Belgyógyászat

Rövid távú szteroid kezelés és a cukorbetegség

Azoknál, akik rövid kórházi tartózkodásuk alatt szisztémás glükokortikoidokat kaptak, több mint kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki újonnan fellépő cukorbetegség, mint azoknál, akik nem kaptak - jelentették egy nagyszabású tanulmány szerzői, ami több mint egy évtizedes betegnyilvántartás adatait elemezte.

2024.11.19. Belgyógyászat

A policisztás ovárium szindróma fenotípusainak jelentősége

A PPCOS (Pregnancy in Polycystic Ovary Syndrome) I. és II. randomizált, kontrollált vizsgálatban a résztvevők retrospektív kohorsz vizsgálata során orvosi konzultáció, demográfiai adatok felvétele, fizikalis vizsgálat és a laboratóriumi adatok alapján a négy Rotterdam kritérium három kategóriájába sorolták a betegeket. A két hiperandrogén (A és B) Rotterdam-kategóriát a PCOS nem hiperandrogén fenotípusával (D fenotípus) hasonlították össze. A kimenetelek a klinikai terhesség, a terhesség elvesztése, az élveszületés, a szülészeti szövődmények (beleértve a koraszülést, a preeclampsiát, a terhességi cukorbetegséget, a méhen belüli növekedéskorlátot és a membránok idő előtti megrepedését), valamint az újszülöttkori kimenetelek (beleértve a sárgaságot, a légzési nehézségi szindrómát, az újszülöttkori kórházi kezelést és az újszülöttkori fertőzést) voltak.

2024.11.18. Belgyógyászat

Új influenza- és frissített COVID-oltások kaptak zöld utat Európában

Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek európai bizottsága (CHMP) két vakcina forgalomba hozatali engedélyének kiadását javasolta: Fluad (felszíni antigén, inaktivált, adjuvált) és Flucelvax (felszíni antigén, inaktivált, sejtkultúrákban előállított) influenza elleni aktív immunizálásra. Az oltóanyagok a 2 évesnél idősebb gyermekek és felnőttek immunizálásra alkalmas.

2024.11.14. Belgyógyászat

Hogyan függ össze a kardiovaszkuláris biztonságosság és a DPP-4-gátló kezelés? A Verify vizsgálat tanulságai

Az utóbbi években a diabetológiában az FDA kívánalmának megfelelően előtérbe kerültek a kardiovaszkuláris biztonságossági vizsgálatok. Egy frissen felfedezett cukorbetegnél a monoterápiának, vagy egy kombinált kezelés elkezdésének nagyobb a kardiovaszkuláris előnye? Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését a Verify vizsgálat tanulságairól.

2024.11.04. Belgyógyászat

Innováció a 2-es típusú diabétesz farmakoterápiájában – a kardiometabolikus szemlélet jegyében

A cukorbetegség egy komplex kórkép, melynek kezelésében életmódbeli változtatások és gyógyszeres kezelések széles skálája kaphat szerepet. Az aktuális szakmai iránymutatások fókuszában azok a hatóanyagok állnak, amelyek a glikémiás kontroll mellett kardiometabolikus rizikócsökkentést is kínálnak – így kiemelten a glükagonszerű peptid-1- (GLP-1-) receptor agonisták (1).

2024.10.23. Belgyógyászat

"Gyakori vélekedés hogyha egy gyógyszernek nincsen mellékhatása, akkor hatása sem lehet. Vannak azonban kivételek"...

Vannak olyan komorbid betegek, akik egy csomó gyógyszert szednek, így náluk nagyon sok gyógyszerinterakció fordulhat elő. Lehet már máj, vese és egyéb károsodásuk, szövődményük, így ennél a betegcsoportnál kiemelten fontos szempont, hogy maga a gyógyszer ne okozzon különböző károsodásokat. A DPP-4-gátlóknál gyakorlatilag a placebóval összemérhető a mellékhatás spektrum. Nézze meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy milyen betegcsoport esetében lehet különösen jó választás a DPP-4-gátló család.

2024.10.17. Belgyógyászat

Mi is az az inkretin koncepció?

Tulajdonképpen maga az inkretin koncepció egy körülbelül 90 éves sztori. Az inkretin tengelyt, mint olyat valamikor a múlt század elején fedezték fel, akkor is történt az elnevezésük. Arra jöttek rá, hogy a bélrendszerben termelődnek olyan hormonok, amik szabályozzák az inzulin termelését, és ráadásul úgy szabályozzák, hogyha orálisan adunk valakinek cukorterhelést, akkor lényegesen magasabb inzulinszekréció fog kialakulni, mintha ugyanezt vénásan tennénk.

2024.10.11. Belgyógyászat

A kismamák elhízása és a hirtelen csecsemőhalál kockázata

A kismamák elhízásának aránya egyre nő az Egyesült Államokban. Bár az elhízás jól dokumentált kockázati tényezője számos kedvezőtlen kimenetelű terhességnek, jelenleg nem elismert kockázati tényezője a hirtelen bekövetkező, váratlan csecsemőhalálnak (SUID). Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza, vajon a kismamák elhízása a SUID kockázati tényezője-e, illetve értékelte a kismamák elhízásának tulajdonítható SUID-esetek arányát.

2024.10.02. Belgyógyászat

A nemi hovatartozást megerősítő hormonkezelés és a metabolikus szindróma transznemű veteránok körében

A nemi hovatartozást megerősítő hormonkezelés (GAHT) transznemű személyek számára a nemi diszfória csökkentése és az életminőség javítása érdekében alkalmazott, gyakori terápia. A GAHT hosszú távú hatásainak feltárása továbbra is prioritást élvez a transzneműekre vonatkozó egészségügyi kutatások terén. Egy vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy a nemi hormonok (ösztradiol és tesztoszteron) kapcsolatban állnak-e a metabolikus szindróma kialakulásával a transznemű veteránok esetében, a cisznemű veteránokhoz viszonyítva.

2024.09.27. Belgyógyászat