Füstmentes jövő
„Ügyetlen” megoldás a dohányzással szemben
Elképzelhetőek olyan dohányzás-visszaszorító stratégiák, melyek bár bizonyos szempontból „ügyetlenek”, mégis jól járhat velük a társadalom. Egyes szakértők szerint a dohány- és nikotintermékek egyre szélesedő választéka és határokat átívelő elérhetősége mellett nem szükséges, (és nem is lehetséges) kizárólag a tökéletes megoldást megtalálni és alkalmazni a dohányzás elleni fellépésben.
Cochrane Review: Frissítésre kerültek az e-cigaretták leszokásban játszott szerepéről szóló bizonyítékok
Az Egyesült Királyságban évente megrendezett E-Cigarette Summiton ismét sor került az e-cigarettákkal és dohányzásról való leszokással kapcsolatos tudományos bizonyítékok összegzésére. A frissített Cochrane Review előzetes eredményeit ezúttal Nicola Lindson, az Oxfordi Egyetem bizonyítékokon alapuló orvoslással foglalkozó központjának professzora, a dohányzási függőséggel foglalkozó Cochrane munkacsoport senior kutatója ismertette. A frissítést pedig 2025 január végén tette közzé a Cochrane Tobacco Addiction munkacsoport.
Smoking Toolkit Study: az e-cigaretta lett a leggyakrabban használt leszokástámogató eszköz Angliában
A legfrissebb felmérés eredményei szerint az elmúlt 2 évben már az e-cigaretták voltak a leginkább használt leszokástámogató eszközök – derül ki egy a JAMA szaklapban megjelent tanulmányból. A keresztmetszeti vizsgálat időszakában már a leszokásban motivált személyek 40,2%-a használt e-cigarettát, jellemzően a dohányzásról való fokozatos leszokás érdekében. A cigaretta füstmentes alternatíváját jelentő e-cigaretták a sikeres leszokás szignifikánsan nagyobb valószínűségével is összefüggésbe hozhatók.
Az e-cigarettára való váltás jelentősen csökkentheti a kardiovaszkuláris események kockázatát dohányzó betegpopulációknál
Nemcsak a dohányzásról való leszokás, hanem az e-cigarettára való áttérés is jelentősen csökkentette a súlyos nemkívánatos kardiális események (MACE) kockázatát, a dohányzási ártalomcsökkentés kardiovaszkuláris rendszerre gyakorolt hatásainak témájában legutóbb megjelent publikáció szerint. Danbee és munkatársai a European Heart Journal szaklapban tették közzé eredményeiket, amely a dél-koreai Nemzeti Egészségbiztosítási Szolgálat országos adatbázisának átvizsgálásával nyertek ki.
A jelen dohányzásvisszaszorító intézkedései már a múltéi
Az utóbbi időben érzékelhetően megváltozott a dohányzás füstmentes alternatíváiként emlegetett eszközök körüli diskurzus. A tematikus egészségügyi konferenciákon amellett, hogy egyre robusztusabb tudományos bizonyítékok kerülnek bemutatásra, fokozottan hangsúlyossá vált a füstmentes alternatívákkal kapcsolatos tiltások és tervezett korlátozások kritikája is. Cikkünk a 7. Summit on Tobacco Harm Reduction erre vonatkozó panelbeszélgetésén elhangzottakról számol be röviden.
Az ízesítés problémája a dohányzási ártalomcsökkentésben
Míg egyes országokban az éghető cigaretta füstmentes alternatíváiként ismert e-cigaretták hatalmas legális kínálata érhető el, addig vannak országok, ahol az ízesítések betiltására alakultak ki tendenciák. Konstantinos Farsalinos, a dohányzási ártalomcsökkentés nemzetközileg elismert kutatóorvosa a 7. Summit on Tobacco Harm Reduction konferencián beszélt arról, hogy tudományos bizonyítékok alapján megalapozott-e az ízesített e-cigarettáktól való félelem.
A SCOHRE 10 javaslata a dohányzás visszaszorításához
A Dohányzás Visszaszorításának és az Ártalmak Csökkentésének Nemzetközi Szövetsége (SCOHRE) a 7. No Smoke Summit konferencián ismertette 10 pontból álló népegészségügyi ajánlását a dohányzás káros hatásainak korszerű és hatékony csökkentése érdekében. A javaslatcsomagot Lina Nikolopoulou, a MINDVIEW alapítója és igazgatója, a SCOHRE vezetője ismertette, akinek nevéhez számos innovatív program és egészségügyi közvélemény-formáló kampány fűződik.
