Belgyógyászat

A nagy étrendi savterhelés növelheti a diabetes kockázatát

Egy új francia analízis szerint, a jellemzően magas fehérjebevitellel és kevés zöldségfogyasztással járó nagy étrendi savterhelés a nőknél 56%-kal növeli a 2-es típusú diabetes kockázatát az étrendi savterhelés alsó kvartilisába eső nőkhöz képest. A tanulmányt a Diabetologia online kiadása közölte.

2013.12.22. Belgyógyászat

A mellkasi fájdalom hossza jelezheti a szívrohamot

Hosszabb ideig fennálló mellkasi fájdalom esetén a betegeknél nagyobb valószínűséggel következik be szívroham, mint azoknál, akiknél a mellkasi fájdalom rövidebb ideig tart. – olvasható a Critical Pathways in Cardiology szeptemberi kiadásában megjelent tanulmányban.

2013.11.16. Belgyógyászat

A diabéteszes láb major amputációs arányának javítása

A perifériás artériás betegség (PAD) és a diabéteszes neuropátia a diabéteszes láb és a fekélyek kialakulásának kockázati tényezői. A tanulmány célja a kimeneteli paraméterekben jelentkező különbségek és azok prediktorainak értékelése a diabéteszes lábbal rendelkező betegeknél, a vizsgált alanyok PAD súlyosság szerinti rétegzésével.

2013.10.08. Belgyógyászat

Metabolikus szindróma és rheumathoid arthritis

A klasszikus kardiovaszkuláris kockázati tényezők (magas vérnyomás, obezitas, glükóz intolerancia, és diszlipidémia) csoportos jelenlétével jellemezhető metabolikus szindróma fokozott prevalenciát mutat a rheumathoid arthritisben (RA) szenvedő betegek körében.

2013.09.17. Belgyógyászat

Szívelégtelenség: 6 stratégia a readmisszió arányának csökkentésére

Hat kiszámítható ápolási stratégia segíthet a szívelégtelenségben szenvedő betegek 30 napos readmissziós arányának csökkentésében a Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes júliusi kiadásában megjelent tanulmány szerint. Egy szakértő azonban úgy véli, hogy az analízis inkább azt mutatja, hogy hatékonyabb intézkedésekre van szükség.

2013.08.29. Belgyógyászat

Colitis és arthritis kapcsolata

A gyulladásos bélbetegség (IBD) és az arthritis közti összefüggés már az 1930-as évek óta ismert, mégis ez a kapcsolat az elmúlt évtized során, az intesztinális baktériumok szerepével kapcsolatos ismeretek elmélyülésével vált igazán érthetővé.

2013.08.12. Belgyógyászat