Gasztroenterológia
Májbetegség kezelése Covid-19 időszakban: új ajánlások. 1. rész
A Covid-19 pandémia számtalan kihívást jelent a hepatológusok, a gasztroenterológusok, a transzplantációs programok, a háziorvosok, és természetesen a betegek számára. Ezekhez a frusztrációkhoz hozzáadódik az a tény, hogy a vírus májra gyakorolt hatása még nem ismert teljes mértékben.
Az AGA vastagbél diverticulitis kezelési ajánlása
Az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) frissítése 13 ajánlást fogalmazott meg, diverticulitis kezelésére vonatkozóan. Az antibiotikumok szelektív módon és ne rutinszerűen kerüljön alkalmazásra azoknál az immunkompetens betegeknél, akik akut, szövődmény nélküli diverticulitis-ben szenvednek.
A PPI használat negatív prognosztikai marker az urotheliális daganatokat illetően
Egy, a ’Clinical Cancer Research’ szaklapban online formában közzétett vizsgálat szerint az atezolizumab-bal kezelt előrehaladott urotheliális daganatban szenvedő betegek esetében a protonpumpa-gátlók (PPI) használata negatív prognosztikai marker.
Újdonságok a vashiány anaemia 2020-as irányelvében. 2. rész
Az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) nemrégiben adott ki új irányelveket a vashiányos anaemia gastrointestinális értékelését illetően, ami gyakorlati, tényeken alapuló ajánlásokat fogalmaz meg. Az irányelv több szempont alapján az eddigi gyakorlat megváltozását vonja maga után.
Újdonságok a vashiány anaemia 2020-as irányelvében. 1. rész
Az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) nemrégiben adott ki új irányelveket a vashiányos anaemia gastrointestinális értékelését illetően, ami gyakorlati, tényeken alapuló ajánlásokat fogalmaz meg. Az irányelv több szempont alapján az eddigi gyakorlat megváltozását vonja maga után.
Depresszió és Crohn-betegség?
A ’Gut’ szaklapban közzétett új vizsgálat szerint a depresszió gyakrabban fordul elő a Crohn-betegségben vagy colitis ulcerosa-ban szenvedő betegeknél a bélbetegségek diagnosztizálását megelőző években.
Van összefüggés az alvás és a székrekedés között?
Az alvás időtartama és a bélfunkció közötti összefüggés vizsgálatába a kutatók 14 590 fő 20 éves, vagy annál idősebb felnőttet vontak be, akik 2005-2010 között egy alvással és a bél egészségével kapcsolatos kérdőívet töltöttek ki. Az alvást három kategóriára osztották fel: rövid (kevesebb, mint 7 óra); normál (7-8 óra) és hosszú (több, mint 8 óra).
A coeliakia a major osteoporosisos törések fokozott kockázatával jár?
Egy kanadai tanulmány arra enged következtetni, hogy a coeliakia összefügg a major osteoporosisos törésekkel, függetlenül a törési kockázat becslésére alkalmas Fracture Risk Assessment Tool’) FRAX értéktől.
A hisztamin és hisztaminérzékenység
A köznyelvben hisztaminérzékenységnek nevezett tünetegyüttes hátterében több betegség húzódhat meg. A tüneteket a hisztamin szervezeten belüli túlzott mértékű felszaporodása váltja ki a hisztamin fokozott termelődése vagy csökkent bontása, illetve a táplálékkal történő toxikus mennyiség elfogyasztása miatt. A hisztamin okozta tünetek hasonlóak az allergiás jelenséghez, azonban ezek nem immunreakció következtében alakulnak ki. felhasználásra küldök.
A Covid-19 betegek vírus aktivitása és a bél-mikrobióta összetétele
Bár a súlyos akut respiratorikus distressz szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) RNS-ét kimutatták a Covid-19 megbetegedésben szenvedő betegek székletében, a vírus aktivitása és virulenciája a gastrointestinalis traktusban a betegség lefolyása alatt nagyrészt ismeretlen.
Ígéretes terápia COVID-19-ben: a hepatitis C elleni gyógyszerek?
Egy új jelentés szerint a hepatitis C vírus (HCV) okozta fertőzés kezelésére kifejlesztett antivirális szerek hatékonyak lehetnek az új koronavírus ellen is.
A PPI-kezelés fokozott töréskockázattal jár gyermekek esetén
A protonpumpa-gátlók alkalmazása összefüggésben állt a töréskockázat kismértékű, de szignifikáns növekedésével egy átfogó, svéd, regiszter alapú, 18 éven aluli gyermekeket tartalmazó kohorszban.
Kerülendő gyógyszer interakciók gastrointestinalis daganat esetén. 2. rész
Ahhoz, hogy elkerüljük a potenciálisan életveszélyes gyógyszer interakciókat gastrointestinalis (GI) daganatos betegeknél, az orvosoknak kerülniük kellene a polifarmáciát. Ha erre nincs lehetőség, akkor figyelni kell a potenciálisan veszélyes kombinációkra és monitorozni kell a nemkívánt hatásokat.