Újabb ókori bizonyíték a rákbetegség genetikus eredetére
A Kairói Amerikai Egyetem (AUC) kutatói prosztatarákot állapítottak meg egy 2200 éves egyiptomi múmiánál, ami a betegség genetikus eredetét bizonyítja. A kutatásról a Journal of Paleopathology című folyóiratban számoltak be az AUC tudósai.
10+1 különc könyv a nagyvilágból
Ezen a listán olyan írók szerepelnek, akik nem csak hiányoznak a legtöbb listáról zsenialitásuk ellenére, de stílusuk különcsége, abszurd, szürreális és kísérleti jellege túlmutat azon, ahogy az amerikai irodalom próbálja magára vonni a különcség köntösét. Szerencsére majdnem az összes könyv a listáról beszerezhető magyarul is.
A tíz legnagyobb hazugság a történelemben - 1. rész
A történelem folyamán sok hatalmas átverés történt, melyeknek hatása olykor az egész világra kiterjedt. Az erények között az őszinteség előkelő helyen áll, de be kell lássuk, világunkban milliárd hazugság, füllentés, átverés zajlik nap mint nap.
10 könyv, ami megváltoztatta a világot
Az emberiség az ősidők óta rögzíti gondolatait. Az alkotó egykor barlangok falára rajzolta hagyatékát, aztán kőtáblákba véste az írást, később papiruszt használtak, majd egy mára már elavult forma vette át a tekercsek helyét, a könyv! Néhány könyv megváltoztatta a világot, az eszmék rendszerét és a társadalmat is. Napjainkban már nem nagyon használnak az emberek könyveket, de e-bookok formájában letölthetjük és elolvashatjuk a régi idők nagy alkotásait is.
130 éve született James Joyce
James Joyce, a huszadik századi világirodalom egyik legnagyobb egyénisége 1882. február 2-án Dublinban született. Életét a folytonos vándorlás jellemezte, megrögzött csavargóként a világ számos helyén élt és alkotott.
St. Anton, síparadicsom Ausztriában
A Tiroli Alpokban fekvő St. Anton síközpont sokak szerint az alpesi sízés szülőföldje, mások fergeteges aprés-ski szórakozóhelyei miatt kedvelik, ráadásul, nemrégiben ott forgatták a Chalet Girl című vígjátékot, ami ha lehet még egy (hó)lapáttal hozzájárult népszerűségéhez.
Programajánló február első hétvégéjére
A következő hétvége kiemelt kulturális eseményeinek ajánlóit itt olvashatja!
Egy neurológus és egy komikus bemegy a kocsmába… - humor az agyban
Az emberiség nevetős, vidám faj. A Western Ontario Egyetem számításai szerint egy átlagos ember 17 és félszer nevet, kuncog, vihog, hahotázik egy nap folyamán. Honnan jön ez a nevetés? Mi zajlik le az agyban, amikor ez megtörténik? Hála a funkcionális MRI-nek, a neurológusok nagyjából tudják, hogyan reagál az agy a humorra.
A boldog házasság titkai
A boldog, vagy legalábbis jó házasság számszerűsített próbál szolgálni egy brit felmérés, amely szerint havonta háromszor kell vendéglőbe menni, hetente kétszer mélyenszántót beszélgetni, évente kétszer pedig vakációzni - együtt.
A fekete halál – Gyógyítás a középkorban II. rész
1328-tól 1351-ig pusztított a fekete halál néven elhíresült pestisjárvány, és rengetegen estek neki áldozatul. Bár a járványt 1351-ben sikerült megfékezni, még további hatvan évig tapasztaltak kisebb nagyobb járványokat, amiket a fekete halál okozott.
Az alváshiány éhesebbé tehet
A komoly alváshiánytól érzékenyebbek az emberek az ételek látványával szemben, éhesebbé teszi őket, mint amilyenek valójában - idézte amerikai kutatók megállapítását a Scientific American című ismeretterjesztő portál (www.scientificamerican.com).
Infarktust is okozhat, ha nagyon fáj a szívünk valakiért
Sokszorosan fokozódik a heveny szívroham kockázata, ha valakit rendkívül nagy lelki megrázkódtatás ér. Az "iszonyúan fáj a szívem érte" igazságát amerikai kutatók több esztendei vizsgálat eredményeivel is bizonyították.
Nem minden zsiradék hizlal
Itt az ideje leszokni a zsírtól való félelemről – mondják a szakértők. Csakúgy, mint a koleszterin esetében, itt is vannak jó és rossz típusú zsírok. Sőt, a megfelelő típusú zsiradék beleépítése a diétába kulcsfontosságú az egészség és a jó közérzet szempontjából. A zsír ugyanis nélkülözhetetlen tápanyag a szervezet megfelelő működéséhez.