Belgyógyászat
A vércukor variabilitás jelentősége diabetesben
A vércukorszint csökkentése inzulinterápiával a kívánt célértékig úgy, hogy közben elkerüljük a hypoglycaemiát, komoly klinikai kihívás. E feladat teljesítésében egy jelentős, ám gyakran alábecsült zavaró tényező, hogy a glükózszint változékonysága kiszámíthatatlan, mely részben az alkalmazott terápia hatásának variabilitásából adódik.
Bázisinzulin és lixiszenatid titrálható, fix arányú kombinációja – hatékonysági és biztonságossági vizsgálat
Az Amerikai Diabetes Társaság (ADA) és az Európai Diabetes Társaság (EASD) ajánlása szerint, ha bázisinzulin hozzáadásával nem érhető el a HbA1c célértéke, a terápia erősítésére rövid hatású prandialis inzulin vagy GLP-1-receptoragonista (GLP1-RA) adható.
Magas vérnyomás: az amerikai ajánlás felkavarta az állóvizet
A közelmúltban kiadott amerikai ajánlások ellenére Európában és hazánkban jelenleg változatlan a magasvérnyomás-betegség határértéke. A Magyar Hypertonia Társaság sajtóközleményének apropójából a társaság elnökhelyettesével, Prof. Dr. Páll Dénessel beszélgettünk.
A terhességi magas vérnyomás növelheti a gyermek elhízásának veszélyét
Egy új vizsgálat eredménye arra utal, hogy az anya terhesség alatti magas vérnyomása miatt a gyermek hajlamosabb lehet az elhízásra.
Meglepően sok kórállapot kapcsolódik a coeliakia betegséghez
Több mint 35 millió ember adatbázisának vizsgálata alapján kiderült, hogy a coeliakia számos különböző betegséghez kapcsolódhat.
A titrálható, fix arányú kombináció összehasonlítása glargin inzulin 100 E/ml (iGlar-100), illetve lixiszenatid monoterápiával
A bázisinzulin és a rövid hatású GLP1-receptor-agonista (GLP1-RA) hatóanyagok kombinálásának az a klinikai értelme, hogy a két hatóanyag kiegészíti egymás hatását.
Speciális fertőzéses kórképek – amiről jó tudni az alapellátásban
A háziorvosi rendelőben nemcsak a gyógyszeres terápia kiválasztása a feladat, hanem a szakellátó helyek speciális kórképekben javasolt kezelési módjainak követése és a beteg megfigyelése is.
Veszélyes lehet, ha a betegek nincsenek tisztában a gyógyszerkölcsönhatásokkal
Az idős betegek többsége egyidejűleg többféle gyógyszert is szed, ám sokan egyáltalán nincsenek tisztában az esetleges gyógyszerkölcsönhatásokkal.
A glargin U100 és glarginU300 inzulinok összehasonlítása 1. típusú cukorbetegeknél folyamatos vércukor-monitorozással
A fiziológiás inzulin elválasztást legjobban tükröző bázis-bólus inzulin-terápia mind több és több cukorbetegben történő alkalmazásának ellenére számos, 1. típusú diabetesben szenvedő betegnél tapasztalható a vércukorszint számottevő ingadozása mind egy-egy napon belül, mind az egyes napok között.
Az új antikoagulánsok nem járnak a vérzések nagyobb kockázatával
Az átlagosan 85 napos követés során a betegek valamivel több, mint 3%-ánál következett be major vérzéses epizód és alig 2%-uk hunyt el.
Szájüregi fertőzések antibiotikum kezelése az alapellátásban
Szájüregi fertőzéssel gyakran jelentkeznek a betegek háziorvosi rendelésen. Kiemelt szempont, hogy az ellátó orvosok pontosan átlássák a probléma súlyát, és ha szükséges, a megfelelő helyre küldjék a beteget vagy a legoptimálisabb kezeléshez nyúljanak. Ahhoz, hogy hatékony antibiotikumot tudjunk választani, tisztában kell lennünk a fertőzés kóroki hátterével. A cikk ebben próbál útmutatást nyújtani a kezelési lehetőségek összefoglalásával.
A való élet tapasztalatai a 300 egység/ml-es glargin inzulin alkalmazásával
A 2. típusú diabetes mellitusban szenvedő betegekben végzett randomizált, kontrollált EDITION 1, 2, 3 III. fázisú vizsgálatban bebizonyosodott, hogy a 300 egység/ml-es koncentrációjú glargin inzulin (Gla-300) a 100 egység/ml-es formulához hasonló glycaemiás kontrollt biztosított, ugyanakkor ezt kevesebb hypoglycaemiás epizód mellett érte el.
A PHID szindróma első vonalas kezelésére a tocilizumab megfelelő lehet
Brit orvosok szerint a pigmentáris hypertrichosis és a nem autoimmun inzulinfüggő diabetes mellitus (PHID) szindróma autoinflammatorikus és cutan manifesztációinak első vonalas kezelésként tocilizumab terápiát kell alkalmazni.