Gyermekgyógyászat

A gyermekgyógyászat terén elért legfrissebb eredmények

Az utóbbi idők legolvasottabb gyermekgyógyászati témái között fellelhető a csecsemőkori gastroenteritis, a gyengülő Tdap oltás vagy a kamaszkori posturalis orthostaticus tachycardia syndroma is, illetve a terhességi D-vitaminpótlással kapcsolatos cikkek. Cikksorozatunk első részében többek között a gastroenteritis kezelésével is foglalkozunk.

Az enuresis nocturna kezelése

Az enuresis nocturna kezelésének elsődleges célja a gyermekre nehezedő pszichés teher és szorongás, illetve a környezeti elvárások csökkentése. Ennek része a szülők felvilágosítása is a bevizelés lehetséges okairól.

Az enuresis nocturna pszichológiai vonatkozásai

Míg korábban az enuresis nocturnát egy jóindulatú betegségnek tekintettük, amely évi 15 %-os valószínűséggel spontán gyógyul, az utóbbi évek kutatásai egyre inkább megkérdőjelezik ezt a vélekedést. A felnőttek több, mint 1 %-ánál fennmarad az alvás közbeni enuresis, vagyis a gyermekek egy része soha nem „növi ki” a problémát.

Primer enuresis nocturna – Szükség van a kezelésre

A gyermekek növekedését és érését jelző mérföldkövek egyike, amikor a pelenkát már éjszakára is biztonságosan el lehet hagyni. Az ágytisztaság elérésének elmaradása, vagy a bepisilés ismételt megjelenése mind a gyermek, mind a szülők számára hónapról hónapra fokozódó lelki terhet jelent.

Az enuresis nocturna definíciója, osztályozása és komorbiditásai

Enuresis nocturnának az ötéves kor felett tartósan fennálló, rendszeresen előforduló, akaratlan éjszakai vizeletürítést tekintjük. Primer enuresisről beszélünk akkor, ha a gyermek élete folyamán ötéves korig nem alakul ki a stabil, megbízható ágytisztaság, vagy egy hat hónapnál rövidebb száraz időszak után újra megjelenik az akaratlan éjszakai bevizelés.