Gasztroenterológia

A COPD és a GERD meglepő kapcsolata

A gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD) jobb kórházi kimenetelekkel jár a krónikus obstruktív tüdőbetegséggel (COPD) kórházba került betegek esetében. Az eredmény meglepő, tekintve, hogy a GERD-t a COPD súlyosbodásával hozták összefüggésbe. A GERD a COPD-s betegek körében szintén gyakoribb, mint az általános népességben.

Így segíthet kivédeni a reflux káros hatásait

A gastrooesophagealis reflux gyakori probléma a népesség körében, sokan úgy vélik, egyszerű felismerni és kezelni a panaszokat. Bár a reflux betegség enyhítésére több házi módszer is ismert, illetve az életmódváltás is sok esetben hoz eredményeket, a refluxos tüneteket mindig komolyan kell venni, hiszen hosszabb távon súlyos szövődményekhez (fekély, vérzés, oesophagitis, nyelőcső szűkület vagy akár daganatos elváltozás) is vezethethet.1,2 Fontos a mielőbbi konzultáció az orvossal, a helyes diagnózis felállítása és a megfelelő terápia meghatározása.

A pikkelysömör biológiai terápiáinak kockázatai

Egy 10 cikket áttekintő tanulmány szerint a pikkelysömör kezelésére használt biológiai készítményekkel kapcsolatos mellékhatások (AE) közel 9%-a gasztrointesztinális (GI) vonatkozású volt, ami azt sugallja, hogy a relatív arány magasabb lehet az interleukin (IL)-17 gátlók esetében, mint más biológiai készítményeknél.

A cirrózisos betegek sürgősségi ellátása

A cirrózis kezeléséhez szükség van a sürgősségi osztályon (ED) alapuló ellátásra, azonban a cirrózissal kapcsolatos ED egészségügyi ellátás igénybevételének terheit alig tanulmányozták. Egy vizsgálat célja az volt, hogy az ED-használatot értékeljék az állami egészségügyi rendszeren belül, és a magas ED-használat (HEDU) és a nem-magas ED használat eredményeit összehasonlítsák.

Az AGA klinikai aktualitásai: vashiány anaemia

Ezt a szakértői elemzést az AGA Intézet Klinikai Gyakorlatok Frissítésének Bizottsága (CPUC), valamint az AGA igazgatótanácsa rendelte el, hogy időbeli iránymutatást nyújtson egy, az AGA tagsága számára rendkívül fontos klinikai témában, és a CPUC belső szakértői értékelésén, valamint a Clinical Gastroenterology and Hepatology standard eljárásain keresztül külső szakértői értékelésen esett át.

A rumináció szakirodalmi áttekintése

A ruminációt az étel ismételt visszaöklendezése jellemzi. A ruminációs szindróma a bél-agy kölcsönhatás rendellenessége, amelyet a római kritériumok alapján diagnosztizálnak, míg a ruminációs zavar a DSM-5 kritériumai alapján diagnosztizált táplálkozási és evészavar. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a rumináció globális prevalenciáját e kritériumok szerint minden korcsoportban.

A savcsökkentő terápia és a migrén

A fejfájás a protonpumpa-gátlók (PPI-k) alkalmazása kapcsán előforduló mellékhatás. A közelmúltban a migrén kifejezetten a PPI-használat egy lehetséges mellékhatásaként jelent meg. Egy kutatás célja az volt, hogy a rendelkezésre álló adatok felhasználásával feltárja a migrén és a súlyos fejfájás előfordulása, valamint a savcsökkentő terápia – beleértve a PPI-ket, a H2-receptor-antagonistákat (H2RA-kat) és a generikus savlekötőket – alkalmazása közötti összefüggést, összehasonlítsa a PPI-k és a H2RA-k okozta kockázatot, valamint felmérje, hogy a savcsökkentő terápia által befolyásolt étrendi változtatások enyhíthetik-e a kockázatot.