Gasztroenterológia
A terhesség és a reflux (Gasztroenterológia: 2010 legolvasottabb cikke)
A terhes nők kb. 80%-ában fordul elő gastrooesophagealis (GERD), enyhébb, vagy súlyosabb tüneteket okozva, az anyai életminőséget jelentősen rontva. Sokáig gyógyszeres kezelést nem ajánlottak a savcsökkentőkkel kapcsolatos kellő tapasztalat hiányában.
Az alkoholos betegségek, egy gasztroenterógus tapasztalatai
Viccesen egy kollégám egyszer azt mondta, hogy a „Gasztroenterológia” helyett nyugodtan kiírhatnánk, hogy „Alkohológia”. És valóban a szakrendeléseinken megforduló betegek jelentős része az alkohol fogyasztás miatt, illetve azzal valamilyen össze fügésben lévő probléma miatt keres fel bennünket.
A reflux kezelésében érintett orvosok a saját tapasztalataikat vetítik ki a szakirodalomra
A Nycomed által kezdeményezett kutatássorozat – 2010 novemberében lezárult – elemének eredményei értelmében a reflux kezelésében érintett orvosok az EMEA (European Medicines Agency, Európai Gyógyszerügynökség) clopidogrel és PPI együttadásával kapcsolatos legfrissebb – 2010-es – állásfoglalását a konkrétumok szintjén kevésbé ismerik, azonban a valós ajánlást elfogadják, és a terápiás gyakorlatukat annak megfelelően módosítják.
A probiotikumok és a májcirrhosis
A bélben élő baktériumoknak komoly szerepük van a májcirrhosis komplikációinak kialakulásában.
2011.01.14-15: Magyar Gasztroenterológiai Társaság Colon Szekció Tudományos ülése 2011
Dátum: 2011.01.14-15
Helyszín: Kölcsey Központ, 4026 Debrecen, Hunyadi u. 1-3
A gastrooesophagealis reflux és a Helicobacter pylori II.
Gastrooesophagealis refluxra utaló tünetek esetén az orvosok egy része rutinszerűen rendel Helicobacter pylori vizsgálatot. Azonban a baktérium kiirtása az esetek egy jelentős részében fokozza a reflux tüneteket, illetve az erozív formák gyakoriságát.
A gastrooesophagealis reflux és a Helicobacter pylori I.
A gastrooesophagealis refluxot (GERD), mint „savas” kórképet tartjuk nyilván, bár oka nem a normálisnál több gyomorsav termelése, hanem a nyelőcső-gyomor közötti záró funkció nem megfelelő működése.
A Reflux betegség és az obstruktív alvási apnoe II.
Az obstruktív alvási apnoe és a gastrooesophagealis reflux kapcsolatát kutatva sok, helyenként egymásnak ellentmondó eredmény született. A kezdeti összefüggést támogató vizsgálatok után egyre több ezeket cáfoló írás látott napvilágot.
A Reflux betegség és az obstruktív alvási apnoe I
A nyugtalan alvásnak számos oka lehet. Az obstruktív alvási apnoe nem csak másnapi kimerültséget okoz, de kardiovaszkuláris szövődményekkel is számolni kell. Vajon a légzési akadály provokálta mellűri nyomásváltozás gyakoribbá teszi-e a gastrooesophagealis reflux előfordulását, esetleg a reflux provokálhat-e alvási apnoet?
Az akut pancreatitis és az antibiotikum kezelés II.
Nekrotizáló akut pancreatitis esetén az ajánlások szerint csak akkor kell antibiotikumot adni, ha az elhalt szövetek szuperinfekciója bizonyítást nyer1.
Az akut pancreatitis és az antibiotikum kezelés I.
Az akut pancreatitisek 70-80%-a enyhe, ödémás gyulladás formájában zajlik. Amennyiben nekrózis alakul ki, a súlyos estek 40-70%-ában várható, hogy a steril szövettörmelék felülfertőződik jelentősen rontva a túlélés esélyeit.
A GERD és a funkcionális gasztrointesztinális betegségek
A gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) tüneteinek megjelenése és azok mértéke független attól, hogy látható-e eltérés a nyelőcsőben, illetve ezek az eltérések milyen súlyosak.
Urgens gasztroszkópia
Komoly vita folyik arról, hogy van-e, lehet-e szükség endoszkópos vizsgálatra sürgősséggel, az észlelést követően 3-6 órán belül. A sürgősség leginkább két esetben merül fel: felső tápcsatornai vérzés, illetve idegentest nyelés esetén, elsősorban gyermekkorban.