Gasztroenterológia

A GERD–hez kapcsolódó légzési problémák általános megközelítése

A GERD diagnózisa egyszerű, ha a páciensnek olyan tipikus tünetei vannak, mint a gyomorégés, regurgitáció, vagy ha az endoszkópos vizsgálat az oseophagitis egyértelmű jeleit mutatja (pl. hámerózió). Azonban a GERD-hez kapcsolódó légzési tüneteknél a tipikus emésztéssel kapcsolatos tünetek gyakran hiányoznak, ez a helyzet megfelel az ún. ’csendes/néma GERD-nek’.

A hepatorenális szindróma kezelése

A hepatorenális szindróma (HRS) súlyos májbetegség (elsősorban májcirrhosis) során kialakuló prerenális veseelégtelenség. Fő oka, hogy a portális nyomás növekedésével, a szpanchnikus erek tágulatával párhuzamosan egy keringés átrendeződés jön létre, mely miatt a szplanchnikus területen hiperdinámás keringés alakul ki, míg a szisztémás keringésben relatív hipovolémia jön létre.

Protonpumpa-gátlók alkalmazása II.

Vérző peptikus fekélyek ellátása során az endoszkópos vérzéscsillapítás alapvető. Az in vitro kísérletek során az feltételezhető, hogy a gyomor kémhatásának neutralizálása, ezzel a pepsin aktivitásának kiiktatása stabilabb véralvadék kialakulásához vezet.

Protonpumpa-gátlók alkalmazása I.

Az első protonpumpa-gátló (PPI), az omeprazole, 1989-ben került piacra, és minden addigi gyógyszernél hatékonyabban volt képes csökkenteni a gyomorsav-szekréciót. Azóta számos készítmény jelent meg a csoporton belül: lansoprazole, panoprazole, rabeprzole, esomeprazole. Sőt vannak intrvénásan alkalmazható formák is.

A refluxbetegség és az alkohol II.

Egyszeri alkoholfogyasztás esetén a LES ellazul, a nyelőcsőperisztaltika romlik. Refluxos betegekben a gyakran reguritálódó sav miatt érzékennyé vált nyálkahártya (elsősorban a tömény) alkohollal való érintkezés során fájdalommal reagálhat. Tehát az alkohol a refluxos tüneteket fokozza, de önmagában az alkalmi alkoholfogyasztás nem okoz refluxbetegséget. Más a helyzet rendszeres alkoholfogyasztókban.

A refluxbetegség és az alkohol I.

A gastrooesophagealis reflux gyakori jelenség, enyhébb-súlyosabb formában a populáció kb. 20%-át érinti. Hátterében a nyelőcső alsó záróizmának (LES) működési zavara áll. Élénk kutatások folynak a működési zavar okának tisztázása céljából. Számtalan tényező hajlamosító szerepét vetették fel, melyek egy részéről sikerült is igazolni, hogy hozzájárulnak a GERD kialakulásához, de ezek egyike sem bizonyult meghatározó erejűnek. Hajlamosító faktorként tartják számon az alkoholfogyasztást.

Diabetes mellitus jelentősége májcirrhosisban szenvedő betegekben I.

Súlyos májzsugorban szenvedő betegek több mint 90%-ában észlelhető csökkent glükóztolerancia, és kb 30%-ukban manifeszt diabetes mellitus igazolható1. A két betegség között fennálló ok-okozati kapcsolat mindkét irányban igaz. A súlyos 2. típusú cukorbetegség, illetve a velejáró anyagcsere változások, májkárosodáshoz vezetnek, illetve a májbetegség lefolyását kedvezőtlenül befolyásolják. Fordítva is igaz, súlyos májbetegség diabetes mellitus kialakulását provokálhatja.