Infektológia

Új COVID-19 elleni szájon át szedhető gyógyszer

Az új szájon át szedhető antivirális gyógyszer a nirmatrelvir és a ritonavir kombinációja (Paxlovid). A nirmatrelvir egy proteáz inhibitor, ami megakadályozza a vírus szaporodását. A ritonavir a nirmatrelvir szintjének növelésére szolgál azáltal, hogy lassítja a májban történő metabolizmusát.

2022.05.30. Infektológia

Ajánlás tervezet: műtét és reumaellenes szerek időzítése

Az Amerikai Reumatológiai Kollégium (’American College of Rheumatology’; ACR) és az Amerikai Csípő- és Térdsebészek Szövetsége (’American Association of Hip and Knee Surgeons’, AAHKS) frissített irányelveket adott ki arra vonatkozóan, hogy le kell-e állítani a biológiai- és immunszuppresszív szereket anutoimmun reumatológiai kórképekben elektív csípő- vagy térdprotézis műtét miatt.

2022.05.10. Infektológia

A Kinder csokoládé felelős 151 szalmonellás esetért

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint a Kinder csokoládé termékek több, mint 150 szalmonellás megbetegedéshez köthetők, amelyekről 11 országból számoltak be. A legtöbb eset Európában történt, bár az Egyesült Államokból is jelentettek egy esetet. A betegség többnyire 10 év alatti gyermekeket érintett és április 25-ig nem számoltak be halálesetről.

2022.05.09. Infektológia

Gyermekkori hepatitisek és az adenovírus? Lehet kapcsolat?

A CDC közegészségügyi figyelmeztetést adott ki a kisgyermekek körében előforduló súlyos hepatitis megbetegedésekkel kapcsolatban, miután Alabamából több esetről is beszámoltak. Az Egyesült Királyságban már több mint 100 esetet vizsgálnak. Bár a fertőzések forrása nem ismeretes, „jelenleg vizsgálják a gyermekkori hepatitis és az adenovírus-fertőzés közötti lehetséges összefüggést” - áll a CDC figyelmeztetésében.

2022.05.06. Infektológia

Kawasaki-betegség: új iránymutatás

Egy, az Amerikai Reumatológiai Kollégium (’American College of Rheumatology’; ACR) és a Vasculitis Alapítvány (’Vasculitis Foundation’, VF) által közösen kiadott, frissített irányelv szerint minden Kawasaki-betegségben (KD) szenvedő beteget először intravénás immunglobulinnal kell kezelni.

2022.05.04. Infektológia

Edukáció hatása az antibiotikum használatra sürgősségi osztályon

A húgyúti fertőzéseket (’urinary tract infection’, UTI) gyakran tévesen diagnosztizálják vagy túlzottan széles spektrumú antibiotikumokkal kezelik, ami negatív következményekkel járhat. A vizsgálat célja az volt, hogy a húgyúti fertőzések felírására irányuló antimikrobiális stewardship (AS) stratégiákat valósítson meg sürgősségi osztályon (SBO).

2022.05.03. Infektológia

Jó, vagy nem jó a korai ivermectin kezelés Covid-19-ben?

Nem egyértelmű az ivermectin hatásossága a kórházi kezelés-, vagy a sürgősségi környezetben történő hosszabb megfigyelés megelőzését illetően a súlyos akut légzőszervi szindróma koronavírus-2 (SARS-CoV-2) által okozott akut tünetekkel járó „koronavírus betegség-2019” elnevezésű betegségben (Covid-19) szenvedő járóbetegek körében.

2022.05.02. Infektológia

Konvaleszcens plazma és kórházi kezelés?

A ’The New England Journal of Medicine’ szaklapban közzétett adatok szerint a Covid-19 megbetegedésben szenvedő betegek esetében a tünetek megjelenését követő 9 napon belül beadott konvaleszcens plazma csökkentheti a kórházi kezelés kockázatát.

2022.04.26. Infektológia

Oltás és Covid-19? Milyen a kimenetel az omikronnal?

A Covid-19 áttöréses fertőzései esetében a klinikai tünetek és a képalkotó vizsgálatok jellegzetességei a teljesen beoltott betegeknél általában enyhébbek, mint a részlegesen beoltott vagy be nem oltott betegeknél, - derült ki a ’Radiology’ folyóiratban közzétett új, multicentrikus vizsgálatból.

2022.04.25. Infektológia

Daganat és COVID-19: néhány mérlegelendő kérdés

A daganatos betegségben szenvedők fokozott figyelmet érdemelnek mind alapbetegségük, mind COVID-19 fertőzésre való nagyobb hajlamuk, törékenységük miatt. Egy amerikai daganat kezelő centrum orvosának tollából született írást szeretnék megosztani mindenkivel, ami igen hasznos a területen dolgozó orvosok és kórházi ellátók számára is.

2022.04.12. Infektológia