Gyermekgyógyászat

Új irányelvek a hemato-onkológiai betegségek kezelése terén terhesség alatt

100000 terhességből körülbelül 12,5 esetben akut leukémiát vagy agresszív limfómát állapítanak meg, ráadásul ezek előfordulása egyre gyakoribb. 1994-2013 között évente 2,7%-kal nőtt ez az arány, ami többek között a nők késői gyermekvállalásának, a diagnosztikai technikák fejlődésének, illetve az egészségügyi ellátórendszer fokozott elkötelezettségének köszönhető.

Egy csecsemő kiütéseinek története

A klinikusoknak a legvalószínűbb diagnózisok közül a cinkhiányt kell figyelembe venniük azoknál a koraszülötteknél, akiknél kezelésre nem reagáló, erythemás, pikkelyes, élesen elhatárolt kiütések jelentkeznek. Egy esettanulmány szerzői egy 5 hónapos, 26 hetes terhesség után koraszülöttként világra jött, kiütései miatt sürgősségi osztályra került 5 hónapos csecsemő esetéről számoltak be. A kiütés a fej, a nyak, a gát és a genitáliák területén lévő erythemás, pikkelyes, kérges bőrelváltozásokból állt; egyéb tünetek között szerepelt az ingerlékenység és a hasmenés. A kezdeti differenciáldiagnózisban ekcéma, allergia és fertőzés szerepelt.

A policisztás ovárium szindróma fenotípusainak jelentősége

A PPCOS (Pregnancy in Polycystic Ovary Syndrome) I. és II. randomizált, kontrollált vizsgálatban a résztvevők retrospektív kohorsz vizsgálata során orvosi konzultáció, demográfiai adatok felvétele, fizikalis vizsgálat és a laboratóriumi adatok alapján a négy Rotterdam kritérium három kategóriájába sorolták a betegeket. A két hiperandrogén (A és B) Rotterdam-kategóriát a PCOS nem hiperandrogén fenotípusával (D fenotípus) hasonlították össze. A kimenetelek a klinikai terhesség, a terhesség elvesztése, az élveszületés, a szülészeti szövődmények (beleértve a koraszülést, a preeclampsiát, a terhességi cukorbetegséget, a méhen belüli növekedéskorlátot és a membránok idő előtti megrepedését), valamint az újszülöttkori kimenetelek (beleértve a sárgaságot, a légzési nehézségi szindrómát, az újszülöttkori kórházi kezelést és az újszülöttkori fertőzést) voltak.

Új influenza- és frissített COVID-oltások kaptak zöld utat Európában

Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek európai bizottsága (CHMP) két vakcina forgalomba hozatali engedélyének kiadását javasolta: Fluad (felszíni antigén, inaktivált, adjuvált) és Flucelvax (felszíni antigén, inaktivált, sejtkultúrákban előállított) influenza elleni aktív immunizálásra. Az oltóanyagok a 2 évesnél idősebb gyermekek és felnőttek immunizálásra alkalmas.

A kismamák elhízása és a hirtelen csecsemőhalál kockázata

A kismamák elhízásának aránya egyre nő az Egyesült Államokban. Bár az elhízás jól dokumentált kockázati tényezője számos kedvezőtlen kimenetelű terhességnek, jelenleg nem elismert kockázati tényezője a hirtelen bekövetkező, váratlan csecsemőhalálnak (SUID). Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza, vajon a kismamák elhízása a SUID kockázati tényezője-e, illetve értékelte a kismamák elhízásának tulajdonítható SUID-esetek arányát.

Gyógyszeres terápiás stratégia lázas gyermek esetén

Gyermekek esetében a láz az egyik legfőbb ok, ami miatt a szülők orvoshoz fordulnak. A láz oki terápiája mellett fontos helyet kell, hogy kapjon a kezelésben a gyermek jó általános állapotának visszaállítása, a betegséggel járó diszkomfort és stressz csökkentése, amely az esetek nagy részében lázcsillapítást is jelent.