Belgyógyászat

Csodagyógyszer a metformin? 2.rész

Tanulmányok bizonyítják, hogy a metformin csökkenti a máj glükóz termelését, a glükóz bélrendszeri felszívódását és a perifériás glükóz felvétel és felhasználás csökkentésével javítja az inzulin szenzitivitást.

2019.06.26. Belgyógyászat

Protektív baktériumok az IBS betegek bélflórájában

A Gastroenterology szakfolyóiratban megjelent cikk szerint bár az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedők bélflórájának diverzitása a kontrollokéhoz hasonlónak bizonyult, olyan specifikus baktériumokat is azonosítottak, amelyek IBS-ben vagy jelen vannak, vagy protektív hatásúak.

2019.06.20. Belgyógyászat

Helicobacter pylori kezelési szokások Magyarországon

A Helicobacter pylori (H.pylori) fertőzésben szenvedő betegek túlnyomó többségét először a háziorvos vizsgálja meg. A kutatást azzal a céllal végezték, hogy felmérjék, mennyire tartják be az elsődleges és másodlagos ellátásban dolgozó magyar orvosok a H. pylori fertőzésre vonatkozó legújabb kezelési irányelveket.

2019.06.17. Belgyógyászat

Demenciában szenvedők szorongásos tünetei

A szorongás a demenciában szenvedőknél gyakori és a betegek eredményeit kedvezőtlenül befolyásoló tünet. A kutatás fő célja annak vizsgálata volt, hogy a demenciában szenvedőknél alkalmazott gold standard diagnosztikai kritériumokhoz képest a szorongás kimutatásához milyen eszközöket validáltak.

2019.06.12. Belgyógyászat

Ritka betegségek – kinek van jártassága?

A ritka betegségeket gyakran későn vagy tévesen diagnosztizálják, ami a betegek számára fizikai és mentális problémát jelent, a hozzátartozókra pedig komoly érzelmi és egészségügyi terheket ró. A megkésett és téves diagnózisok egyik oka vélhetőleg az, hogy az orvosok kevésbé ismerik a ritka betegségeket.

2019.06.10. Belgyógyászat

Segítsük betegeinket az onkológia útvesztőjében

A magyar betegek a fő problémát nem a kezelések minőségében látják, hanem abban, hogy elvesznek a kezelések útvesztőjében, és nem tudják pontosan értelmezni a szóban, stresszhelyzetben kapott információkat – derül ki az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) megbízásából készített, betegoldali tapasztalatokra épülő tanulmányból*. (X)

2019.06.07. Belgyógyászat