Szakma

Enuresis gyermekkorban: A kombinált terápia hatékony

A desmopresszinnel és az antikolinergiás oxybutyninnal folytatott kombinált terápia hatékony a monoszimptómás nocturnális enuresis esetén (MNE; 45%-os eredményesség összehasonlítva a placebo csoportban észlelt 17%-os eredményességgel: odds ratio [OR], 0,24; 95% confidencia intervallumnál [CI], 0,10 – 0,56; P < 0,01).

2012.03.07. Belgyógyászat

Jogszabálytervezet a háziorvosi tevékenységhez

Nemzeti Erőforrás Minisztérium egyeztetésre bocsájtotta 'A háziorvosok indikátor alapú telj.értékeléséről és az orvosok gyógyszerrendelése értékelésének szabályairól szóló NEFMI-rendelet, valamint az eg.ügyi szolgáltatások e-Alapból történő finanszírozásának részletes szabályairól Kormányrendelet-tervezetet.' Jogszabálytervezet az alább olvasható. Véleményezési határidő: 2012. március 9.

2012.03.06. Hírek

Valóban káros a szoláriumozás?

Orvosként mindannyian tudjuk, hogy a szoláriumozás többek között a bőr idő előtti öregedéséhez vezet, fokozza a bőrrákok kialakulásának esélyét. A káros hatásokkal jórészt a betegeink is tisztában vannak, ennek ellenére sok esetben szembesülünk a praxisban azzal a kérdéssel, hogy mennyi az a szoláriumban eltöltött idő, ami még nem káros.

2012.03.05. Bőrgyógyászat

Új vércsoportokat azonosítottak

Valószínűleg mindenki tisztában van a vércsoportjával, ami lehet A, B, AB vagy 0. Talán még azt is tudjuk milyen az Rh-faktorunk. De mi a helyzet a Langereis vércsoporttal, vagy éppen a Juniorral? Pozitív vagy negatív? A legtöbb ember ezekről még csak nem is hallott, pedig ez az ismeret élet-halál kérdése lehet.

2012.03.05. Hírek

A demenciákról általában

A társadalom elöregedésével egyre nagyobb jelentőséget kapnak a különböző eredetű demenciák. Jelen cikkben a demencia definíciójáról, a diagnosztikai kritériumokról, illetve a tüneti lefolyásról szólunk.

2012.03.02. Háziorvostan

Entecavir (Baraclude) kontra HBV: a társszakmák bevonásának jelentősége a prevenció és a terápia sikerének érdekében

Földünk lakosságából közel 500 millió ember hepatitis B vírussal fertőzött. Afrika-, Ázsia- és Dél-Amerika egyes országaiban a prevalencia meghaladja a 10%-ot. Az elmúlt évtizedek során Magyarországon jelentősen csökkent a fertőzöttek száma, jelenleg a prevalencia < 1%. A hepatitis B vírus jelentőségét illetve veszélyét azonban nem csupán infektológiai vonatkozása miatt kell hangsúlyozni.

2012.03.01. Infektológia

Új gyógyszerjelölt az ALL kezelésében (Fázis II vizsgálat eredményei)

A terápiarefrakter és relaptáló akut lymphoid leukaemia (ALL) kezelési lehetőségei korlátozottak, viszont az ALL betegkben magas a CD22 expressziója. A vizsgált molekula az inotuzumab ozogamicin, CD22 monoclonalis antitest, a calecheamicin toxinhoz kötötten. Jelen közlemény a klinikai hatást elemző Fázis II vizsgálatot mutatja be.

2012.02.29. Hírek

Változások az akut vesemedence-gyulladás kezelésében?

A New York-i Reuters Health február 1-jén megjelent közleményében olvasható, hogy francia kutatók szerint úgy tűnik, a kizárólagosan szájon át adott antibiotikumok hasonlóan jól használhatók akut vesemedence-gyulladás kezelésére, mint a váltott, pár napig intravénásan elkezdett, majd szájon át folytatott antibiotikus kezelések.

Mire figyeljünk a köhögésre ható szerek alkalmazásakor?

A köhögésre ható gyógyszerek alkalmazásakor nem csak arra kell figyelnünk, hogy a kezelés a köhögés típusának megfelelő legyen, hanem a párhuzamosan alkalmazott egyéb szerekkel való interakciók lehetőségét is figyelembe kell vennünk, ami sok esetben fokozott odafigyelést igényel a kezelőorvos részéről.

2012.02.28. Háziorvostan