Belgyógyászat
Azonnali vagy szakaszos teljes revaszkularizáció akut koronária szindrómában?
Az elsődleges kimeneti eredmény az összhalálozás, a szívinfarktus, bármely nem tervezett, iszkémiás revaszkularizáció vagy cerebrovaszkuláris esemény összetett értéke volt az indexeljárást követő 1 évben.
Bradyarrhythmia pitvarfibrillációra szűrt betegeknél
A bradyarrhythmiák igen gyakoriak időskorban, és bár ezek a ritmuszavarok kockázati markereket jelenthetnek, felismerésük és kezelésük nem jár együtt a klinikai kimenetel csökkenő gyakoriságával. Egyre nagyobb az érdeklődés a szívritmus-monitorozás és a szubklinikus pitvarfibrilláció (AF) kimutatására szolgáló technológiák iránt, ami a bradyarrhythmiák eseti diagnózisához vezethet.
D-vitaminnal gyógyítható lesz a demencia?
Annak ellenére, hogy a D-vitamin-hiány a demencia előfordulásával összefüggésbe hozható, a pótlásának a szerepe nem egyértelmű. Egy tanulmány prospektív módon vizsgálta a D-vitamin-pótlás és a demencia előfordulása közötti összefüggéseket a Nemzeti Alzheimer Koordinációs Központ 12.388 demenciamentes személyénél.
Jobb az allogén transzplantáció a standard konszolidációs kemoterápiánál akut myeloid leukémiában?
Mi az optimális posztremiszsziós terápia közepes kockázatú akut myeloid leukémiában szenvedő betegeknél? Egy randomizált klinikai vizsgálatban az első teljes remisszió során végzett allogén transzplantáció szignifikánsan magasabb betegségmentes túléléssel volt összefüggésbe hozható.
A hashajtó és demencia kapcsolata: érdekes meglepetés!
A vény nélkül kapható hashajtók használata gyakori a lakosság körében. A mikrobiom-bél-agy tengely hipotézis szerint a hashajtók használata összefügghet a demenciával. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékelje a hashajtók rendszeres használata és a demencia előfordulása közötti összefüggést az Egyesült Királyság (UK) Biobank adatbázisában.
Az antikoagulálás biztonságossága cirrózisban?
A cirrózisos betegekről sokáig azt gondolták, hogy koagulopátiásak. Ez a paradigma azonban az utóbbi években megváltozott, és jelenleg a cirrózist prothrombotikus állapotnak ismerik el.
Antioxidánsok, ásványi anyagok és vitaminok vastagbélgyulladásban?
Az antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal és vitaminokkal kapcsolatos bizonyítékok a Crohn-betegség (CD) és a colitis ulcerosa (UC) kockázatával kapcsolatban korlátozottak és ellentmondásosak. Ennek a mendeli randomizációs (MR) vizsgálatnak a célja az volt, hogy megvizsgálja a keringő antioxidánsok, ásványi anyagok és vitaminok szintjének okozati összefüggéseit a CD-vel és az UC-vel.
Az 1-es típusú cukorbetegség már nem a soványak betegsége
Az Egyesült Államokban az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők mintegy kétharmada túlsúlyos vagy elhízott, ami közel ugyanolyan arány, mint a cukorbetegségben nem szenvedő amerikaiaké - derül ki az új országos felmérés adataiból.
A pioglitazon csökkentheti a demencia kockázatát?
Korábbi tanulmányok a pioglitazon demenciát védő hatásáról számoltak be 2-es típusú diabetes mellitusos (DM) betegeknél. Újabb vizsgálatok kimutatták, hogy a pioglitazon csökkenti az elsődleges és a recidiváló stroke kockázatát is.
A metformin jelentősen csökkenti a COVID-19 vírusterhelést!
A metformin cukorbetegség elleni gyógyszerrel végzett kezelés jelentős, dózisfüggő hatást mutat a SARS-CoV-2 vírusterhelés csökkenésében a beadást követő pár napon belül, a COVID-OUT 3. fázisú vizsgálat legújabb elemzése szerint. Ezek az eredmények a COVID-fertőzésben kimutatott számos előnyét egészítik ki a gyógyszernek.
Mit is kell tudni az akut májporfíriától?
Bár ritka, az akut májporfíriák (AHP) gyakoribbak lehetnek, mint azt korábban gondolták, különösen a 15-50 év közötti nők körében, az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság új klinikai gyakorlati frissítése szerint.
Rákellenes világnap: A daganatos halálesetek fele megelőzhető
A daganatok miatt bekövetkező halálesetek közel felét ismert, módosítható kockázati tényezők okozzák, a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a magas testtömegindex (BMI) az első három között van - állapítja meg a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC).
Új célértékek a vérnyomás kezelésében?
Az Amerikai Családorvosi Akadémia (AAFP) új klinikai gyakorlati útmutatót tett közzé. Kevés olyan dolog van, amit gyakrabban kezelünk, mint a magas vérnyomást, ezért azt gondolnánk, hogy az irányelvek már régen egyértelműek kellenének, hogy legyenek. Kevesebb mint 10 évvel ezelőtt, 2014-ben a JNC 8 (Eighth Joint National Committee) a 60 év alattiak számára 140/90 Hgmm alatti, a 60 év felettiek számára pedig 150/90 Hgmm alatti célértékeket javasolt.