Belgyógyászat

Az intenzív marihuána használat összefügg a középkorban jelentkező prediabetessel, a diabetessel azonban nem

Egy új obszervációs tanulmány eredménye alapján 40%-kal nagyobb a valószínűsége annak, hogy középkorukra prediabeteses állapot alakul ki azoknál, akik fiatal korukban több mint 100 alkalommal fogyasztottak marihuánát, azokhoz képest, akik soha nem éltek a szerrel. Ugyanakkor a fiatal felnőttkorban történő intenzív marihuána használat nem jár a középkorban kialakuló diabetes kockázatnövekedésével.

2015.10.14. Belgyógyászat

Napi egyszeri adagolású meszalazin. Előnyösebb lehet

A colitis ulcerosa (CU) a vastag- és végbél krónikus gyulladásos betegsége, melynek lefolyását a visszatérő fellángolások és remissziós fázisok jellemzik. Az aminoszalicilátok a nyugalmi szakaszok fenntartásán túl a remisszió indukciójában is standard kezelésnek számítanak enyhe vagy közepesen súlyos, aktív betegségben.

2015.10.06. Belgyógyászat

Kutatások az energiamentes édesítőszerek diétás étrendben betöltött jótékony szerepéről

Az édesítőszerek – legyenek azok természetes eredetűek vagy mesterségesen előállítottak – sok emberben még mindig ellenérzéseket váltanak ki. Ezek az élelmiszer-adalékanyagok szigorú toxikológiai vizsgálatokon mennek keresztül. Számos kutatás látott napvilágot, melyek szerint az édesítőszerek használata testtömegcsökkentő étrendben elősegíti a diéta betartását, emellett a napi maximális beviteli értékeken belül fogyasztva semmilyen káros egészségügyi következménnyel nem jár.

2015.09.23. Belgyógyászat

Gyógyszer-indukált perifériás ödéma

78 éves férfi ödéma panaszával jelent meg a kezelőorvosánál. Az anamnézisben három hónapja tartó bilaterális perifériás ödéma szerepelt. Fájdalma nincs, légzési nehezítettséget nem tapasztalt. Kórtörténetéből hypertonia, Parkinson-kór, depresszió és 2-es típusú diabetes emelhető ki.

2015.08.04. Belgyógyászat

Az exoszómák segíthetnek a korai hasnyálmirigyrák detektálásában

A sejtek által a vérkeringésbe szekretált apró részecskék felhasználhatók a korai hasnyálmirigyrák detektálásra, sőt, még a veszélyeztetett betegek szűrésére is. - állítják a Texas Egyetem kutatói, akik szerint az exoszómák glypican-1 (GPC1) felszíni proteinje már 150-200 mikroliter vérben is kimutatható, ráadásul a nem invazív teszt 100%-os pontossággal különböztette meg az egészséges alanyokat a hasnyálmirigyrákban szenvedő betegektől. Az eredmények ugyanakkor néhány emlőtumoros beteg esetében is pozitívnak bizonyultak. Az kutatásról a Nature szakmai folyóirat júniusi online kiadása számolt be.

2015.08.02. Belgyógyászat