Gasztroenterológia
A biológiai terápia hepatológiai vonatkozásai
A biológiai terápiák elmúlt évtizedbeli gyors fejlődése elsősorban a géntechnológiának köszönhető. Az, hogy ez a terápia az orvostudomány számos ágában (onkológia, hematológia, immunológia) a célzott illetve megközelítően oki terápia lehet, a molekuláris patomechanizmusok mélyebb megismerésének következménye.
A vegetáriánus étrend szív- és érrendszerre gyakorolt kedvező hatásai
Számos vizsgálat alátámasztotta, hogy a vegetáriánus étrend mellett alacsonyabb a túlsúlyosság, a cukorbetegség, a kardiovaszkuláris betegségek és a tumoros megbetegedések aránya és hosszabb az élettartalom is.
A gefitinib javítja a progressziómentes túlélést áttétes nyelőcsődaganatban
Az European Society for Medical Oncology (ESMO) 2012-es bécsi kongresszusán ismertetett új III. fázisú klinikai gyógyszerkipróbálás eredményei szerint a gefitinib (Iressa®) lassítja a metasztatikus oesophagus carcinoma progresszióját és javítja a betegek életminőségét.
Baktérium okozhatja a gyermekkori Crohn-betegséget
A Journal of Clinical Microbiology októberi kiadásában megjelent tanulmány szerint a Proteobaktériumok hozzájárulhatnak a gyermekkori Crohn-betegség kialakulásához.
Új vakcina a coeliákia kezelésére
Amerikai kutatók szinkrotron segítségével, első alkalommal vizualizálták a coeliákia kiváltó okát, a glutén molekulák és a T-sejtek közti interakciót. – számolt be az Immunity közelmúltban megjelent száma.
Az ibuprofen-famotidine kombináció csökkenti a gasztrointesztinális fekélyek rizikóját
Az ibuprofen-famotidin kombinációt tartalmazó új készítmény alkalmazásakor jóval kisebb az esélye a gasztrointesztinális fekélyek kialakulásának, mint az ibuprofen önmagában történő alkalmazása során.
A colonoscopiás gondozás új irányelvei
A U.S. Multi-Society Task Force on Colorectal Cancer közzétette a colonoscopia felülvizsgálatra vonatkozó irányelveit, melynek lényeges eleme, hogy az átlagos rizikójú betegeknél két vizsgálat közt 10 év szünetet kell tartani.
A bélflóra összetételének zavara Crohn-betegséghez vezet
A Crohn-betegséget célzó legutóbbi tanulmányok során kiderült, hogy a betegek bélbaktérium összetételében markáns változások tapasztalhatók. Ez a megfigyelés felvetette a kérdést, hogy a mikrobiális zavar a Crohn-betegségre jellegzetes genetikai abnormalitások direkt következménye-e, ami a kezdeti gyulladás beindítója vagy az intesztinális gyulladás okozza a bélflóra összetételének változását.
Új potenciális szer a colitis ulcerosa kezelésére
A New England Journal of Medicine (NEJM) egyik augusztusi számában arról számol be, hogy az FDA által jelenleg felülvizsgált, rheumatoid arthritis kezelésére szánt kísérleti gyógyszer egy amerikai tanulmány tanulságai szerint a colitis ulcerosa kezelésében is pozitív eredményeket hozott.
Azonosították az obezitást és a metabolikus szindrómát elősegítő bélbaktériumokat
A University of Maryland kutatói a humán bélflórában 26 olyan baktériumfajt azonosítottak, melyek kapcsolatban állnak a cukorbetegség, a kardiovaszkuláris megbetegedések és a stroke rizikóját jelentősen növelő obezitással és metabolikus szindrómával.
A terhesség megváltoztatja a bélflóra összetételét
Köztudott, hogy a terhesség számos élettani változással jár, a Cornell Egyetem kutatói szerint a graviditás a bélflóra baktérium-összetételét is megváltoztatja, ám ezek a változások a terhességre nézve ártalmatlanok, sőt előnyökkel járnak. – olvasható a Cell című szakmai folyóirat augusztusi kiadásában.
Kongresszusok és konferenciák októberben
Az októberi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
A hepatikus sejtek tumoros elfajulása gátolja a glikogenezist
A Hepatology című szakmai folyóirat az Ohio State Comprehensive Cancer Center tanulmányáról számol be, melyben a kutatók azt vizsgálták, hogy hepatocellularis carcinoma kialakulásakor a hepatikus sejtek miért veszítik el glükóztermelő képességüket.