Urológia-andrológia-uroonkológia

A kutyák kiszagolhatják a prosztatarákot?

Évszázadok óta tudjuk, hogy az ember legjobb barátja kivételes szaglással rendelkezik. A keresőkutyákat számos orvosi összefüggésben is használják, a COVID-19 kimutatásától kezdve a Parkinson-kórig. Az első dokumentált eset, amikor kutyák segítségével fedeztek fel rákot, 35 évvel ezelőtt jelent meg a The Lancet című folyóiratban megjelenő, egy a szerkesztő számára küldött levélben, amelyben egy Border Collie-Dobermann keverék kutyát írtak le, aki intenzív érdeklődést mutatott gazdája anyajegye iránt, amelyről később szövettanilag megerősítették, hogy rosszindulatú melanoma.

Magas daganatos halálozási arány az Egyesült Királyság szegényebb területein?

Az Egyesült Királyság leghátrányosabb helyzetű területein élők körében közel 60%-kal magasabb a daganatos halálozási arány, mint a gazdagabb régiókban élők körében - derül ki a Cancer Research UK (CRUK) jelentéséből. Évente 28.400 daganatos haláleset kapcsolódik a hátrányos helyzethez. A késői diagnózis és a megelőzhető kockázati tényezők, például a dohányzás, kulcsfontosságú szerepet játszottak ezekben a halálesetekben.

A prosztatarák jelenleg a leggyakoribb daganatos betegsége Angliának

A Prostate Cancer UK új elemzése szerint a prosztatarák a leggyakoribb rákos megbetegedéssé vált Angliában, a diagnózisok száma két egymást követő évben meghaladta az emlőrákét. Az angliai NHS adatai szerint 2022-ben 50.751 férfinál diagnosztizáltak prosztatarákot Angliában, szemben az ugyanebben az évben diagnosztizált 48.531 emlőrákos esettel. A következő évben (2023) 55.033 férfinál diagnosztizálták a prosztatarákot, míg az emlőrákos esetek száma 47.526 volt.

Új irányelvek a hemato-onkológiai betegségek kezelése terén terhesség alatt

100000 terhességből körülbelül 12,5 esetben akut leukémiát vagy agresszív limfómát állapítanak meg, ráadásul ezek előfordulása egyre gyakoribb. 1994-2013 között évente 2,7%-kal nőtt ez az arány, ami többek között a nők késői gyermekvállalásának, a diagnosztikai technikák fejlődésének, illetve az egészségügyi ellátórendszer fokozott elkötelezettségének köszönhető.

Ígéretesnek tűnik a műtét előtti sugársebészet agyi áttétek esetén

Az agyi áttétek miatt rezekción átesett betegek esetében a posztoperatív sztereotaxiás sugársebészet segíti a terület kontroll alatt tartását. Mindazonáltal a műtétet követő sugársebészet hátrányokkal jár, mint például a leptomeningeális áttétek és a radionekrózisok megnövekedett aránya. A műtét előtti besugárzás segíthet leküzdeni ezeket a problémákat.

A mesterséges intelligencia a hasnyálmirigyrák diagnosztikájában

A hasnyálmirigyrák jelentős diagnosztikai kihívást jelent agresszív jellege és a korai tünetek hiánya miatt, ami késői felismeréshez és rossz prognózishoz vezet. A legfrissebb statisztikák szerint a hasnyálmirigyrák a daganatos halálozások negyedik vezető oka világszerte, és előfordulása egyre nő, különösen a magas kockázatú régiókban, például Kínában. Az olyan tényezők, mint a konkrét és megbízható szűrési markerek hiánya, valamint az általános népességben való alacsonyabb előfordulási gyakoriság, a hatékony, nagyszabású szűrést jelentős feladattá teszik, hogy értékelje a diagnosztikai technikákat, a mesterséges intelligencia integrációját, a biomarkerek felfedezését és a jövőbeli kilátások terén elért előrelépéseket.