Paltrow, Ryan Gosling és Jenny McCarthy csak néhány azon híresség közül, akik a gluténmentes étkezés mellett döntöttek. Nem feltétlenül azért, mert gluténérzékenységben szenvednek, hanem mert meg vannak győződve arról, hogy a gluténmentes étrend egészségesebb. A manapság igen divatos gluténmentes táplálkozásnak az USA-ban hozzávetőleg 16 millió olyan követője van, akiknél sem gluténérzékenységet, sem cöliákiát nem diagnosztizáltak. De vajon számukra tényleg egészséges-e ez a fajta étrend?

Az intesztinális mikrobiom helyreáll a kolonoszkópiát megelőző bélelőkészítést követően

A két különálló, kis dózisú polietilén-glikol elektrolit oldatot használó béltisztítás látszólag kevesebb változást okoz az intesztinális mikrobiom összetételében, mint az egyszeri nagy dózisú MoviPrep (Salix) használatával történő bélelőkészítés. A kétdózisú protokollról korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy hatékony a kolonoszkópiát megelőző béltisztításra.

Az üdítőital fogyasztás fokozhatja a hasnyálmirigyrák kockázatát

Azoknál, akik hetente kettőnél több alkalommal fogyasztanak szénsavas üdítőitalt, közel megduplázódik a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik nem fogyasztanak szénsavas üdítőitalokat. - olvasható az Amerikai Rákkutató Társaság (American Association for Cancer Research) a rák epidemiológiája, Biomarkerei és Prevenciója (Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention) című szakmai folyóiratának egyik beszámolójában.

2014 legolvasottabb gasztroenterológia cikkei

Vakbélgyulladás kezelése appendectomia nélkül? Az IBS tüneteit enyhítő új terápiás rost, gyógyszer okozta májkárosodás kezelésének irányelvei - 2014-ben a Gasztroenterológia szakterület legolvasottabb cikkeiből készítettünk egy válogatást.

Vakbélgyulladás kezelése appendectomia nélkül?
A szövődménymentes vakbélgyulladás nem sebészeti kezelésének hosszú távú kimenetele

A Kalifornia államból származó adatokat használó obszervációs, nem randomizált tanulmány célja az volt, hogy összehasonlítsa az eredményeket a vakbélgyulladás gyanított jelentkezése után a sebészeti (n = 231,678) illetve nem sebészeti kezelésben részesült (n= 3236) vakbélgyulladáson átesett betegeknél.