Gyermekgyógyászat
A policisztás ovárium szindróma fenotípusainak jelentősége
A PPCOS (Pregnancy in Polycystic Ovary Syndrome) I. és II. randomizált, kontrollált vizsgálatban a résztvevők retrospektív kohorsz vizsgálata során orvosi konzultáció, demográfiai adatok felvétele, fizikalis vizsgálat és a laboratóriumi adatok alapján a négy Rotterdam kritérium három kategóriájába sorolták a betegeket. A két hiperandrogén (A és B) Rotterdam-kategóriát a PCOS nem hiperandrogén fenotípusával (D fenotípus) hasonlították össze. A kimenetelek a klinikai terhesség, a terhesség elvesztése, az élveszületés, a szülészeti szövődmények (beleértve a koraszülést, a preeclampsiát, a terhességi cukorbetegséget, a méhen belüli növekedéskorlátot és a membránok idő előtti megrepedését), valamint az újszülöttkori kimenetelek (beleértve a sárgaságot, a légzési nehézségi szindrómát, az újszülöttkori kórházi kezelést és az újszülöttkori fertőzést) voltak.
Új influenza- és frissített COVID-oltások kaptak zöld utat Európában
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek európai bizottsága (CHMP) két vakcina forgalomba hozatali engedélyének kiadását javasolta: Fluad (felszíni antigén, inaktivált, adjuvált) és Flucelvax (felszíni antigén, inaktivált, sejtkultúrákban előállított) influenza elleni aktív immunizálásra. Az oltóanyagok a 2 évesnél idősebb gyermekek és felnőttek immunizálásra alkalmas.
A csökkenő védőoltások miatt emelkednek a szamárköhögéses esetek?
A Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) új adatai szerint a tavalyi évhez képest jelentősen megugrott a szamárköhögéses megbetegedések száma, különösen New Yorkban, Illinois-ban, Floridában és Coloradóban. Az esetek száma akkor emelkedik, amikor a védőoltások aránya csökkenni kezd.
Gyermekkori elhízás, testsúlyváltozás és gyermekkori immunmediált bőrbetegségek
Továbbra is tisztázatlan, hogy a gyermekkori elhízás vagy súlygyarapodás vezet-e a gyermekkori immunmediált bőrbetegségek kialakulásához.
Mire használható a körömredő kapillaroszkópia?
A körömredő kapillaroszkópia a kapillárisok sűrűségében, hosszában és morfológiájában bekövetkező markáns változásokat azonosítja olyan megbetegedések esetén, mint a köröm pikkelysömör, az onichomikózis és a retronychia.
Az ENSZ beoltja a gázai gyermekeket gyermekbénulás ellen
Az ENSZ megkezdi mintegy 640 ezer gyermek gyermekbénulás elleni oltását a Gázai övezetben, egy olyan kampányban, amely az Izrael és a Hamász fegyveresei közötti harcok napi nyolcórás szüneteire támaszkodik az ostromlott enklávé egyes területein.
A kismamák elhízása és a hirtelen csecsemőhalál kockázata
A kismamák elhízásának aránya egyre nő az Egyesült Államokban. Bár az elhízás jól dokumentált kockázati tényezője számos kedvezőtlen kimenetelű terhességnek, jelenleg nem elismert kockázati tényezője a hirtelen bekövetkező, váratlan csecsemőhalálnak (SUID). Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza, vajon a kismamák elhízása a SUID kockázati tényezője-e, illetve értékelte a kismamák elhízásának tulajdonítható SUID-esetek arányát.
Gyógyszeres terápiás stratégia lázas gyermek esetén
Gyermekek esetében a láz az egyik legfőbb ok, ami miatt a szülők orvoshoz fordulnak. A láz oki terápiája mellett fontos helyet kell, hogy kapjon a kezelésben a gyermek jó általános állapotának visszaállítása, a betegséggel járó diszkomfort és stressz csökkentése, amely az esetek nagy részében lázcsillapítást is jelent.
Valós adatok az RSV elleni védőoltás biztonságosságáról terhességben
Az anyák légúti szinciális vírus (RSV) elleni oltása a terhesség késői szakaszában újszülöttjeik védelme érdekében nem jár a koraszülés vagy más rossz kimenetel fokozott kockázatával - derül ki a Weill Cornell Medicine és a NewYork-Presbyterian kutatóinak tanulmányából. A csecsemők különösen érzékenyek a vírusra, ami súlyos alsó légúti megbetegedést okozhat.
A metformin használata biztonságos a terhesség alatt
A metformin biztonságosan alkalmazható a terhesség alatti cukorbetegség kezelésére, és nincs hosszú távú káros hatása a megszületett gyermekekre és az anyára a szülés után legalább 11 évig - derült ki az Endokrin Társaság 2024. éves találkozóján Bostonban, Massachusettsben bemutatott kutatásból. Ez az első olyan tanulmány, amely a terhesség alatti metformin használat hosszabb távú hatásait vizsgálta.
A rumináció szakirodalmi áttekintése
A ruminációt az étel ismételt visszaöklendezése jellemzi. A ruminációs szindróma a bél-agy kölcsönhatás rendellenessége, amelyet a római kritériumok alapján diagnosztizálnak, míg a ruminációs zavar a DSM-5 kritériumai alapján diagnosztizált táplálkozási és evészavar. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a rumináció globális prevalenciáját e kritériumok szerint minden korcsoportban.
A hyponatraemia súlyossága gyermekkorban
A gyermeksürgősségi osztályokat (PED) felkereső gyermekek enyhe hyponatraemiája a vazopresszor használat, kórházi felvétel, gyermek intenzív osztályra (PICU) történő bekerülés és a halálozás magasabb arányával jár. A fenti nemkívánatos események tovább fokozódnak minél súlyosabb lesz a hyponatraemia.
A terhességi hipertonia és a szülés utáni kardiovaszkuláris halálozás kapcsolata
A Rutgers Health kutatói megállapították, hogy a terhesség alatti hipertóniás rendellenességek erőteljes összefüggést mutatnak a szülés után akár egy évvel bekövetkező, halállal végződő kardiovaszkuláris megbetegedésekkel.