Diabetológia
Videón a diabéteszterápia jin-jang-ja
Az amerikai és európai diabétesz társaságok legfrissebb állásfoglalása a bázis inzulin és GLP-1RA fix arányú kombinációját a nagyon magas hatékonyságú diabétesz terápiák közé sorolja, és többek között javasolja a 2-es típusú diabéteszes betegek terápiájának intenzifikációjára. Nézze meg a videót!
A bázis inzulin és a rövid hatású GLP-1RA fix kombinációja a diabéteszterápia jin-jang-ja
Az FRC-k hosszú hatású bázis inzulin és a rövid hatású GLP-1RA egymást kiegészítő hatásának köszönhetően az éhomi és a posztprandiális vércukorszintet egyaránt képesek csökkenteni. Míg a bázisinzulin a glukoneogenezis gátlása révén hat, addig a GLP-1RA a glukózfüggő inzulinelválasztást támogatja, így lényegében kettős HbA1c kontroll valósul meg.
Mindent a gyorsfagyasztott és mirelit termékekről
A tél végéhez közeledve az éléskamrák egyre üresebbé válnak, készülnek a zsenge, friss termények befogadására. Lassan kezdetét veszi a böjti időszak is, amely ismételten a testi-lelki megújulás lehetőségét rejti magában. Keressük azokat az élelmiszereket, amelyek rendszeres fogyasztása segíti egészségünk megőrzését. Figyelmünk elsők között a zöldségek és gyümölcsök felé fordul. Vajon eleget fogyasztunk belőlük?
Torkos csütörtök cukorbetegen?
Február a farsang fő időszaka, amely idén március 2-ig azaz hamvazószerdáig tart. Az evés-ivás, a nagy lakomák szerves részei a farsangi mulatságoknak és a báli szezonnak, ami a magyar népszokás részeként a torkos csütörtökben csúcsosodik ki. A nagyböjt előtt sokan a szokásosnál is mohóbban fogyasztanak zsírban és szénhidrátban gazdag, a farsanghoz köthető ételeket, mint például farsangi fánkot. A cukorbetegek az év ezen időszakában hatalmas kisértésnek vannak kitéve és nagyon nehéz megállni a farsangi túlkapásokat.
Fontos mese: Az életet megédesítő dolgokról
Testünknek az élethez változatos táplálkozásra, különböző tápanyagokra van szüksége. Fontos, hogy étrendünk megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazza a főbb tápanyagokat, hiszen a helyes táplálkozási szokások védik az egészségünket míg a helytelen szokások megbetegíthetnek. A valaha tapasztalt hiánygazdasághoz képest ma elképesztő mértékű túlkínálat van az életet megédesítő finomságokból köztük a szénhidrátokból is. Ezen túl az „olcsósági versenyben” sokszor az XXL kiszerelés a nyerő és az kerül be a fogyasztói kosárba. Hogyan tudjuk pácienseink figyelmét a mai világban a helyes mértékletes táplálkozásra irányítani? Hogyan tudjuk őket egyszerű tanácsokkal vezetni?
Gyula, a dinamikus
Gyula élete a mozgásban rejlett. Na, nem a testmozgásban, hanem a tömegek mozgatásában. Véletlenül se gondoljanak súlyokra vagy kilogrammokra. Gondoljanak inkább a tömegközlekedésre, de az lesz a legjobb, ha a 67-es buszra gondolnak, amely Rákoskeresztúrról megy az Örs vezér térre.
Zsuzsi néni, az eminens pedagógus
Zsuzsi néni már gyereknek is pedáns volt, szerette a fehér lakkcipőt, amit születésnapjára kapott. Minden nap letörölte puha ronggyal, hogy másnap újra felvehesse az iskolába. Szavalt az ünnepélyeken, őrsnaplót vezetett. A hozzáállása felnőtt korában sem változott. Nem is tudja pontosan, mikor csúszott először hiba a „számításába”.
Fut-árral szemben, avagy a rohanó élet dilemmái
Tibor számára nincs megállás. Házhoz viszi a bevásárlást, egész álló nap lót-fut, több száz kilót megmozgat, nem számítva saját 102 kilós termetét (BMI 31). Csupán 48 éves, de régóta krónikus betegséggel éli mindennapjait: 2012 óta hipertóniás, 2015 óta 2-es típusú cukorbeteg.
A karanténba kényszerült zenetanárnő esete
Lenke néni nyugalmazott zenetanárnő, főállású szupernagyi és 2008 óta T2DM beteg. Egyik mutatványa a szinkron palacsintasütés – akár 50 palacsinta röpke 1 óra alatt. Ez önmagában is nagy teljesítmény, de hogy évek óta ellen tud állni az unokáknak készített nyalánkságoknak, az már szinte világszám.
Az ismeret és a természet erejével: korszerű immuntámogató megoldások az egészséges táplálkozás jegyében
Ismereteink napról napra bővülnek arra vonatkozóan, hogy az egészséges élettani folyamatok milyen hatások finomhangolása révén valósulnak meg, vagy éppen milyen változások és környezeti hatások indíthatnak el napok, évek vagy évtizedek alatt lejátszódó kórfolyamatokat. Nincs ez másképpen a táplálkozással, a vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel kapcsolatos tudásunk és az egészségünk alakulásával kapcsolatban sem.(x)
Mit tudhatunk meg az élelmiszercímkéről és miről tájékoztat az új Nutri-Score jelölési rendszer?
Az élelmiszerjelölés fejlesztése évtizedek óta szerepel az Európai Unió célkitűzései között, ami érthető, hiszen a fogyasztóknak lehetőséget kell adni ahhoz, hogy a lehető legjobban tudják és értsék, miként illeszthető étrendjükbe az élelmiszer, amit elfogyasztanak.
Hol megy félre a gyermekeink táplálkozása?
Az anyatejes táplálás előnyei ma már köztudottak és vitán felül állnak. Szoptatáskor az anyatermészet mind a táplálék mennyiségét, mind összetételét a legoptimálisabban alakítja a csecsemő igényeihez.
Hogyan érdemes megszabadulni a túlsúlytól - a különféle fogyókúrák hatásai
Mindig aktuális téma, de mindennek apropóján talán most még többeket érdekel, hogyan tudnának a lehető legkönnyebben/leghatékonyabban/leggyorsabban megszabadulni súlyfeleslegüktől.