Szülészet-nőgyógyászat
A szülés utáni depresszió
A szülés utáni depresszió (PPD) jelentős kockázatot jelent az anyák és a gyermekek egészségére. Az időbeli tendenciák megértése kulcsfontosságú a prevalencia értékeléséhez és a veszélyeztetett populációk azonosításához. Egy vizsgálat célja az volt, hogy a PPD-vel kapcsolatos legújabb tendenciákat értékelje és felmérje, hogy ezek a tendenciák hogyan kapcsolódnak a fajhoz, az etnikai hovatartozáshoz és a terhesség előtti testtömegindexhez (BMI).
Rövid és hosszú távú halálozási kockázat a koraszülést követően
A koraszülés (PTB) az újszülöttkori halálozás egyik vezető oka. Az újszülöttkori időszakon túli halálozásra vonatkozó bizonyítékok azonban korlátozottak, különösen Észak-Amerikában. Egy vizsgálat célja az volt, hogy feltérképezze a PTB és a születéstől a 23-36 éves korig terjedő összhalálozást és az ok-specifikusan bekövetkező halálozás összefüggéseit.
Topiramát és metformin az elhízás szabályozására policisztás ovárium szindrómában
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) gyakran elhízással jár, a testsúly kordában tartása pedig javíthatja az endokrin, illetve kardiometabolikus jellemzőket. Egy kutatás célja annak értékelése volt, hogy a topiramát (TPM) alkalmazása a metformin (MTF) mellett milyen hatással van a testsúly szabályozására, valamint a hormonális és metabolikus értékekre PCOS-ben szenvedő nők esetében.
Antibiotikum visszatérő húgyúti fertőzésekben: kell vagy sem?
A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzés a nők minden korosztályában, becslések szerint 30-40%-a 6 hónapon belül újrafertőződik. Az Amerikai Családorvosok Akadémiája szerint a visszatérő húgyúti fertőzés (UTI) jellemzően két vagy több megbetegedést jelent 6 hónapon belül, vagy egy éven belül több fertőzést.
A policisztás ovárium szindróma fenotípusainak jelentősége
A PPCOS (Pregnancy in Polycystic Ovary Syndrome) I. és II. randomizált, kontrollált vizsgálatban a résztvevők retrospektív kohorsz vizsgálata során orvosi konzultáció, demográfiai adatok felvétele, fizikalis vizsgálat és a laboratóriumi adatok alapján a négy Rotterdam kritérium három kategóriájába sorolták a betegeket. A két hiperandrogén (A és B) Rotterdam-kategóriát a PCOS nem hiperandrogén fenotípusával (D fenotípus) hasonlították össze. A kimenetelek a klinikai terhesség, a terhesség elvesztése, az élveszületés, a szülészeti szövődmények (beleértve a koraszülést, a preeclampsiát, a terhességi cukorbetegséget, a méhen belüli növekedéskorlátot és a membránok idő előtti megrepedését), valamint az újszülöttkori kimenetelek (beleértve a sárgaságot, a légzési nehézségi szindrómát, az újszülöttkori kórházi kezelést és az újszülöttkori fertőzést) voltak.
Új influenza- és frissített COVID-oltások kaptak zöld utat Európában
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek európai bizottsága (CHMP) két vakcina forgalomba hozatali engedélyének kiadását javasolta: Fluad (felszíni antigén, inaktivált, adjuvált) és Flucelvax (felszíni antigén, inaktivált, sejtkultúrákban előállított) influenza elleni aktív immunizálásra. Az oltóanyagok a 2 évesnél idősebb gyermekek és felnőttek immunizálásra alkalmas.
Az emlőrák kockázatának felmérése
Az emlőrák a leggyakrabban diagnosztizált daganatos megbetegedés az Egyesült Államokban, és a második vezető daganatos halálozási ok az amerikai nők körében. A 40 éves kortól kezdődő rendszeres mammográfiás szűrés csökkenti az átlagos veszélyeztetettségű nők esetében az emlődaganat okozta halálozást. A szűrés azonban a fals pozitív vizsgálati eredmények és a biológiailag nem ártalmas elváltozások túldiagnosztizálása miatt károkat is okoz. Az előnyök és ártalmak kiegyensúlyozásában mutatkozó eltérések különböznek a főbb irányelvekben azzal kapcsolatban, hogy milyen életkorban kell elkezdeni a szűrést és milyen életkorban kell abbahagyni, illetve milyen gyakran kell javasolni a mammográfiás szűrést az átlagos veszélyeztetettségű nők számára.
A terhesség alatti liszteriózis végzetes lehet a magzat számára
A terhesség alatti liszteriózis, ha invazív, végzetes lehet a magzatra nézve; a magzati, illetve az újszülöttkori halálozás aránya ennek kapcsán 29%-ra tehető.
A menopauza tüneteit célzó gyógymódok
Egy közelmúltban megjelent szisztematikus áttekintés határozott képet ad arról, hogy egyes hormonok és hidratáló készítmények miként nyújthatnak enyhülést a menopauza idején hüvelyszárazságot vagy fájdalmas közösülést tapasztaló nők számára. A kutatók szerint azonban kevés hosszú távú adat áll rendelkezésre e termékek biztonságosságával kapcsolatban.
A kismamák elhízása és a hirtelen csecsemőhalál kockázata
A kismamák elhízásának aránya egyre nő az Egyesült Államokban. Bár az elhízás jól dokumentált kockázati tényezője számos kedvezőtlen kimenetelű terhességnek, jelenleg nem elismert kockázati tényezője a hirtelen bekövetkező, váratlan csecsemőhalálnak (SUID). Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza, vajon a kismamák elhízása a SUID kockázati tényezője-e, illetve értékelte a kismamák elhízásának tulajdonítható SUID-esetek arányát.
Támogatja a baba egészségét1 a fogantatás előtt az L-metil-foláttal2, azaz a folsav közvetlenül hasznosítható formájával
Németországban a fogamzóképes nők kevesebb mint 12%-a3 éri el a WHO által ajánlott 906 nmol/l vörösvérsejt-folsavszintet, amely csökkenti a nyitott gerinc más velőcsőzáródási rendellenesség kockázatát a terhesség során.4
Interleukin-6 receptor ellenes antitestek alkalmazása terhességben
Kevés adat áll rendelkezésre az interleukin (IL)-6 receptor antitestek (anti-IL-6) terhesség alatti alkalmazásáról, különösen a harmadik trimeszterben. Egy tanulmány célja az volt, hogy leírja ennek a gyógyszernek a kimeneteleit a terhes nők és újszülöttjeik tekintetében, amit a nők a COVID-19 kezelésére kaptak az első trimeszter után.
Evészavar és polycisztás ovárium szindróma
A polycisztás ovárium szindróma (PCOS) összefüggésbe hozható az étkezési rendellenességekkel, de a korábbi meta-analíziseket az alacsony számok korlátozták. Egy friss szakirodalmi áttekintés és meta-analízis értékelte a rendellenes evészavarok előfordulási gyakoriságát PCOS-ben szenvedő és nem szenvedő nők körében.