Idősek fogászati implantátuma: hosszú távú követés
A kutatás célja az idős, 60 év feletti betegek számára beültetett fogászati implantátumok élettartamának és sikerének értékelése, valamint annak vizsgálata volt, hogy az említett betegcsoportban milyen kockázati tényezők befolyásolják, és milyen tényezők jelzik a fogászati implantátum sikerességét illetve kudarcát.
Thyroidectomia műtéthez kapcsolódó belegyezés: felülvizsgálat az Egyesült Királyságban
Az angol Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) felé 2015-2016 során 10 965 panasz érkezett klinikai gondatlanság miatt, melyek nagy része műtétekhez kapcsolódott.
165 gyermekkori orbitalis cellulitis elemzése
A kutatás célja a gyermekkori orbitalis cellulitis jellegzetességeinek és kezelési tapasztalatainak összegzése, valamint a pre-és post septalis orbitalis cellulitis diagnózis és kezelés klinikai alapjainak megteremtése volt.
Ritka betegségek – kinek van jártassága?
A ritka betegségeket gyakran későn vagy tévesen diagnosztizálják, ami a betegek számára fizikai és mentális problémát jelent, a hozzátartozókra pedig komoly érzelmi és egészségügyi terheket ró. A megkésett és téves diagnózisok egyik oka vélhetőleg az, hogy az orvosok kevésbé ismerik a ritka betegségeket.
Segítsük betegeinket az onkológia útvesztőjében
A magyar betegek a fő problémát nem a kezelések minőségében látják, hanem abban, hogy elvesznek a kezelések útvesztőjében, és nem tudják pontosan értelmezni a szóban, stresszhelyzetben kapott információkat – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) megbízásából készített, betegoldali tapasztalatokra épülő tanulmányból*. (X)
Influenza és a társfertőzések kritikus állapotú immunszupresszált betegeknél
Tisztázatlan, hogy az akut légzési elégtelenségben szenvedő kritikus állapotban lévő immunszupresszált betegek esetében az influenza és az influenzával társuló fertőzések összefüggenek-e a beteg szempontjából fontos kimenetelekkel.
Obstruktív alvási apnoe pozicionálási terápiája
Az obstruktív alvási apnoe (OSA) terápiás módozatai közt szerepel a viselkedés és életmód-változtatás, a pozicionálási terápia, az orális eszközök, a műtét és a folyamatos pozitív légúti nyomásterápia (CPAP).
Nincs bizonyíték a Human papilloma vírus elleni oltás és autoimmun betegségek közötti összefüggésre!
A human papilloma vírus (HPV) elleni oltás bizonyítottan hatékony védelmet nyújt a HPV fertőzéssel és a fertőzés-asszociált daganatos megbetegedéssekkel szemben, ám a HPV oltás és az autoimmun betegségek (AD) kockázata közötti esetleges kapcsolat miatt aggodalmak merültek fel.
Család és cukorbetegség
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának jelenleg hatályos szakmai irányelve szerint „a diabetes mellitus (cukorbetegség, cukorbaj) olyan anyagcsere-betegség, amelynek központjában a szénhidrát-anyagcsere zavara áll, de a kórfolyamat következményesen érinti a zsír- és a fehérjeanyagcserét is.
Bőrgyógyászati eljárások és antibiotikum használat: 2008-2016 közötti elemzés
Bár a bőrgyógyászok körében az antibiotikum használat általában csökken, az elmúlt évtizedekben a dermatológiai eljárásokkal társult antibiotikum használat növekedett.
Átfogó elemzés sürgősségi osztályokon megjelenő daganatos betegekről
A daganatos betegek sürgősségi ellátás során felmerülő igényeinek alaposabb ismerete információval szolgál az ambuláns és sürgősségi osztályok számára.
Inzulin rezisztencia és a D-vitamin szint
Az 1-es típusú diabetes mellitus (T1DM) az endogén inzulin szekréció teljes hiányával jellemezhető kórkép. Az 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeknél inzulin rezisztencia (IR) alakulhat ki, melynek egyik kockázati tényezője a D-vitamin hiány.
Szexuális segédeszközök alkalmazása szexuális diszfunkcióban szenvedő férfiaknál: felülvizsgálat
Bár a klinikai gyakorlatban évek óta alkalmaznak szexuális segédeszközöket, a szexuális diszfunkcióban szenvedő férfiaknál történő alkalmazásukkal kapcsolatos tudományos szakirodalom korlátozott.