Szakma

Hogyan hatnak a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek a vesékre?

A University of Virginia School of Medicine kutatói felfedezték, hogy a magas vérnyomás hosszú távú kezelésére általánosan felírt gyógyszerek hogyan pusztíthatják el a vese képességét a vér szűrésére és tisztítására. A felfedezés megnyitja az utat a magas vérnyomás és más érrendszeri betegségek kezelésének jobb módszerei előtt.

2024.12.23. Belgyógyászat

Korai figyelmeztető jelek a myeloma multiplexnél, útmutató a társszakmáknak

A myeloma multiplex előfordulása (0,5-5 új eset / százezer lakos / év) az életkor előrehaladtával növekszik. A betegség lefutása rendszerint krónikus, a klinikailag aktív betegségformát sok esetben megelőző stádiumok előzik meg. Sok esetben az indolens betegséglefolyás miatt azonban a diagnózisra is későn kerül sor, már meglévő, nehezen visszafordítható szervkárosodások kialakulását követően. Bár inkurábilis betegségről van szó, a betegség mellett várható élettartam kezelések mellett hosszú, és a diagnózis előtt és után szerzett szervi károsodások meghatározóak a kezelés évei alatt a beteg életminősége szempontjából, így a korai felismerés szerepe is jelentős.

2024.12.20. Háziorvostan

A mesterséges intelligencia a hasnyálmirigyrák diagnosztikájában

A hasnyálmirigyrák jelentős diagnosztikai kihívást jelent agresszív jellege és a korai tünetek hiánya miatt, ami késői felismeréshez és rossz prognózishoz vezet. A legfrissebb statisztikák szerint a hasnyálmirigyrák a daganatos halálozások negyedik vezető oka világszerte, és előfordulása egyre nő, különösen a magas kockázatú régiókban, például Kínában. Az olyan tényezők, mint a konkrét és megbízható szűrési markerek hiánya, valamint az általános népességben való alacsonyabb előfordulási gyakoriság, a hatékony, nagyszabású szűrést jelentős feladattá teszik, hogy értékelje a diagnosztikai technikákat, a mesterséges intelligencia integrációját, a biomarkerek felfedezését és a jövőbeli kilátások terén elért előrelépéseket.

2024.12.20. Radiológia

Diverticulitis az Egyesült Államok sürgősségi osztályain

A diverticulitis a sürgősségi osztály (ED) felkeresésének gyakori oka. Mivel azonban a képalkotó vizsgálatok és az antibiotikum-választási lehetőségek bővültek, szükség van aktuális adatokra az incidencia, a komputertomográfia (CT) teljesítménye, az antibiotikum-használat és a diszpozíció időbeli változásairól.

2024.12.19. Háziorvostan

A szülés utáni depresszió

A szülés utáni depresszió (PPD) jelentős kockázatot jelent az anyák és a gyermekek egészségére. Az időbeli tendenciák megértése kulcsfontosságú a prevalencia értékeléséhez és a veszélyeztetett populációk azonosításához. Egy vizsgálat célja az volt, hogy a PPD-vel kapcsolatos legújabb tendenciákat értékelje és felmérje, hogy ezek a tendenciák hogyan kapcsolódnak a fajhoz, az etnikai hovatartozáshoz és a terhesség előtti testtömegindexhez (BMI).

2024.12.16. Pszichiátria

Prosztatarák köpetvizsgálattal?

Több ezer férfi prosztatarákját diagnosztizálhatják egy korábbi stádiumban, amikor az még könnyebben és olcsóbban kezelhető, köszönhetően egy új, otthon elvégezhető köpetvizsgálatnak. Egy innovatív vizsgálat, amelyet a londoni Rákkutató Intézet kutatói vezetnek, azt vizsgálja, hogy a nyálteszt felgyorsíthatja-e a prosztatarák diagnózisát, és pénzt takaríthat-e meg az NHS-nek.

Antibiotikum-használat és kezelési sikertelenség

Bár a legtöbb gyermekkori tüdőgyulladás esetében vírusos etiológia mutatható ki, az antibiotikum kezelés gyakori. Nem ismert azonban az antibiotikumok hatékonysága járóbeteg-ellátásban a tüdőgyulladással diagnosztizált gyermekek esetében. Egy vizsgálat célja az volt, hogy a tüdőgyulladással diagnosztizált, orális antibiotikummal kezelt és nem kezelt gyermekek betegség kimenetelét összehasonlítsa.

Rövid és hosszú távú halálozási kockázat a koraszülést követően

A koraszülés (PTB) az újszülöttkori halálozás egyik vezető oka. Az újszülöttkori időszakon túli halálozásra vonatkozó bizonyítékok azonban korlátozottak, különösen Észak-Amerikában. Egy vizsgálat célja az volt, hogy feltérképezze a PTB és a születéstől a 23-36 éves korig terjedő összhalálozást és az ok-specifikusan bekövetkező halálozás összefüggéseit.

Topiramát és metformin az elhízás szabályozására policisztás ovárium szindrómában

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) gyakran elhízással jár, a testsúly kordában tartása pedig javíthatja az endokrin, illetve kardiometabolikus jellemzőket. Egy kutatás célja annak értékelése volt, hogy a topiramát (TPM) alkalmazása a metformin (MTF) mellett milyen hatással van a testsúly szabályozására, valamint a hormonális és metabolikus értékekre PCOS-ben szenvedő nők esetében.