Belgyógyászat
Zsuzsi néni, az eminens pedagógus
Zsuzsi néni már gyereknek is pedáns volt, szerette a fehér lakkcipőt, amit születésnapjára kapott. Minden nap letörölte puha ronggyal, hogy másnap újra felvehesse az iskolába. Szavalt az ünnepélyeken, őrsnaplót vezetett. A hozzáállása felnőtt korában sem változott. Nem is tudja pontosan, mikor csúszott először hiba a „számításába”.
Vigyázzunk a vesére! Oda kell figyelni az antidiabetikumokra is?
A diabéteszes vesebetegség továbbra is a veseelégtelenség vezető etiológiája. A 20. század túlnyomó részében a nefrológusok ezért joggal összpontosítottak magára a vesére, míg a diabétesz kezelését átengedték endokrinológus kollégáiknak. Az utóbbi években azonban több randomizált, kontrollált vizsgálat kimutatta, hogy az újabb diabétesz gyógyszerek képesek kezelni a vércukorszintet és mérsékelni a kedvezőtlen vesekárosító hatásokat.
HGYE XXVI. Őszi konferencia - Közösen a gyermekekért
November 20-án (szombat), 9:00-14:45 között, online kerül megrendezésre a HGYE XXVI. Őszi konferenciája. Már az alcíme "Közösen a gyermekekért" is sugallja, hogy idén is nagyon fontos témáknak ad helyet - hangsúlyosan foglalkozunk az elszigetelten dolgozó praxisok, és a társszakmák közös szakmai lehetőségeivel.
Egy enzim váltaná ki a veszélyes terhességi szövődményt? 2. rész
További kísérletek kimutatták, hogy azon vemhes egerek esetében, akikbe antifoszfolipid antitesteket injektáltak a PP2A fokozott aktivitása növelte azon fehérjék trophoblast termelését, amelyekről ismeretes, hogy szerepet játszanak a preeclampsia kialakulásában.
Egy enzim váltaná ki a veszélyes terhességi szövődményt? 1. rész
A UT Southwestern Egészségügyi Központ kutatói által elvégzett új vizsgálat azt mutatja, hogy a protein-foszfatáz 2 (PP2A) elnevezésű enzim lehet a fő kiváltó tényező a preeclampsia – egy veszélyes terhességi szövődmény – esetében, amit magas vérnyomás kialakulása és a vizeletben kialakuló túlzott mennyiségű fehérje jellemez.
Újabb adatok: terhesség és COVID-19. 2. rész
A CDC sürgetőileg hívta fel a figyelmet a terhesek koronavírus elleni védőoltására. 2021. szeptemberig az USA-ban 125000 terhesnél igazolódott a COVID-19, akik közül 22000 fertőzött került kórházba és 161 terhes hunyt el. A kórházba került terhesek 97%-a nem volt beoltva.
Kell-e magnéziumot alkalmazni COPD exacerbáció esetén? 2. rész
Egy idén (mindkét szisztematikus áttekintés befejezését követően) közzétett kisméretű RCT azt igazolta, hogy az intravénás magnézium-szulfát alkalmazása nem volt szignifikáns hatással a FEV1-re, az alapvető életfunkciókra vagy a tünetekre.
Kell-e magnéziumot alkalmazni COPD exacerbáció esetén? 1. rész
A krónikus obstruktív tüdőbetegség akut exacerbációi (AECOPD) a betegséggel összefüggő morbiditás egyik legfőbb tényezői. Megelőzésük és kezelésük a COPD kezelésének középpontjában áll.
Hordozható ágy melletti MRI és intracranialis vérzés azonosítás. 2. rész
Egy hordozható, alacsony térerejű MRI-készülék hatékonyan képes azonosítani az intracranialis vérzést (ICH) közvetlenül a betegágy mellett, - derült ki egy új kutatásból.
Hordozható ágy melletti MRI és intracranialis vérzés azonosítás. 1. rész
Egy hordozható, alacsony térerejű MRI-készülék hatékonyan képes azonosítani az intracranialis vérzést (ICH) közvetlenül a betegágy mellett, - derült ki egy új kutatásból.
TOP 20 kutatás: gyakorlati jelentőséggel
2020 legjobb kutatásai. Klinikusok egy csoportja 22 éve dolgozik azon, hogy az aktuálisan megjelenő orvosi publikációkat szisztematikusan áttekintse, és minden évben röviden ismertesse azokat az eredményeket, amelyek vélhetően segíthetik vagy fejleszthetik az alapellátás hatékonyságát.
Az orális fogamzásgátlók és a hirtelen halál rizikója? 2. rész
A vizsgálat rámutat továbbá a maximálisan tolerálható béta-blokkolók jelentőségére minden LQTS-ben szenvedő felnőtt nő esetében, - tette hozzá Dr. Link. „Soha többé nem fogok olyan 18 év feletti hosszú QT-ben szenvedő nővel beszélni, akinek ne ajánlanék béta-blokkolót”.
Az orális fogamzásgátlók és a hirtelen halál rizikója? 1. rész
Úgy tűnik, hogy a jelenleg használatos orális fogamzásgátlók (OC) általánosságban nem rontják a hirtelen szívhalál (’sudden cardiac death’; SCD) kockázatát a kongenitalis hosszú QT-szindrómában (’long-QT syndrome’; LQTS) szenvedő nők esetében, azonban a potenciális kockázat OC típusonként változik, mivel azok különböző hormonokat különböző dózisokban tartalmaznak. Az sem ismeretes teljes egészében, hogy vajon a béta-blokkolók, amiket sok LQTS-ben szenvedő nő szed, csökkenthetik-e ezt a fajta kockázatot.