Diabetológia

Csomagoljunk műanyagmentesen, de mibe?

Éppen a „műanyagmentes” júliusban járunk, amikor az átlagosnál is több szó esik a műanyagszennyezés tarthatatlanságáról és a környezetbarát csomagolási alternatívákról. Az élelmiszeriparnak és -kereskedelemnek nagy szerepe és felelőssége van abban, hogy folyamatosan új megoldásokkal álljon elő, már csak azért is, mert a csomagolásnak élelmiszerbiztonsági okokból nem lehet búcsút inteni, sőt továbbra is a biztonság marad a fő szempont – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

2021.07.14. Diabetológia

A gyermekkori D-vitamin szükségletről

A D-vitamin nem vitamin, csupán orvostörténeti okokból nevezzük így. Valójában egy, a napfény hatására az emberi szervezetben kialakuló, vagy a táplálékkal bekerülő előanyag, amiből számos lépésben aktiválódik egy szteránvázas hormon.

2021.04.20. Diabetológia

Hogyan jussunk el a böjttől a húsvéti sonkáig?

A böjtölésnek többféle fajtája és célja van. A vallási böjtöket meggyőződésből, meghatározott időben, meghatározott időtartamig, szigorú vagy lazább előírások szerint végzik a hívők már hosszú évszázadok óta, így a böjtre vonatkozó előírások pontosan ismertek és általában mentesek a káros túlzásoktól.

2021.03.31. Diabetológia

Kincset érő anyatej

A legújabb magyar irányelv szerint a hozzátáplálás legkorábban az 5. hónap elejétől, legkésőbb a 6. hónap végén kezdhető el, de ez nem zárhatja ki a 6 hónapos korig tartó kizárólagos szoptatást.

2021.02.03. Diabetológia

A hisztamin és hisztaminérzékenység

A köznyelvben hisztaminérzékenységnek nevezett tünetegyüttes hátterében több betegség húzódhat meg. A tüneteket a hisztamin szervezeten belüli túlzott mértékű felszaporodása váltja ki a hisztamin fokozott termelődése vagy csökkent bontása, illetve a táplálékkal történő toxikus mennyiség elfogyasztása miatt. A hisztamin okozta tünetek hasonlóak az allergiás jelenséghez, azonban ezek nem immunreakció következtében alakulnak ki. felhasználásra küldök.

2020.10.05. Diabetológia

A felnőttkori diabetes jelei már gyermekkorban láthatók?

A ’Diabetes Care’ szaklapban 2020. június 19-én közzétett új tanulmány szerint már 8 éves korban - azaz évtizedekkel előbb, mint azt valószínűsíthetően diagnosztizálják - láthatóak annak a korai jelei, hogy ha valaki sokkal hajlamosabb felnőttként a 2-es típusú diabetesre.

2020.08.27. Diabetológia

Kapcsolat az Alzheimer-kór és a diabetes között

A düsseldorfi ’Heinrich Heine’ Egyetemen és a Maastrichti Egyetem kutatói immáron krio-elektronmikroszkópiát alkalmaznak, hogy éles képet kapjanak elsőként arról, hogy az egyes molekulák hogyan rendeződnek a fehérjeláncokban, amelyek a diabetesre jellemző depositumokat alkotják. A fibrillumok szerkezete nagyon hasonló az Alzheimer-kór esetében előforduló szerkezethez. Ezek a megállapítások összhangban vannak a kutatók által az előző évek során felfedezettekkel.

2020.08.05. Diabetológia

Táplálkozás a koronavírus idején

Az emberi szervezet folyamatosan változik, fejlődik, amit megfelelő táplálkozással nagymértékben segíthetünk. Jelenleg a változás életünk minden területén jelen van. A változások általában tőlünk teljesen függetlenül, általunk nem irányítható módon következnek be, amilyen a COVID-19 világjárvány is. Mivel irányítani egyénileg nem tudjuk, a legfontosabb, hogy megfelelően reagáljunk a körülményekre.

2020.04.30. Diabetológia