Egyéb Szakterületek
A colonoscopiás gondozás új irányelvei
A U.S. Multi-Society Task Force on Colorectal Cancer közzétette a colonoscopia felülvizsgálatra vonatkozó irányelveit, melynek lényeges eleme, hogy az átlagos rizikójú betegeknél két vizsgálat közt 10 év szünetet kell tartani.
A PI3K gamma molekula és a sclerosis multiplex összefüggései
A University of Adelaide egyik kutatója nemrégiben publikálta új tanulmánya eredményét, melyben a sclerosis multiplex kontrollálásának egy új lehetséges mechanizmusát ismerteti.
Őssejtekkel regenerálhatók a sérült axonok
A Cell szeptemberi kiadása a University of California tanulmányáról számol be, melyben a kutatóknak rágcsálómodellel folytatott kísérletek során a gerincvelő sérülés helyén sikerült helyreállítaniuk az axonális növekedést. A tanulmányból kiderül, hogy a felnőtt központi idegrendszer éretlen neuronjai túlélik a sérülést és a sérült rész áthidalásával az axonok növekedésén keresztül képesek új neuronális relé struktúrák létrehozására.
Valóban növeli a kávé a glaukóma rizikóját?
A Harvard Egyetem kutatása szerint, naponta több mint három csésze kávé elfogyasztása növelheti az akár vaksághoz vezető glaukóma rizikóját.
A fájdalomcsillapítók hallásvesztést okozhatnak
Az analgetikumokat széles körben használják a különböző típusú fájdalmak enyhítésére, így az USA-ban ezek a leggyakrabban használt gyógyszerek. Az American Journal of Epidemiology által közölt tanulmány szerint azonban a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók rendszeres használata a nőknél hallásvesztést is okozhat.
Mi is a bruxizmus?
A bruxizmus a fogak akaratlan összeszorítása vagy csikorgatása. A jelenség éber és alvó állapotban is jelentkezhet, ébren inkább csak a szorítás jellemző, éjszaka a szorítás csikorgatással is kiegészül. A Bruxism Association szerint a bruxizmus az emberek 8-10%-át érinti, a Colgate adatai alapján csak az USA-ban 30-40 millió ember tapasztalja a bruxizmus következményeit.
A poratkával végzett immunterápia nem hatékony atópiás dermatitisben
A Journal of Allergy and Clinical Immunology szeptemberi számában megjelent német tanulmány szerint a poratka kivonattal történő szubkután allergén specifikus immunterápia nem minden atópiás dermatitises (AD) beteg kezelése során hatékony.
Az alvászavar az Alzheimer-kór korai jele lehet
Science Translational Medicine szeptemberi kiadásában megjelent tanulmány szerint, az alvászavar az Alzheimer–kór egyik legkorábbi indikátora lehet. Erre a következtetésre jutottak a Washington University kutatói, mivel rágcsálómodellel folytatott kísérletük során megállapították, hogy az Alzheimer-kór első jeleként tekintett béta–amyloid plakkok képződésének mértékét a normál alvás - ébrenlét ciklus szignifikánsan csökkenti.
A Th2 sejtek genetikai átprogramozása új asthma terápiás módszer lehet
Rágcsálókkal folytatott kísérletek során, az asthmát kiváltó immunsejtek genetikai átprogramozása csökkentette a légutak károsodását és a gyulladás mértékét, ami potenciálisan új kezelési lehetőséget ígér az asthmás betegeknek.
Kongresszusok és konferenciák októberben
Az októberi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
MR vizsgálattal felbecsülhető az intelligencia?
A tudomány számára már régóta ismert tény, hogy az egyének közti intelligencia eltérések 6,7 %-a az agy méretbeli különbségeivel magyarázható. Számos kutatás már arra is rávilágított, hogy a mentális folyamatok során kulcsfontosságú laterális prefontális cortex aktivitási szintje további 5%-os intelligencia eltérést jelezhet.
Hatékony és biztonságos az intraoculáris nyomást mérő szenzoros kontaktlencse
A folyamatos intraocularis nyomás szenzoros kontaktlencsével történő mérésével az eredmények némi variabilitást mutatnak és gyakorinak számítanak az enyhe adverz hatások, ám mivel súlyos adverz hatások ritkán fordulnak elő, az eszköz ismételt használat mellett is tolerálható és biztonságos. - derül ki az Archives of Ophthalmology online kiadásában közölt amerikai tanulmányból.
Gerincvelő sérültek érzékelését fejlesztő zenélő kesztyű
A Georgia Tech mérnökei olyan vezeték nélküli, vibrációs kesztyűt fejlesztettek, amely jelentősen javíthatja a gerincvelő sérültek (SCI) érzékelését és motoros képességeit. A Mobile Music Touch (MMT) nevű, számítógéphez, MP3-hoz és okostelefonhoz csatlakoztató eszköz egy egyszerű munkáskesztyűhöz hasonló, azzal a különbséggel, hogy a kesztyű kézfején egy apró doboz van, ami vibrációval jelzi a felhasználó ujjainak, hogy melyik billentyűt kell leütnie.