Belgyógyászat

Új influenza- és frissített COVID-oltások kaptak zöld utat Európában

Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek európai bizottsága (CHMP) két vakcina forgalomba hozatali engedélyének kiadását javasolta: Fluad (felszíni antigén, inaktivált, adjuvált) és Flucelvax (felszíni antigén, inaktivált, sejtkultúrákban előállított) influenza elleni aktív immunizálásra. Az oltóanyagok a 2 évesnél idősebb gyermekek és felnőttek immunizálásra alkalmas.

2024.11.14. Belgyógyászat

Hogyan függ össze a kardiovaszkuláris biztonságosság és a DPP-4-gátló kezelés? A Verify vizsgálat tanulságai

Az utóbbi években a diabetológiában az FDA kívánalmának megfelelően előtérbe kerültek a kardiovaszkuláris biztonságossági vizsgálatok. Egy frissen felfedezett cukorbetegnél a monoterápiának, vagy egy kombinált kezelés elkezdésének nagyobb a kardiovaszkuláris előnye? Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését a Verify vizsgálat tanulságairól.

2024.11.04. Belgyógyászat

Innováció a 2-es típusú diabétesz farmakoterápiájában – a kardiometabolikus szemlélet jegyében

A cukorbetegség egy komplex kórkép, melynek kezelésében életmódbeli változtatások és gyógyszeres kezelések széles skálája kaphat szerepet. Az aktuális szakmai iránymutatások fókuszában azok a hatóanyagok állnak, amelyek a glikémiás kontroll mellett kardiometabolikus rizikócsökkentést is kínálnak – így kiemelten a glükagonszerű peptid-1- (GLP-1-) receptor agonisták (1).

2024.10.23. Belgyógyászat

"Gyakori vélekedés hogyha egy gyógyszernek nincsen mellékhatása, akkor hatása sem lehet. Vannak azonban kivételek"...

Vannak olyan komorbid betegek, akik egy csomó gyógyszert szednek, így náluk nagyon sok gyógyszerinterakció fordulhat elő. Lehet már máj, vese és egyéb károsodásuk, szövődményük, így ennél a betegcsoportnál kiemelten fontos szempont, hogy maga a gyógyszer ne okozzon különböző károsodásokat. A DPP-4-gátlóknál gyakorlatilag a placebóval összemérhető a mellékhatás spektrum. Nézze meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy milyen betegcsoport esetében lehet különösen jó választás a DPP-4-gátló család.

2024.10.17. Belgyógyászat

Mi is az az inkretin koncepció?

Tulajdonképpen maga az inkretin koncepció egy körülbelül 90 éves sztori. Az inkretin tengelyt, mint olyat valamikor a múlt század elején fedezték fel, akkor is történt az elnevezésük. Arra jöttek rá, hogy a bélrendszerben termelődnek olyan hormonok, amik szabályozzák az inzulin termelését, és ráadásul úgy szabályozzák, hogyha orálisan adunk valakinek cukorterhelést, akkor lényegesen magasabb inzulinszekréció fog kialakulni, mintha ugyanezt vénásan tennénk.

2024.10.11. Belgyógyászat

A kismamák elhízása és a hirtelen csecsemőhalál kockázata

A kismamák elhízásának aránya egyre nő az Egyesült Államokban. Bár az elhízás jól dokumentált kockázati tényezője számos kedvezőtlen kimenetelű terhességnek, jelenleg nem elismert kockázati tényezője a hirtelen bekövetkező, váratlan csecsemőhalálnak (SUID). Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza, vajon a kismamák elhízása a SUID kockázati tényezője-e, illetve értékelte a kismamák elhízásának tulajdonítható SUID-esetek arányát.

2024.10.02. Belgyógyászat

A nemi hovatartozást megerősítő hormonkezelés és a metabolikus szindróma transznemű veteránok körében

A nemi hovatartozást megerősítő hormonkezelés (GAHT) transznemű személyek számára a nemi diszfória csökkentése és az életminőség javítása érdekében alkalmazott, gyakori terápia. A GAHT hosszú távú hatásainak feltárása továbbra is prioritást élvez a transzneműekre vonatkozó egészségügyi kutatások terén. Egy vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy a nemi hormonok (ösztradiol és tesztoszteron) kapcsolatban állnak-e a metabolikus szindróma kialakulásával a transznemű veteránok esetében, a cisznemű veteránokhoz viszonyítva.

2024.09.27. Belgyógyászat

Stroke megelőzés pitvarfibrillációban dabigatránnal

A pitvarfibrilláció (AF) növeli a stroke és az elhalálozás rizikóját. A K-vitamin-antagonista hatóanyagok (pl. warfarin) ugyan lehetőséget kínálnak a rizikócsökkentésre, azonban a kontroll terápiával való összehasonlításban emelik a hemorrhagiás események kockázatát. Emellett a K-vitamin-antagonisták alkalmazása nehézségekbe ütközhet gyógyszerekkel és ételekkel kialakuló interakcióik, valamint a rendszeres laboratóriumi monitorozás szükségessége miatt. A dabigatrán mint direkt orális antikoaguláns hatóanyag, a trombin inhibitora, alternatívát kínál a stroke megelőzésére AF-ban1.

2024.09.23. Belgyógyászat

Génterápia A típusú hemofília kezelésére?

A Pfizer A típusú hemofília elleni génterápiája jelentősen csökkentette az egy éven belül bekövetkező vérzéses epizódok számát e ritka betegségben szenvedő betegeknél egy késői stádiumú vizsgálatban, és mindent egybevetve jobban teljesített, mint a jelenleg alkalmazott kezelések - közölte a vállalat szerdán.

2024.09.20. Belgyógyászat

Evészavar és polycisztás ovárium szindróma

A polycisztás ovárium szindróma (PCOS) összefüggésbe hozható az étkezési rendellenességekkel, de a korábbi meta-analíziseket az alacsony számok korlátozták. Egy friss szakirodalmi áttekintés és meta-analízis értékelte a rendellenes evészavarok előfordulási gyakoriságát PCOS-ben szenvedő és nem szenvedő nők körében.

2024.09.18. Belgyógyászat