Szakma

Az álmokkal való munka a pszichoterápiában 4. rész

A pszichoanalitikus iskolák mellett más pszichoterápiás irányzatok is kialakították saját álláspontjukat az álomértelmezés lehetőségeivel kapcsolatban. Az egyik ilyen jelentős irányzat az egzisztencialista-fenomenológiai megközelítés, amelynek egyik legjelesebb képviselője Alfred Adler volt. Más szerzők az álmok értelmezésének kulturális megközelítését tartják hasznosnak.

2012.03.14. Pszichiátria

Újabb eredmények a komplex regionális fájdalom szindróma kutatásában

A komplex regionális fájdalom szindróma (CRPS) vagy Morbus Sudeck néven ismert betegség jellemzője, az agy különböző, szenzoros és motoros területeinek ismeretlen eredetű, kóros elváltozásaiból adódó neuropátiás fájdalom. A Neurology című folyóiratban megjelent beszámoló alapján, egy német multidiszciplináris kutatócsoport elsőként mutatta ki, hogy CRPS betegeknél fellépő agyi elváltozások a test mindkét oldalára hatást gyakorolnak.

2012.03.13. Hírek

Egy elfeledettnek hitt fertőző kórkép

Jelenleg a Föld népességének egyharmada fertőzött Mycobacterium tuberculosissal, közöttük kb. 10%-ban alakul ki TBC-s tünet. A meningitis tuberculosa (TBM) incidenciája leginkább a TBC-s betegek prevalenciájától függ, a fejlődő országokban a krónikus meningitisek leggyakoribb kórokozója a Mycobacterium.

2012.03.12. Infektológia

Csalódást okozott a potenciális herpesz vakcina

A genitális herpesz elleni potenciális vakcináról egy új kutatás kimutatta, hogy csak mérsékelt eredményt hozott a szexuális úton terjedő vírus egyes típusának megakadályozásában, míg teljességgel hatástalannak bizonyult a HSV-2-vel szemben.

2012.03.09. Hírek

Feledékenység és demencia

Tempora mutantur et nos mutamur in illis (változik az idő, s változunk mi is) - hangzik a mondás, mely a külső társadalmi változások mellett az öregedés során bennünk zajló folyamatokra is érvényes. Jelen cikkben definiálni próbáljuk az öregedés fogalmát, elméleteit, a kognitív teljesítmény változásokat és a korfüggő feledékenységről, az enyhe kognitív zavarról és a demenciáról szólunk.

2012.03.09. Háziorvostan

A Supraventrikuláris tachycardiák katéterablációs kezelése

A supraventrikuláris tachycardiák (SVT) viszonylag gyakori, sokszor perzisztens, magas kamrai frekvencia esetén életveszélyes ritmuszavarok. A ritmuszavartól függően a katéterablációs kezelés lehet első vonalbeli, vagy az antiaritmiás szerek hatástalansága esetén választandó eljárás. A beavatkozás hatásossága, illetve a szövődmények aránya függ az aritmia típusától.

2012.03.08. Kardiológia