Bőrgyógyászat
Methotrexát és bőrrák kockázat?
A methotrexátot szedő pikkelysömörös betegeknél 2,8-szor nagyobb valószínűséggel alakult ki nem-melanomas bőrrák, mint azoknál, akik nem szedték a gyógyszert. A methotrexátot szedő betegeknek a kezelés ideje alatt rendszeres bőrvizsgálatot kell végezni.
COVID-19 és pikkelysömör: Mi a kapcsolat?
Egy új kutatás fényt derített arra, hogy a COVID-19 fertőzés hogyan reaktiválhatja, vagy akár okozhatja a pikkelysömör kialakulását.
A fényterápia javítja a kognitív funkciókat demenciában: szisztematikus áttekintés és meta-analízis
A tanulmány célja az volt, hogy megvizsgálja a fényterápiás beavatkozás hatékonyságát a kognitív funkciókra vonatkozóan az időskorú, demenciában szenvedő felnőtt betegeknél.
Atópiás dermatitis és a környezeti allergének
Az atópiás dermatitist (AD) a bőrgát hibáinak, az immunrendszer diszregulációjának és a külső ingereknek, például allergéneknek, irritáló anyagoknak és mikrobáknak a kombinációja okozza. A környezeti allergének (aeroallergének) szerepe az AD előidézésében továbbra is tisztázatlan. Egy vizsgálat szisztematikusan szintetizálta az allergén immunterápia (AIT) előnyeire és ártalmaira vonatkozó bizonyítékokat az AD esetében.
A tüdő érintettsége a sclerodermás betegeknél
A világon mintegy 2,5 millió ember szenved ebben a betegségben1, Magyarországon a becslések szerint 2000 fő lehet érintett. A betegség lefolyása, a beteg életkilátásai szempontjából alapvető fontosságú a mielőbbi tisztázása annak, hogy kiterjedt-e a tüdőre a betegség.
A pikkelysömörös beteg ízületi gyulladása
A célzott biológiai immunterápiák rendkívül hatékonyak a pikkelysömörös betegek bőrbetegségének kontrollálásában, de nem világos, hogy a terápia késlelteti-e a gyulladásos artritisz kialakulását. A vizsgálat célja az volt, hogy összehasonlítsa a gyulladásos artritisz kialakulásáig eltelt időt a pikkelysömörre alkalmazott biológiai terápiában újonnan részesülő betegek körében.
Mit is kell tudni az akut májporfíriától?
Bár ritka, az akut májporfíriák (AHP) gyakoribbak lehetnek, mint azt korábban gondolták, különösen a 15-50 év közötti nők körében, az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság új klinikai gyakorlati frissítése szerint.
A D-vitamin szerepe a toxikus erythema kezelésében?
A nagy dózisú D-vitamin a kemoterápia toxikus erythema (TEC) 1-4 napon belüli javulásához vezetett egy retrospektív esetsorozatban, amelyben hat beteget vizsgáltak meg a fekvőbeteg bőrgyógyászati konzultációs intézményben
Vasculitis gyerekeknél és felnőtteknél: van-e különbség?
A kutatók kapcsolatot találtak a betegek életkora diagnózis felállításakor és a különböző klinikai jellemzők és kimenetel között az antineutrofil citoplazmatikus antitestekkel (ANCA) kapcsolódó vasculitisben (AAV) szenvedő betegeknél.
Súlyos majomhimlő esetek a CDC jelentése alapján
A majomhimlő fertőzés lehet súlyos kimenetelű, beleértve az intenzív osztályos (ICU) kezelést és a halálozást, különösen előrehaladott HIV-vel vagy AIDS-el.
A nem invazív testkontúrozás, cellulitkezelés és izomstimuláció mellékhatásai
A nem invazív kozmetikai eljárások egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, köszönhetően a rövid, rendelőben elvégezhető kezeléseknek, amelyek kevés vagy semmilyen munkahelyi távolléttel nem párosulnak.
Pikkelysömör és a depresszió
A pikkelysömörben szenvedők közel másfélszer nagyobb valószínűséggel szenvednek depressziós tünetektől, és közel kétszer nagyobb valószínűséggel élnek át öngyilkossági gondolatokat azokhoz képest, akiknek nincs ilyen betegségük.
Szívizomgyulladás majomhimlőben?
Egy 31 éves férfi, akinél megerősített majomhimlő-fertőzést állapítottak meg, egy esettanulmány szerint körülbelül egy héttel a majomhimlő tüneteinek megjelenése után akut szívizomgyulladást diagnosztizáltak.