Gasztroenterológia
Az AGA klinikai aktualitásai: vashiány anaemia
Ezt a szakértői elemzést az AGA Intézet Klinikai Gyakorlatok Frissítésének Bizottsága (CPUC), valamint az AGA igazgatótanácsa rendelte el, hogy időbeli iránymutatást nyújtson egy, az AGA tagsága számára rendkívül fontos klinikai témában, és a CPUC belső szakértői értékelésén, valamint a Clinical Gastroenterology and Hepatology standard eljárásain keresztül külső szakértői értékelésen esett át.
A rumináció szakirodalmi áttekintése
A ruminációt az étel ismételt visszaöklendezése jellemzi. A ruminációs szindróma a bél-agy kölcsönhatás rendellenessége, amelyet a római kritériumok alapján diagnosztizálnak, míg a ruminációs zavar a DSM-5 kritériumai alapján diagnosztizált táplálkozási és evészavar. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a rumináció globális prevalenciáját e kritériumok szerint minden korcsoportban.
Intelligens májfunkció-vizsgálat?
Az intelligens májfunkció-vizsgálati (iLFT) platform javíthatja a krónikus májbetegségek diagnózisát és kezelését az alapellátásban, mutatják az új adatok.
A savcsökkentő terápia és a migrén
A fejfájás a protonpumpa-gátlók (PPI-k) alkalmazása kapcsán előforduló mellékhatás. A közelmúltban a migrén kifejezetten a PPI-használat egy lehetséges mellékhatásaként jelent meg. Egy kutatás célja az volt, hogy a rendelkezésre álló adatok felhasználásával feltárja a migrén és a súlyos fejfájás előfordulása, valamint a savcsökkentő terápia – beleértve a PPI-ket, a H2-receptor-antagonistákat (H2RA-kat) és a generikus savlekötőket – alkalmazása közötti összefüggést, összehasonlítsa a PPI-k és a H2RA-k okozta kockázatot, valamint felmérje, hogy a savcsökkentő terápia által befolyásolt étrendi változtatások enyhíthetik-e a kockázatot.
Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Öt kiemelt szempont az eróziós nyelőcsőgyulladás betegségről
Az eróziós nyelőcsőgyulladás (EE) a nyelőcső hámjának krónikus irritáció következtében történő eróziója. Számos tényező okozhatja, de elsősorban a gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD) következménye. Az EE fő tünetei a gyomorégés és a regurgitáció; egyéb tünetek lehetnek az epigasztrikus fájdalom, az odinophagia, az dysphagia, a hányinger, a krónikus köhögés, a fogerózió, a gégegyulladás és az asztma. A tünetek bizonyos kiváltó ételek fogyasztása vagy fekvés esetén súlyosbodhatnak. A differenciál diagnózis során a nem eróziós nyelőcsőgyulladás, a Barrett-nyelőcső (BE) jönnek szóba. Az EE a GERD-esetek körülbelül 30%-ában fordul elő, és az EE az esetek 1%-13%-ában BE-vé alakulhat.
Menopauza, RSV és még sok más: 4 új gyógyszer, amiről tudni kell
Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) eddig 55 új gyógyszert hagyott jóvá 2023-ban és további 11-et 2024-ben.
Frissített irányelv a széklettranszplantáció indikációira
Az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) a rendelkezésre álló adatok összegzése alapján klinikai ajánlásokat tett közzé a gyomor-bélrendszeri betegségekben szenvedő felnőtteket érintő széklet mikrobióta-alapú terápiák (FMT) kapcsán.
A protonpumpagátlók káros hatásai cukorbetegségben
A protonpumpagátlók (PPI-k) kardiovaszkuláris (CV) kimenetelekre és mortalitásra gyakorolt kedvezőtlen hatásáról számoltak be a népesség körében. A kutatók ezért megvizsgálták a PPI-k hatását a CV kimenetelére, illetve a teljes mortalitásra azoknál a diabetes mellitusban (DM) szenvedő idős embereknél, akikre vonatkozóan nem tisztázott a lefolyás.
A májzsugorodás és hepatikus encephalopathia nehéz diagnózisa demenciában
A demencia és a hepatikus encephalopathia (HE) klinikai elkülönítése kihívást jelent. A demens betegeknél a nem diagnosztizált májzsugorodás a HE kezelésének elmulasztott lehetőségeihez vezethet.
Az Amerikai Gastroenterológiai Társaság gyakorlati útmutatója a biomarkerek szerepéről a Crohn-betegségben
A biomarkereket gyakran használják a Crohn-betegségben (CD) szenvedő páciensek állapotának értékelésére, illetve nyomon követésére. Az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) új iránymutatásának célja, hogy támogassa az orvosok biomarkerek alkalmazására irányuló döntéseit a CD kezelése kapcsán.
Megjósolható-e a hasnyálmirigyrák kockázata?
1990-2018 között a hasnyálmirigyrák előfordulási aránya Franciaországban a férfiak esetében átlagosan évi 2,7%-kal, a nők esetében pedig - ami még jelentősebb - évi 3,8%-kal nőtt. A felgyógyulás prognózisa továbbra is nagyon rossz, a nettó 5 éves túlélési arány 10% alatt van. A klasszikus kockázati tényezők (cukorbetegség, dohányzás, elhízás, alkohol) jól ismertek. Hasonlóképpen, a betegség családban történő előfordulása kilencszeresére növeli a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatát. Becslések szerint a hasnyálmirigyrák kialakulásában szerepet játszó hajlamosító gének 90%-át még nem azonosították.
Az egészséges bélmikrobiom megelőzheti a veseköveket?
Úgy tűnik, hogy a bél- és vizeletmikrobióta változásai kulcsszerepet játszanak a vesekövek kialakulásában, ami arra utal, hogy a modulátorok, például a rossz étrend és az antibiotikum-használat elkerülése segíthet a vesekő kiújulásának megelőzésében.