A jövő nyomait kutatják a közösségi oldalakon - Pszichohistória helyett statisztika
Több mint 60 évvel ezelőtt Isaac Asimov (Iszak Aszimov) sci-fi író "feltalált" egy új tudományágat - a pszichohistóriát -, amelynek révén, a matematika és a pszichológia kombinációjával megjósolhatóvá válik a jövő. A mostani társadalomtudósok ugyanerre vállalkoznak - csakhogy már a webes keresések, a Twitter-üzenetek, a Facebook- és blogbejegyzések vagy a több milliárd mobiltelefon révén meghatározható digitális lenyomatok jelentette hatalmas adatmennyiséget kiaknázva.
Mégsem rákkeltőek a mobilok
A mobiltelefonok használatának kockázata mintegy húsz éve vitatott, de egy új dán kutatás, amely több százezer ember bevonásával készült azt állítja, hogy a mobiltelefonálás nem növeli az agydaganatok kialakulásának kockázatát.
Picasso művészete – 130 éve született a festő zseni II.
„A művészet hazugság, melynek segítségével felismerjük az igazságot.”
Picasso munkásságát különféle korszakokra lehet bontani: A kék korszak (1901-1904), Rózsaszín korszak (1905-1907), Negrista periódus (1908-1909), Analitikus kubizmus (1909-1912) és Szintetikus kubizmus (1912-1919).
Újabb kutatási eredmények a DNS-javító mechanizmus aktiválásában
Lehet-e a ráksejteket arra késztetni, hogy kijavítsák a DNS-üket?
Még emberibb robotok?
Az új robotok már gondolkodhatnak, tanulhatnak és eldönthetik, miként hajtják végre a feladatokat. A japán tudósok által kioktatott robotok "alkalmazása" azonban etikai problémákat is felvet.
Picasso zűrzavaros élete – 130 éve született a festő zseni I.
A festészetnél csak a nők iránti szenvedélye volt nagyobb a XX. század egyik legnagyobb zsenijének, Pablo Picassónak. Minden festészeti korszakának más-más múzsája volt, rengeteg szeretőt tartott, és négy gyereke született három különböző nőtől, kétszer volt házas.
Elisabeth Blackburn Nobel-díjas: nem a halhatatlanság receptjét keressük
Nem a halhatatlanság receptjét keressük, hanem azt kutatjuk, hogy hogyan lassítható a biológiai öregedés folyamata, miként tolható ki az egészség életszakasza - hangsúlyozta a Nobel-díjas Elisabeth Blackburn molekuláris biológus hétfőn, a Magyar Tudományos Akadémián, a Quintess Tudásközpont megnyitóján.
Anamnesis - A magyar egészségügyről várják a nézők történeteit Bodó Viktor rendezéséhez
A magyar egészségügyről szóló, Anamnesis munkacímű darabhoz várja a közönség történeteit a Katona József Színház és a Szputnyik Hajózási Társaság, amelyek közös produkciójaként áprilisban mutatják be a beküldött szövegek alapján születő előadást Bodó Viktor rendezésében.
A popzene hatására isznak a tinik?
A kutatók szerint a tizenévesek alkoholfogyasztási szokásait nagy részben befolyásolják a popslágerek is. Sok szövegében ugyanis az alkoholos italok márkaneveit összekötik a luxussal, a szórakozással, ami imponál a fiataloknak, így ha kimenőt kapnak otthonról, azonnal ezeket a termékeket keresik majd.
Egy fehérje miatt okosabb az ember az egérnél
Osztrák kutatók felfedezése alapján egyetlen fehérjén múlik, hogy az emberi agy őssejtjei lényegesen több idegsejtet termelnek, mint az egér agyában lévők.
Az aromaterápiának "mellékhatásai" vannak...
A fürdők, amelyek masszázsterápiát kínálnak, illatos aromaolajokkal, potenciálisan tele vannak ártalmas levegő-szennyezőkkel: VOCs-okkal (volatile organic compounds - illó szerves vegyületek), és ultrafinom részecskékkel - mondja az Environmental Engineering Science.
Kalózkodás árnyékolja be az e-könyvek sikerét
A 2011-es Frankfurti Könyvvásáron elhangzott szakértői tapasztalatok szerint a könyvkiadás a zeneiparhoz hasonló kihívással néz szembe, ám úgy látják, helyzetük kezelhetőbb.
A sejtek mozognak bennünk - de hogyan?
Jó vagy rossz: az emberi egészség a sejtek mozgásától függ. Attól, hogy tudnak-e vándorolni egyik helyről a másikra. Minden egyes emberi testben, a sejtek milliói mozognak, hogy tegyék, amit kell.