Diabetológia
Egy idős betegben egy mérsékelt hiperglikémia vagy egy hipoglikémia a fontosabb?
Egy régóta diabéteszben szenvedő idős embert nem úgy kell kezelni, mint egy fiatal, frissen felfedezett cukorbeteget. Nála az elsődleges cél, hogy a szövődményeket, illetve a mellékhatásokat lehetőség szerint minimalizáljuk. Az idősek sokszor egyedül élnek otthon és nem veszik észre a hipoglikémiákat, főleg ha ehhez még neuropátia is társul. Gyakran gond, hogy sokadszorra is eszméletvesztést okozó hipoglikémiával kerülnek be a kórházba és mégse változtatnak a terápián. Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy ők mit javasolnának hasonló helyzetben.
Hogyan függ össze az autonóm neuropátia, a vércukor-variabilitás és a DPP-4-gátló-kezelés?
A magas vércukorszint gyakori szövődménye az autonóm neuropátia, ami jelentős hatást gyakorolhat a szénhidrát-anyagcserére, így posztpandriális hiperglikémiához illetve hipoglikémiához is vezethet. A hipoglikémia azonban mindenképpen egy kerülendő dolog. Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését egy nagyon tanulságos esetről, ahol a DPP-4-gátló kezelésre történő váltás oldotta meg a beteg gyakori hipoglikémiáját.
Hogyan függ össze a kardiovaszkuláris biztonságosság és a DPP-4-gátló kezelés? A Verify vizsgálat tanulságai
Az utóbbi években a diabetológiában az FDA kívánalmának megfelelően előtérbe kerültek a kardiovaszkuláris biztonságossági vizsgálatok. Egy frissen felfedezett cukorbetegnél a monoterápiának, vagy egy kombinált kezelés elkezdésének nagyobb a kardiovaszkuláris előnye? Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését a Verify vizsgálat tanulságairól.
Új kezelési stratégia a krónikus vesebetegségben
A háziorvosi tevékenységet ösztönző új indikátor rendszerben nem szerepel önállóan a vesefunkció labordiagnosztikája és a vizeletben mért fehérjeürítés rendszeres szűrése. A magas vérnyomásban szenvedő betegeknél - a vesebetegség fokozott kockázatára tekintettel – azonban javasolják a szérum kreatinin szint 12 havonkénti vizsgálatát.
Krónikus vesebetegség. Több újdonság a nemzetközi irányelvben!
A krónikus vesebetegség (CKD) egyre nagyobb számban érinti a magyar lakosságot, melynek kialakulása rontja az életminőséget és lerövidíti a várható élettartamot. Az alapellátásban mind a háziorvos, mind a beteg érdeke és felelőssége, hogy aktívan részt vegyen a megelőzésben, és a kórállapot diagnózisának felállítása esetén a gondozásban.
Innováció a 2-es típusú diabétesz farmakoterápiájában – a kardiometabolikus szemlélet jegyében
A cukorbetegség egy komplex kórkép, melynek kezelésében életmódbeli változtatások és gyógyszeres kezelések széles skálája kaphat szerepet. Az aktuális szakmai iránymutatások fókuszában azok a hatóanyagok állnak, amelyek a glikémiás kontroll mellett kardiometabolikus rizikócsökkentést is kínálnak – így kiemelten a glükagonszerű peptid-1- (GLP-1-) receptor agonisták (1).
"Gyakori vélekedés hogyha egy gyógyszernek nincsen mellékhatása, akkor hatása sem lehet. Vannak azonban kivételek"...
Vannak olyan komorbid betegek, akik egy csomó gyógyszert szednek, így náluk nagyon sok gyógyszerinterakció fordulhat elő. Lehet már máj, vese és egyéb károsodásuk, szövődményük, így ennél a betegcsoportnál kiemelten fontos szempont, hogy maga a gyógyszer ne okozzon különböző károsodásokat. A DPP-4-gátlóknál gyakorlatilag a placebóval összemérhető a mellékhatás spektrum. Nézze meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy milyen betegcsoport esetében lehet különösen jó választás a DPP-4-gátló család.
Mi is az az inkretin koncepció?
Tulajdonképpen maga az inkretin koncepció egy körülbelül 90 éves sztori. Az inkretin tengelyt, mint olyat valamikor a múlt század elején fedezték fel, akkor is történt az elnevezésük. Arra jöttek rá, hogy a bélrendszerben termelődnek olyan hormonok, amik szabályozzák az inzulin termelését, és ráadásul úgy szabályozzák, hogyha orálisan adunk valakinek cukorterhelést, akkor lényegesen magasabb inzulinszekréció fog kialakulni, mintha ugyanezt vénásan tennénk.
Többen szenvednek krónikus vesebetegségben, mint gondolnánk
Sokkoló adatokról lehet tudni világszerte a krónikus vesebetegséget illetően. Magyarországon a becslések szerint mintegy 1,5 millió vesebeteg él, de ez a szám nem tükrözi hűen a valóságot, ugyanis a CKD-sek (idült vesebetegség) száma aluldiagnosztizáltnak számít, így ennél valójában jóval több is lehet a vesebeteg hazánkban.
A SGLT2 és a DPP-4 kombinált terápiájának helye a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében
Friss tanulmányban hasonlították össze az SGLT2 és a DPP-4 terápiát, melyből kiderült, a kettő kombinációja igen eredményes több szempontból is.
A DPP-4 gátlók helye a diabéteszes vesebetegek kezelésében
Az inzulin érát követően a 2-es típusú diabétesz kezelésére sorra jelentek meg az orális készítmények, illetve az injekciós, non-inzulin alapú terápiás lehetőségek. Hiába rendelkezünk modern, jól kombinálható készítményekkel, napjainkban a diabétesz kezelése egyáltalán nem egyszerű feladat.
A cukorbetegséggel járó egyik leggyakoribb szövődmény továbbra is a vezető halálozási okok között szerepel
Statisztikai adatok alapján, a 2021-es évben a második leggyakoribb halálozási ok ismételten a szív-és érrendszeri megbetegedések voltak Magyarországon, több tízezren vesztették életüket ilyen jellegű megbetegedésben.
Együnk egészségesen tavasszal is!
Az egészséges táplálkozási minták betartása, bizonyos tápanyagok (vitaminok, ásványi anyagok) bevitele vagy meghatározott élelmiszerek (olajos magvak, hüvelyesek) fogyasztása segíthet megelőzni és kezelni a depressziós és a szorongásos tüneteket, melyek részei lehetnek a tavaszi fáradtságnak.