Pszichiátria
A szülés utáni depresszió
A szülés utáni depresszió (PPD) jelentős kockázatot jelent az anyák és a gyermekek egészségére. Az időbeli tendenciák megértése kulcsfontosságú a prevalencia értékeléséhez és a veszélyeztetett populációk azonosításához. Egy vizsgálat célja az volt, hogy a PPD-vel kapcsolatos legújabb tendenciákat értékelje és felmérje, hogy ezek a tendenciák hogyan kapcsolódnak a fajhoz, az etnikai hovatartozáshoz és a terhesség előtti testtömegindexhez (BMI).
Kariprazin: az új hatásmechanizmusú atípusos antipszichotikum már ODT formában is elérhető
A kariprazin, amely egy új hatásmechanizmusú atípusos antipszichotikum és immár hat éve hozzáférhető Magyarországon a szkizofréniában szenvedő betegek kezelésére most új gyógyszerformában került forgalomba.
Az autizmus diagnózisa az amerikai gyermekek és felnőttek körében, 2011-2022 között
Az autizmus spektrumzavar (ASD) időbeli és életkori gyakoriságának jobb megértése nagyobb tájékoztatást nyújthat az autista gyermekek és felnőttek növekvő populációjának számára nyújtható egészségügyi szolgáltatást illetően.
Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Fogyókúrás gyógyszerekkel a függőség is kezelhető?
Egy friss tanulmány újabb bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy a cukorbetegség és az elhízás kezelésére használt, glükagonszerű peptid 1 receptor agonisták (GLP-1 RA-k) adott esetben az opioidhasználati zavar (OUD) és az alkoholfogyasztási zavar (AUD) kezelésére is alkalmazhatók.
Rákkeltő anyag miatt hívták vissza a Duloxetint?
Mint azt az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) bejelentette, a gyártó több mint 7000 adag duloxetin késleltetett hatóanyag-leadású kapszula önkéntes visszahívását kezdeményezte egy potenciálisan rákkeltő anyag elfogadhatatlan szintje miatt.
A hosszú távú demencia kockázata a Parkinson-kór esetén
Széles körben hivatkoznak arra, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegek akár 80%-ánál is előfordul demencia, de az ilyen magas arányokról beszámoló tanulmányok több mint két évtizeddel ezelőtt jelentek meg, viszonylag kevés mintaszámmal, és más korlátokkal is rendelkeztek. Célunk az volt, hogy meghatározzuk a hosszú távú demencia kockázatát Parkinson-kórban szenvedőknél, két nagy, folyamatban lévő, prospektív, megfigyeléses vizsgálat adatainak felhasználásával.
Biomarkerek alkalmazása Alzheimer-kórban az alapellátásban?
Az Alzheimer-kórt (AD) megbízhatóan kimutató vérvizsgálat egyszerűsíthetné az Alzheimer-kór diagnosztikai folyamatát, illetve a kezelést. Egy tanulmány során a klinikumban elérhető AD-vérteszt prospektív értékelését végezték el az alap- és másodlagos ellátásban, előre meghatározott biomarker határértékek alkalmazásával.
Csökkentheti-e az idősebb felnőttek kemoterápiás toxicitását a depresszió kezelése?
A súlyos depresszióra utaló tünetek összefüggésbe hozhatók a jelentős mértékű kemoterápiás toxicitás fokozott kockázatával a daganatos megbetegedésben szenvedő idősebbek körében. Ezt a kockázatot mérséklik a geriátriai értékelés (GA) által indokolt intervenciók.
A heparán-szulfát módosítása Alzheimer-kórban?
A heparán-szulfát (HS) hatással van az autofágiára, a mitokondriumokra és a lipid anyagcserére. Az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó géntranszkriptumok felülreprezentáltak a HS-függő transzkriptomban. A HS szulfatáció csökkentése megmenti a neuron veszteséget a presenilin-hiányos Drosophila-ban.
Irányított kommunikáció daganatos betegségben
A súlyos megbetegedésre vonatkozó beszélgetések (SIC), amelyek a páciensek által fontosnak tartott értékeket, célokat és ellátási preferenciákat tárnak fel, csökkentik a szorongást illetve a depressziót, és javítják az életminőséget, de daganatos betegek esetében viszonylag ritkán kerül rá sor. A klinikusok és/vagy betegek számára kidolgozott, viselkedésalapú kommunikációs stratégiák növelhetik a SIC gyakoriságát.
Az EMA elutasította az Alzheimer-kór elleni gyógyszer forgalomba hozatalát
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2024. júliusi ülésén azt javasolta, hogy ne adják meg a forgalomba hozatali engedélyt a Leqembi (lecanemab; Eisai GmbH), az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló gyógyszer számára. A bizottság úgy ítélte meg, hogy a Leqembi megfigyelt hatása a kognitív hanyatlás késleltetésére nem ellensúlyozza a gyógyszerrel kapcsolatos súlyos mellékhatások kockázatát, különösen az amiloiddal kapcsolatos képalkotó rendellenességek (ARIA) gyakori előfordulását, amelyek az agy duzzanatával és esetleges vérzésével járnak.
A szemaglutid és a kannabisz-használat: retrospektív kohorsz vizsgálat
A kannabisz a leggyakrabban használt tiltott kábítószer az Egyesült Államokban, több mint 45 millió felhasználóval, akiknek egyharmada kannabisz használattal kapcsolatos zavarokban (CUD) szenved.