Gasztroenterológia
A gastrooesophagealis reflux negatívan befolyásolja az alvás minőségét, mely akár gazdasági terhet is jelenthet
A refluxbetegség időbeni felismerése, helyes kezelése nemcsak a beteg panaszainak enyhülését jelenti, hanem jelentős gazdasági előnyöket is hordoz magában.
A háziorvos szerepe az IBD kezelésében
Az idiopathiás gyulladásos bélbetegségek (IBD) gyakorisága hazánkban jelentősen növekedett, a colitis ulcerosa gyakorisága megduplázódott, míg a Crohn betegség előfordulása nyolcszorosára nőtt. Így a két kórforma egymáshoz viszonyított aránya az elmúlt harminc év során 8:1-ről 2:1-re változott.
X. Gasztroenterológiai Továbbképző Konferencia egyúttal Országos Gasztroenterológiai Kötelező Szintentartó Továbbképző Tanfolyam
Kempinski Hotel Corvinus Budapest*****, 2010. február 18-20.
A jejunalis diverticulosis szövődményei (esetismertetés és irodalmi áttekintés) II.
A vékonybél diverticulosis szövődményei krónikus és akut panaszokat okozhat. Krónikus szövődmények a malabsorptio, anémia, intermittáló hasi fájdalom, flatulencia, hasmenés vagy székrekedés illetve ezekhez kapcsolódhat még enterolith képződés, malignus degeneráció és parazitizmus. Az akut szövődmények a perforáció, az abscessus következményes peritonitis-szel, vérzés, sipolyképződés, valamint összenövések, volvulus és intussuspectio okozta bélelzáródás lehetnek, melyek azonnali sebészi beavatkozást igényelnek.
A jejunalis diverticulosis szövődményei (esetismertetés és irodalmi áttekintés) I.
A jejunum diverticulosisa ritka előfordulású betegség, a szövődményes esetek száma pedig még kevesebb. A diverticulum ritkán perforálódik és a perforált diverticulomot elfedheti a mesenterialis zsír, ezzel komoly diagnosztikus probléma elé állítja a klinikust. Az alábbiakban egy olyan esetet mutatunk be, ahol a jejunum diverticulosisa a vastagbél diverticulosisával társul, és a perforált jejunalis diverticulum intramesenteriális tályogot okozott.
Diverticulum
Vastagbél-diverticulumok, a diverticulosis prevalenciája a diagnosztikus eljárások fejlődése mellett sem ítélhető meg pontosan, mert az érintettek többsége tünet- és panaszmentes. Az utóbbi évtizedekben előfordulása bizonyíthatóan emelkedik, hiszen a társadalom is öregszik. A diverticulumok 85–90%-a a bal colonfélben, főleg a sigmában helyezkedik el. A diverticulumok többsége pseudodiverticulum, azaz a submucosa és a mucosa kitüremkedése. A diverticulumok kialakulásának oka a bélfal meggyengülése, a megváltozott motilitás, szenzitivitás. Ennek legfontosabb oka az elégtelen rostfogyasztás.
Lisztérzékenységben is az önkontroll a kulcs?
A lisztérzékenység egyetlen kezelése mind felnőttek, mind gyermekek esetén a gluténmentes étrend. A chicagói Rush Egyetem Orvosi Karának gasztroenterológusai elvégeztek egy tanulmányt, mely azt vizsgálta, az agy-, illetve a testkontroll valóban segítséget jelent-e a diéta betartásában.
Fiatal Gasztroenterológusok Munkacsoportjának (FIGAMU) V. Kongresszusa
A Fiatal Gasztroenterológusok Munkacsoportjának (FIGAMU) V. Kongresszusa jövőre Balatonalmádiban kerül megrendezésre.
Paleolit táplálkozás - A nyugati étrend és a civilizációs betegségek
A nyugati étrend alapvetően idegen az emberi szervezet működésétől, következésképp ez a táplálkozás megbetegítő - fogalmaz Szendi Gábor, a Paleolit táplálkozás - A nyugati étrend és a civilizációs betegségek című könyv szerzője. A kötet a Jaffa Könyvkiadó gondozásában jelent meg.
A protonpumpa-gátlók nem várt következményei reflux-betegségben
A nagy hatásfok ellenére nem várt sürgősségi következmények léptek fel néhány refluxos betegnél, akik protonpumpa-gátlót használtak. Az orvosok felhívják rá a figyelmet az ilyesfajta mellékhatás monitorozásának fontosságára – írja az Otolaryngology - Head and Neck Surgery című folyóirat novemberi száma.
Rostfogyasztással az asztma és a diabétesz ellen
A sok rostot tartalmazó ételek fogyasztása javítja az immunrendszert, segíti a szervezetet a gyulladásos betegségekkel való küzdelemben - állítják ausztrál kutatók a Nature tudományos magazinban csütörtökön közzétett tanulmányukban.
Az étrendünk befolyásolhatja az alvásunkat
A Sydney Egyetem dietetikusainak új kutatásából kiderült, hogy a magas glikémiás indexű ételek megnövelik a triptofán nevű aminosav színtjét, melynek álmosságot okozó hatása jól ismert. Emiatt az elfogyasztott étel fajtája jelentősen befolyásolhatja alvásunkat.
A gluténmentes diéta segít megelőzni a lisztérzékeny gyermekek csontritkulását
A lisztérzékenység (cöliákia) örökletes bélbetegség, jellemzően a búzában, rozsban és árpában megtalálható fehérje, a glutén élethosszig tartó intoleranciáját jelenti. A Nutrition Reviews folyóiratban megjelent egyik új cikk a lisztérzékeny betegeknél gyakran előforduló csontritkulással foglalkozik.