Fül-orr-gégegyógyászat

Középfülfertőzés újszerű, nem antibiotikumos kezelése

A középfülgyulladás (otitis media) a leggyakoribb gyermekkori bakteriális fertőzés és a vezetéses típusú halláscsökkenés legfőbb oka, ami a beszédfejlődés kritikus szakaszában különösen káros. A középfülgyulladás kezelésére gyakran használunk antibiotikumokat. Egy amerikai vizsgálat eredménye azonban arra utal, hogy egy merőben más célra fejlesztett gyógyszer alkalmazásával végre lehetségessé válik a betegség régóta várt antibiotikum-mentes kezelése.

Pszichogén köhögés

Mindannyian tudjuk, hogy a psziché hat a testünkre, a tüneteinkre. Bármely krónikus betegség tünetgazdagabbá válik pszichés egyensúlyvesztés esetén. A pszichogén betegség kimondása nagyon nehéz, bizonyos merészséget igényel, hisz tünet mindig van, laboratóriumi eltérést bárkinél találhatunk, organikus okot feltételezni könnyű. A diagnózist általában kizárásos alapon állítjuk föl, hisz a tünet hátterében nem igazolható szervi eltérés. Például a köhögés ilyenkor nappalra korlátozódik, alvás közben nem köhög a gyermek.

Nem dohányoznak a Fül-Orr-Gégészeti Klinika orvosai

Egy orvos sem dohányzik már a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikáján, mindezt tíz év alatt érték el. Volt, aki leszokott, az új kollégák közül pedig napi szinten senki nem dohányzik – mondja dr. Noszek László főorvos. Szerinte éppen ők, fül-orr-gégészek szembesülnek leginkább a ténnyel: a dohányzás fokozott kockázatot jelent a daganatok kialakulásában, így nemdohányzóként ezt hitelesen is tudják képviselni.

A nyákoldás jelentősége rhinosinusitisben

Az akut rhinosinusitis évről évre milliókat érint, hazánkban is a felnőttek 15-20%-a megbetegszik egy meghűléses időszak alatt, gyermekkorban ez a szám még magasabb (1). Noha a rhinosinusitis alapvetően ártalmatlan betegség, kezelése – különösen gyerekkorban – mégis kiemelt fontosságú. (X)

Bionikus fül

Az ausztráliai UNSW kutatói először használták a cochlearis implantátum elektromos impulzusait génterápia bejuttatására, amivel sikeresen regenerálták a hallóidegeket.

A legújabb rhinosinusitis irányelvek nem javasolják az antibiotikum használatát

Az Amerikai Fertőző Betegségek Társasága (Infectious Diseases Society of America - IDSA) új irányelvei kijelentik, hogy az akut rhinosinusitis leggyakoribb oka vírusfertőzés, így nem szükséges antibiotikum kezelést alkalmazni. Az irányelveket kísérő írásos kiadásra hivatkozva, a fertőzések csaknem 98%-át vírus okozza, így az antibiotikum adására nem reagál.