Belgyógyászat
Ismeretlen kóroki hátterű vesebetegségek- egy feltételezett mechanizmus
A Colorado Egyetem egyik szakértője lehetségesnek tartja, hogy a szokásos kockázati tényezők (például hypertonia és diabetes) egyikével sem összefüggő krónikus vesebetegség az ismételődő dehidratáció okozta vesekárosodás következménye.
Gyakoribb a daganatos megbetegedések diagnózisa, mint a házasságkötés?
Ma már többször diagnosztizálnak rákot, mint ahány házasságkötésre kerül sor, ahányszor első gyermek születik vagy ahányan diplomáznak. Állítja beszámolójában az Egyesült Királyság daganatos betegeket segítő legnagyobb jótékonysági szervezete.
A gyermekkori gyulladásos bélbetegség (IBD) korszerű terápiája
A krónikus gyulladásos bélbetegség (IBD) a gasztrointesztinális traktus gyulladása. Sajnos az intenzív kutatások ellenére - kiváltó oka ismeretlen, ezért kezelni is igen nehéz. Két fő formája közül a Crohn-betegség (CD) a szájnyílástól a rectumig bárhol előfordulhat.
Mikor van szükség immunhisztokémiai vizsgálatra?
Az immunhisztokémiai (IHC) vizsgálat az 1990-es évek eleje óta folyamatosan épült be a mindennapi patológiai munkába, manapság már a rutin patológiai vizsgálatok része. A magyar kórházakban működő valamennyi patológiai osztály napi szinten használja ezt a technikát.
Egy új eljárás javítja a vesetranszplantáció sikerességét
Előzetes vizsgálati eredmények szerint egy új kezelés segítségével lehetőség nyílik arra, hogy több előrehaladott állapotban lévő vesebetegnél végezhessenek transzplantációs műtétet.
A magas koleszterinszint és a Parkinson-kór kapcsolata
Egy tanulmány szerint a férfiak esetében az összkoleszterin és az LDL-koleszterin magasabb szintje a Parkinson-kór kockázatcsökkenésével társul. Az eredmény összhangban áll azokkal az új kutatásokkal, amelyek a magasabb koleszterinszintet a Parkinson-kór kockázatcsökkenésével hozzák kapcsolatba.
Az FDA jóváhagyta a Betrixaban profilaktikus alkalmazását VTE kezelésében
Az FDA engedélyezte az új antikoaguláns betrixaban alkalmazását a vénás thromboembolia (VTE) profilaxisaként azon kórházban kezelt betegeknél, akiket mobilitásuk mérsékelt vagy súlyos korlátozottsága valamint a VTE egyéb kockázati tényezői miatt fokozottan veszélyeztetnek a thromboemboliás szövődmények.
CT vizsgálat segítheti a szívroham kockázatának felmérését
Egy új CT szkenner elemzés lehetővé teheti, hogy az orvosok még a szívproblémák jelentkezése előtt azonosítsák az érgyulladást.
Új radiológiai séma a pajzsmirigy nodulus biopszia szükségességének megítéléséhez
Az ultrahangon észlelhető pajzsmirigy nodulus új és egyszerű kockázat-rétegzési szisztémája alapján megítélhető, hogy a nodulus esetében szükség van-e vékonytű aspirációs biopsziára (FNA) az esetleges daganatos megbetegedés kimutatásához.
Nefrológiai gondozás az intenzív osztályokon - új szakterület?
Gyakran hallani, hogy a nefrológia egy helyben topog. A szakterületen már évek óta nem következett be semmilyen új tudományos áttörés, ezért sokan úgy érzik, mintha a nefrológiában nem történne semmi.
Hamarosan jöhet egy gyorsabb teszt az UTI elleni antibiotikumok teszteléséhez
A húgyúti fertőzések (UTI) évente milliónyi ember életét keserítik meg. A Kaliforniai Technológiai Intézet kutatói azt állítják, hogy az általuk kidolgozott új teszt perceken belül képes azonosítani, hogy egy adott antibiotikum hatékonyan szünteti-e meg a problémát vagy sem.
Nem D2, hanem D3-vitaminnal érdemes kezelni a D-vitaminhiányt
„A szérum D-vitamin koncentrációjának növelésében a mindennapi táplálkozással standard dózisban bevitt D3 vitamin a D2-nél jóval hatékonyabb” – állítják brit kutatók, akiknek eredményei nemcsak a jelenlegi irányelvekre, de a táplálékkiegészítők piacára is nagy hatással lehetnek.
A krónikus fáradtság szindróma háttere
A krónikus fáradtság szindrómára nincs igazán megfelelő gyógymód és a kezelések megbízhatósága kérdéses, egy új kutatás szerint azonban a betegség 17 immunrendszeri jelző protein, azaz citokin változásaihoz kapcsolódik.