Belgyógyászat

A COPD és a marihuána használat?

Azoknál a krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) diagnosztizált betegeknél, akik marihuána használatról számoltak be, kisebb volt a kórházi mortalitás és a pneumonia kialakulásának kockázata, mint azok esetében, akik nem használtak marihuánát – derült ki egy országos populáció alapú vizsgálatból.

2020.11.13. Belgyógyászat

A transzkatéteres aortabillentyű-csere és a krónikus vesebetegség. 2. rész

Úgy tűnik, hogy a transzkatéteres aortabillentyű-csere (TAVR) stabilizálja, vagy javítja a veseműködést a legtöbb súlyos aortasztenózisban és krónikus vesebetegségben szenvedő (CKD) beteg esetén, - derül ki a ’PARTNER’ vizsgálatok új adataiból. A vesefunkció javulás az előrehaladott, 3B vagy 4. stádiumú CKD-ben szenvedő betegek esetében volt a legnyilvánvalóbb.

2020.11.09. Belgyógyászat

A transzkatéteres aortabillentyű-csere és a krónikus vesebetegség. 1. rész

Úgy tűnik, hogy a transzkatéteres aortabillentyű-csere (TAVR) stabilizálja, vagy javítja a veseműködést a legtöbb súlyos aortasztenózisban és krónikus vesebetegségben szenvedő (CKD) beteg esetén, - derül ki a ’PARTNER’ vizsgálatok új adataiból. A vesefunkció javulás az előrehaladott, 3B vagy 4. stádiumú CKD-ben szenvedő betegek esetében volt a legnyilvánvalóbb.

2020.11.06. Belgyógyászat

A B1-vitamin-hiány és az alkoholos demencia kapcsolata? 2. rész

A vitaminhiány az alkoholfogyasztással összefüggő rendellenességben (’alcohol use disorders’, AUD) szenvedő betegek akár 80%-ánál előfordul. Az AUD esetében gyakran előforduló magas kalóriatartalmú, de alacsony tápanyagtartalmú étrend növeli a tiamin iránti igényt, ugyanakkor csökkenti annak emésztőrendszeri felszívódását.

2020.11.05. Belgyógyászat

A B1-vitamin-hiány és az alkoholos demencia kapcsolata? 1. rész

Vitaminhiány az alkoholfogyasztással összefüggő rendellenességben (’alcohol use disorders’, AUD) szenvedő betegek akár 80%-ánál előfordul. Az AUD esetében gyakran előforduló magas kalóriatartalmú, de alacsony tápanyagtartalmú étrend növeli a tiamin iránti igényt, ugyanakkor csökkenti annak emésztőrendszeri felszívódását.

2020.11.04. Belgyógyászat

D-vitamin szerepe a Covid-19 fertőzésekben

A tanulmány célja a 25-hydroxyvitamin-D szérumszintek (D3Vit), és nemkívánatos klinikai kimenetelekre gyakorolt hatása, valamint az immunfunkciók és a SARS-CoV-2 fertőzés miatti mortalitás paraméterei közötti összefüggés vizsgálata. A tanulmányban 235 fő Covid- 19 fertőzött beteg kórházi adatai kerültek elemzésre.

2020.11.03. Belgyógyászat

Hordozható és hordható EKG: házhoz megy a kardiológus. 2. rész

Az egészségügy jelentős átalakuláson megy át. A telemedicina eddig is sokkal nagyobb hangsúlyt érdemelt volna, a remélt változásokat a szükség hozta meg. Az egészségügyi műszerek allokációjával, a betegek otthonába történő rendelésével időt, pénzt és emberi erőforrást lehet spórolni, a célzott monitorozás pedig a korai, pontos diagnózist segíti. A hordható okos eszközök (órák, karkötők, pántok) mellett elérhetőek közel orvostechnikai színvonalú pulzoxyméterek, illetve olyan eszközök, amelyekkel otthonunkban is elvégezhető az EKG.

2020.10.12. Belgyógyászat

Hordozható és hordható EKG: házhoz megy a kardiológus. 1. rész

A hordható okos eszközök egész tárháza áll rendelkezésünkre, mindenki a saját igényei szerint választhatja ki a számára leginkább megfelelőt. A mára banálisnak számító lépés számláló funkciót szinte kivétel nélkül az összes hordható okos eszköz tudja, edzésünk és alvásunk monitorozásán keresztül szívfrekvenciánk mérésén át egyre több, az egészségünk megőrzése szempontjából hasznos funkció kerül folyamatosan beépítésre.

2020.10.09. Belgyógyászat

A fizikai aktivitás és az osteoporosis kapcsolata? 2. rész

Az ’Avon – szülők és gyermekek longitudinális vizsgálata’ elnevezésű felmérésben részt vevő betegek adatainak egy új értékelése arra enged következtetni, hogy a fokozott fizikai aktivitás kamaszkorban előnyös lehet abból a szempontból, hogy a kor előrehaladtával csökkenti az osteoporosis kockázatát.

2020.10.07. Belgyógyászat