Új módszert vethetnek be az időskori izomsorvadás ellen
Bár az emberiség várható élettartama megnőtt, még mindig küzdünk elkerülhetetlen egészségügyi problémákkal. Ilyen például az izomtömeg és az izomfunkciók gyengülése, ami sorvadáshoz vezethet.
Tudományos áttörés: biztonságosabbá tehetik a röntgenvizsgálatokat
A röntgensugarak alapvetően forradalmasították az egészségügyet. A röntgennel járó sugárzás azonban gyakran aggályokat vet fel a hosszú távú egészségügyi kockázatokkal miatt. Most az Abdullah Király Tudományos és Technológiai Egyetem (KAUST) kutatói talán megtalálták a módját annak, hogy a minőség romlása nélkül, biztonságosabbá tegyék a röntgenképalkotást.
A zsírsejtek „emlékeznek” az elhízásra – Ezért lehet nehéz megtartani a súlyunkat?
Kutatások azt mutatják, hogy még drasztikus fogyás után is a test zsírsejtjei az elhízás „emlékét” őrzik - talán ez adhat magyarázatot arra, hogy egy fogyókúra után miért lehet nehéz karcsúnak maradni.
Hogyan hat az alkohol a férfiak egészségére?
A Metabolites című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmányban olasz kutatók azt vizsgálták, hogy az alkoholfogyasztás hogyan befolyásolja az anyagcserét és a férfiak reproduktív egészségét, a májműködés, a lipidanyagcsere és a tesztoszterontermelés zavarában játszott szerepére összpontosítva.
Tudósok 3 népszerű diétát hasonlítottak össze, hogy kiderüljön, melyik a leghatékonyabb
Világszerte minden nyolcadik ember elhízással küzd. Ez többek között azért jelent problémát, mert a felesleges zsír növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek és bizonyos rákos megbetegedések kockázatát is.
A halolaj-tabletta szedése csökkentheti a rák kockázatát?
A Georgia Egyetem kutatóinak nemrég megjelent tanulmánya szerint, az omega-3 és omega-6 zsírsavak védelmet nyújthatnak többféle rákos megbetegedés ellen is.
Az anyai distressz összefüggésben lehet a kora gyermekkorban kialakuló epilepsziával
Az epilepszia világszerte 65 millió embert érint. A japán Tottori Egyetem kutatói a terhesség alatt fennálló distresszt hozták összefüggésbe a gyermekkori epilepszia kialakulásának fokozott kockázatával.
Egy AI-alapú eszköz biopsziás képekből képes előre jelezni a génaktivitást a rákos sejtekben
A klinikusok egyre inkább az alapján választják ki, hogy mely rákellenes kezeléseket ajánlják betegeiknek, hogy a daganat mely géneket használja a növekedés és a terjedés elősegítésére. Ezen információkhoz való hozzáférés azonban gyakran költséges és időigényes munkát igényel. Kutatók a mesterséges intelligenciához fordultak, hogy megoldhassák ezt a problémát.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek felgyorsíthatják a biológiai öregedést?
Az American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban közzétett eredmények is azt bizonyítják, hogy a feldolgozott élelmiszerek negatívan befolyásolják az egészségünket.
Egy „haszontalan” szerv, amelyet gyakran eltávolítanak, valójában a ráktól is megvédhet
Ez a kis zsírmirigy a szegycsont mögött helyezkedik el, és gyakran azt mondják, hogy felnőttkorban „haszontalan”. Egy visszamenőleges tanulmány azonban azt feltételezi, hogy a csecsemőmirigy közel sem olyan feláldozható, mint azt a szakértők korábban gondolták.
Egy új kutatás szerint egy szívrohamra az agy alvással válaszol
Régóta ismert, hogy az alvás és a szív- és érrendszeri problémák összefüggésben állnak egymással. Az viszont, hogy ezek a betegségek milyen hatással vannak az alvásra, az eddig jórészt feltáratlan maradt. Hogy erre választ kapjanak, az amerikai Icahn School of Medicine kutatói szívrohamot váltottak ki egerekben, hogy ezután megvizsgálhassák az agyhullámaikat.
A legjobb magyar kórházak a mesterséges intelligencia szerint
A ChatGPT meglepően részletes listát készített arról, hogy a számára rendelkezésre álló információk alapján melyik a tíz legjobb hazai kórház.
Elismerésben részesültek a Semmelweis Egyetem dolgozói
Batthyány-Strattmann László és Hőgyes Endre születésnapja alkalmából, Pro Sanitate Díjat vehetett át a Semmelweis Egyetem két munkatársa.