Gasztroenterológia

Barrett oesophagus és a GERD

A növekvő incidencia és a rendkívül rossz prognózis miatt egyre nagyobb a tudományos érdeklődés a Barrett metaplázia és a valószínűleg ebből kialakuló nyelőcső adenocarcinoma iránt.

Egy „sokarcú” kórokozó a hasmenések diagnosztikájában: a Whipple-kór III. Terápiás lehetőségek

Kezelés nélkül a betegség fatalis lehet. A betegség etiológiája alapján antibiotikummal kezelendő, de kevés a terápiás hatékonyságról szerzett tapasztalat. A betegség egy ritka szisztémás betegség, illetve felismerése sem egyszerű, a szakirodalmi adatokra pedig nem lehet építeni a kis esetszám miatt. A cikksorozat befejező része ebben próbálja eligazítani az olvasót, és néhány terápiás lehetőséget kínál azoknak, akik gondolva erre a betegségre, rátalálnak ezekre a speciális esetekre.

Nem alkoholos steatohepatitis

A nem alkoholos zsírmáj (non-alcoholilic fatty liver NAFL) és a nem alkoholos steatohepatitis (non-alcoholic steatohepatitis NASH) egy gyakran nem felismert, vagy félre diagnosztizált betegség, melyet sokan egyszerűen „kozmetikai hibá”-nak tartanak. Kétségtelen, hogy alapvetően benignus kórforma, de az esetek egy részében akár májcirrhosishoz is vezethet.

Bakteriális transzlokáció májcirrhosisos betegekben

A bakteriális transzlokáció egészségesekben is előforduló természetes jelenség{1}, mely a RES, ezen belül a májban található Kupffer-sejtek fiziológiás trénere. Nemcsak a baktériumok, hanem a különféle bakteriális antigének, az endotoxinok és maga a bakteriális DNS is képes átjutni a bélfalon. Normálisan működő immunrendszer mellett ezek az ágensek tünet nélkül eliminálódnak, de bizonyos körülmények között szisztémás gyulladásos reakciót válthatnak ki.

A GERD és az angina pectoris

A gastrooesophagealis reflux betegség mellkasi fájdalmat provokálhat, amely megnyilvánulhat nyelőcsőégés formájában, de jelentkezhet típusos, vagy típusosnak tűnő angina pectoris képében is.

Az infekciók és a májcirrhosis

Az infekciók a májcirrhosis kezelésének központi kérdésévé váltak. Súlyosbítják a májbetegséget: rontják a hepatikus funkciókat, elősegítik a májbetegség szövődményeinek kialakulását és a mortalitás jelentős tényezői. Emiatt különösen fontos a korai diagnózis és az adekvát antibiotikus kezelés. A diagnózis felállítása azonban nem mindig könnyű, mert a fertőzések sokszor atípusos formában jelennek meg.

Az asthma bronchiale és a GERD

A felnőttkori asthma bronchialeban szenvedő betegek 80%-ban kimutatható kóros savas gastrooesophagealis reflux, mely nem feltétlenül jár együtt típusos reflux tünetekkel, de az asthma súlyosbodásához vezet, sőt komolyan felvetődik, hogy az esetek egy részében kizárólagosan felelős a tüdőbetegség kialakulásáért.