A dohányzás abszurd története
A tudományos bizonytalanság a bizonyítékalapú gondolkodás szerves része; megfelelő mennyiségű és minőségű tudományos bizonyíték azonban csak hosszú idő és sokak munkája által válik elérhetővé. Nem volt ez másképpen a dohányzási ártalom tragikus felismerésekor, ahogy jó eséllyel nincs ez másképpen – bár sokak szerint ebben az esetben már nem tragikus kicsengéssel – a dohányzás füstmentes alternatíváinak egészségre gyakorolt hatásaival sem.
Füstmentes jövő: az alternatív nikotintermékek le fogják váltani a cigarettát – véli a szakértő
Ron Borland, a Deakin Egyetem Pszichológiai Tanszékének professzora és a nehezen fenntartható viselkedésváltozást leíró és támogató CEOS elmélet kidolgozója szerint a hagyományos cigaretta füstmentes alternatíváinak megjelenésével megkezdődött a dohányzás végjátéka. Ezek az alternatív nikotintermékek már biztosan velünk maradnak – mondja – de azt képesek lehetünk befolyásolni, hogy milyen mértékben, mennyi idő alatt zajlik le ez a folyamat, ideértve a nem kívánt hatások minimalizálását is.
5 javaslat a dohányzási ártalom hatékonyabb csökkentéséért
“Az idealisták jól teljesítenek a célkitűzések, törekvések és látszatok retorikai világában, de a realisták jobban teljesítenek a valódi világban.” – hirdeti Clive Bates. Nincs ez másképpen a dohányzással és leszokástámogatással kapcsolatos társadalmi problémákat kezelő döntéshozók és szakemberek körében sem, véli Bates*, aki a 2024. évi US E-Cigarette Summit konferencián 5 pontban foglalta össze javaslatait a dohányzás-korlátozó intézkedések kapcsán.
Dohányzási ártalomcsökkentés nehezen kezelhető betegpopulációknál: nagyobb eséllyel szoknak le a cigarettáról az e-cigarettára váltók?
A dohányzás valószínűsége egyes betegpopulációknál kétszer, akár háromszor nagyobb lehet, mint a lakossági átlag. Ilyen fokozottan veszélyeztetett csoportok a COPD-vel és bizonyos szív-érrendszeri betegséggel diagnosztizáltak, valamint a pszichiátriai és az alkoholbetegek. Bár a dohányzás sok esetben hozzájárul a morbiditások kialakulásához, illetve a betegség progressziójára nézve is igazoltan rossz hatással van, a leszokási ráta kifejezetten alacsony ezekben a csoportokban. Javíthatnak-e a hagyományos cigaretta füstmentes alternatívái a helyzeten?
Nincs szignifikáns különbség a szájüregi mikrobiom diverzitásában az e-cigarettát használók és a nemdohányzók között
Az e-cigaretta orális mikrobiomra gyakorolt hatása nem teljesen ismert. Manas Dave, a University of Manchester tudósa és munkatársai, a Brit Fogászati Társaság a Nature szaklaphoz tartozó folyóiratában nemrég publikált keresztmetszeti összehasonlító vizsgálatukban a szájüregi mikrobiom összetételt vizsgálták az e-cigarettát használók és nemdohányzók esetében.
ASCO: nem állnak rosszul az e-cigarettát leszokástámogató eszközként használó innovátor országok
Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) júniusban megtartott éves kongresszusának egyik témája az e-cigaretták dohányzásról való leszokásban játszott szerepe és ennek különböző megközelítése volt. A témának dedikált szekcióban bemutatásra kerültek az e-cigaretták egészségügyi kockázataival kapcsolatos eddigi bizonyítékok a hagyományos éghető cigarettákkal összehasonlítva, és ismertetésre kerültek az e-cigaretták potenciális előnyei azoknál a betegeknél, akiknek nehézséget okoz a dohányzásról való leszokás, pédaként hozva a nagy-brittaniai és az új-zélandi tapasztalatokat.