Háziorvostan

Rövid távú szteroid kezelés és a cukorbetegség

Azoknál, akik rövid kórházi tartózkodásuk alatt szisztémás glükokortikoidokat kaptak, több mint kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki újonnan fellépő cukorbetegség, mint azoknál, akik nem kaptak - jelentették egy nagyszabású tanulmány szerzői, ami több mint egy évtizedes betegnyilvántartás adatait elemezte.

2024.11.19. Háziorvostan

Hogyan függ össze a kardiovaszkuláris biztonságosság és a DPP-4-gátló kezelés? A Verify vizsgálat tanulságai

Az utóbbi években a diabetológiában az FDA kívánalmának megfelelően előtérbe kerültek a kardiovaszkuláris biztonságossági vizsgálatok. Egy frissen felfedezett cukorbetegnél a monoterápiának, vagy egy kombinált kezelés elkezdésének nagyobb a kardiovaszkuláris előnye? Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését a Verify vizsgálat tanulságairól.

2024.11.04. Háziorvostan

A hosszú távú demencia kockázata a Parkinson-kór esetén

Széles körben hivatkoznak arra, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegek akár 80%-ánál is előfordul demencia, de az ilyen magas arányokról beszámoló tanulmányok több mint két évtizeddel ezelőtt jelentek meg, viszonylag kevés mintaszámmal, és más korlátokkal is rendelkeztek. Célunk az volt, hogy meghatározzuk a hosszú távú demencia kockázatát Parkinson-kórban szenvedőknél, két nagy, folyamatban lévő, prospektív, megfigyeléses vizsgálat adatainak felhasználásával.

2024.11.01. Háziorvostan

Új kezelési stratégia a krónikus vesebetegségben

A háziorvosi tevékenységet ösztönző új indikátor rendszerben nem szerepel önállóan a vesefunkció labordiagnosztikája és a vizeletben mért fehérjeürítés rendszeres szűrése. A magas vérnyomásban szenvedő betegeknél - a vesebetegség fokozott kockázatára tekintettel – azonban javasolják a szérum kreatinin szint 12 havonkénti vizsgálatát.

2024.10.31. Háziorvostan

Krónikus vesebetegség. Több újdonság a nemzetközi irányelvben!

A krónikus vesebetegség (CKD) egyre nagyobb számban érinti a magyar lakosságot, melynek kialakulása rontja az életminőséget és lerövidíti a várható élettartamot. Az alapellátásban mind a háziorvos, mind a beteg érdeke és felelőssége, hogy aktívan részt vegyen a megelőzésben, és a kórállapot diagnózisának felállítása esetén a gondozásban.

2024.10.24. Háziorvostan

"Gyakori vélekedés hogyha egy gyógyszernek nincsen mellékhatása, akkor hatása sem lehet. Vannak azonban kivételek"...

Vannak olyan komorbid betegek, akik egy csomó gyógyszert szednek, így náluk nagyon sok gyógyszerinterakció fordulhat elő. Lehet már máj, vese és egyéb károsodásuk, szövődményük, így ennél a betegcsoportnál kiemelten fontos szempont, hogy maga a gyógyszer ne okozzon különböző károsodásokat. A DPP-4-gátlóknál gyakorlatilag a placebóval összemérhető a mellékhatás spektrum. Nézze meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy milyen betegcsoport esetében lehet különösen jó választás a DPP-4-gátló család.

2024.10.17. Háziorvostan

A Janus-kináz-gátlók mellékhatásai gyermekekben

A Janus-kináz inhibitorok (JAKi) olyan gyógyszerek, amelyek blokkolják a citokin jelek továbbításáért felelős tirozin-kinázokat. Az első JAKi-t 2011-ben hagyta jóvá az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) felnőttek autoimmun reumatológiai ízületi gyulladásának kezelésére. Gyermekgyógyászati indikációt csak 8 évvel később engedélyeztek, akut graft-versus-host betegség kezelésére. Azóta helyileg alkalmazandó és orális szerek kaptak FDA-engedélyt bőrgyógyászati betegségekben szenvedő gyermekek számára.

2024.10.17. Háziorvostan

Biomarkerek alkalmazása Alzheimer-kórban az alapellátásban?

Az Alzheimer-kórt (AD) megbízhatóan kimutató vérvizsgálat egyszerűsíthetné az Alzheimer-kór diagnosztikai folyamatát, illetve a kezelést. Egy tanulmány során a klinikumban elérhető AD-vérteszt prospektív értékelését végezték el az alap- és másodlagos ellátásban, előre meghatározott biomarker határértékek alkalmazásával.

2024.10.14. Háziorvostan