Reumatológia

Rövid távú szteroid kezelés és a cukorbetegség

Azoknál, akik rövid kórházi tartózkodásuk alatt szisztémás glükokortikoidokat kaptak, több mint kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki újonnan fellépő cukorbetegség, mint azoknál, akik nem kaptak - jelentették egy nagyszabású tanulmány szerzői, ami több mint egy évtizedes betegnyilvántartás adatait elemezte.

2024.11.19. Reumatológia

A pikkelysömör biológiai terápiáinak kockázatai

Egy 10 cikket áttekintő tanulmány szerint a pikkelysömör kezelésére használt biológiai készítményekkel kapcsolatos mellékhatások (AE) közel 9%-a gasztrointesztinális (GI) vonatkozású volt, ami azt sugallja, hogy a relatív arány magasabb lehet az interleukin (IL)-17 gátlók esetében, mint más biológiai készítményeknél.

2024.11.08. Reumatológia

A Janus-kináz-gátlók mellékhatásai gyermekekben

A Janus-kináz inhibitorok (JAKi) olyan gyógyszerek, amelyek blokkolják a citokin jelek továbbításáért felelős tirozin-kinázokat. Az első JAKi-t 2011-ben hagyta jóvá az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) felnőttek autoimmun reumatológiai ízületi gyulladásának kezelésére. Gyermekgyógyászati indikációt csak 8 évvel később engedélyeztek, akut graft-versus-host betegség kezelésére. Azóta helyileg alkalmazandó és orális szerek kaptak FDA-engedélyt bőrgyógyászati betegségekben szenvedő gyermekek számára.

2024.10.17. Reumatológia

A reumatoid artritisz és iszkémiás stroke

A reumatoid artritiszes (RA) betegeknél fokozott a kardiovaszkuláris betegségek, köztük a pitvarfibrilláció (AF) kockázata, de az RA hatása az iszkémiás stroke kockázatára a pitvarfibrilláció kapcsán továbbra sem ismert. Egy vizsglat értékelte, hogy a pitvarfibrilláció diagnózisát követően az iszkémiás stroke kockázata tovább emelkedik-e az RA-s betegek körében a nem RA-s betegekhez képest.

2024.10.04. Reumatológia

Biológikumok és kardiovaszkuláris események kockázata reumatoid artritiszben

A krónikus gyulladás fokozott kardiovaszkuláris kockázatot jelent reumatoid artritiszben (RA). A biológiai betegségmódosító antireumatikus gyógyszerek (bDMARD) javítják a betegség aktivitását és a kardiovaszkuláris betegségek kimenetelét. Egy vizsgálat értékelte, hogy a bDMARD-ok befolyásolják-e a betegségaktivitás és a gyulladásos markerek hatását a hosszú távú kardiovaszkuláris kockázatot illetően RA-ban.

2024.09.03. Reumatológia

A csontritkulás kezelése és a cukorbetegség kockázata

A denoszumab hatásának értékelése (i) a 2-es típusú cukorbetegség (T2D) előfordulási gyakoriságára és a hosszú távú egészségügyi kimenetelre (mikrovaszkuláris [neuropátia, retinopátia, nefropátia] és makrovaszkuláris [kardiovaszkuláris betegség, cerebrovaszkuláris baleset] szövődmények valamint összhalálozás) T2D-s betegeknél, mielőtt az eredményeket metaanalízis segítségével korábbi tanulmányokkal kombinálnák.

2024.08.20. Reumatológia

Posztmenopauza: 20 éves követéses vizsgálatok eredményei

Az Egyesült Államokban körülbelül 55 millió, világszerte pedig körülbelül 1,1 milliárd nő szenved posztmenopauzában. A klinikai gyakorlat számára a menopauzális hormonterápia, a kalcium- és D-vitamin-kiegészítők, valamint a zsírszegény táplálkozás egészségre gyakorolt hatásairól való tájékoztatás érdekében a Women's Health Initiative (WHI) 1993-1998 között 161.808 posztmenopauzális amerikai nőt (n = 68.132 a klinikai vizsgálatokban) vont be egy  vizsgálatba. A vizsgálat résztvevő a bevonáskor 50-79 év közöttiek voltak, majd 20 évig követték őket.

2024.07.15. Reumatológia

Egyre több a 60-as éveiben lévő nő csípőtáji törése

Az alacsony csontsűrűséggel élő nők nagyobb valószínűséggel számolnak be a sérülésből adódó, első alkalommal bekövetkező csípőtáji törésről a 60-as éveikben, mint idősebb korban. A kutatók a 2009-2010-es, 2013-2014-es, valamint a 2017-2018-as Nemzeti Egészség- és Táplálkozásvizsgálati Felmérés csípőtöréssel kapcsolatos adatait értékelték.

2024.07.03. Reumatológia