Gyermekgyógyászat
Az enuresis nocturna epidemiológiája és pathomechanizmusa
Az enuresis nocturna az ötéves kor feletti, tartósan fennálló, rendszeres, akaratlan éjszakai vizeletürítés. Leggyakrabban az 5–10 évesek között fordul elő: az ötévesek 15 %-át, a hétévesek 9 %-át érinti, míg tízéves korra 5 % körülire mérséklődik az előfordulási gyakoriság.
Coeliakiára utalhatnak a kisgyermekek bizonyos viselkedésproblémái
A Pediatrics szakfolyóirat februári online kiadásában megjelent egy svéd kutatók által készített tanulmány, mely szerint a coeliakiás családi kórtörténettel terhelt, szorongásos tüneteket vagy agresszív magatartást, illetve egyéb viselkedési problémákat mutató gyermekeket érdemes a coeliakia irányában kivizsgálni.
Új terápiás lehetőség a gyermekkori plakkos psoriasisban
A gyártó bejelentése szerint az amerikai US Food and Drug Administration (FDA) jóváhagyta az etanercept kiegészítő alkalmazását szisztémás, vagy fototerápiára jelölt, krónikus mérsékelt-súlyos psoriasisban szenvedő, 4 évnél idősebb gyermekek kezelésére.
A cerebrospinális folyadék cytokin koncentrációjának szerepe a csecsemőkori meningitis diagnózisában
A csecsemőkori bakteriális meningitis diagnózisa diagnosztikai kihívást jelent.
Szűrni kell a depressziót a gyermekeknél és kamaszoknál
Az amerikai Preventív Szolgálati Munkacsoport (US Preventive Services Task Force, USPSTF) depresszió szűrését javasolja olyan 18 év alatti gyermekek és kamaszok esetében, akiknél nem áll fenn major depresszió (MDD) diagnózisa.
VII. Tóth Pál Vándorgyűlés, MFE Gyermekfogászati és Fogszabályozási Társaság Szimpóziuma
A konferencia a fogszabályozással és gyermekfogászattal foglalkozó orvosok nagy hagyományokkal rendelkező kongresszusa.
A Magyar Gyermekgyógyász Társaság és a Magyar Tüdõgyógyász Társaság Gyermektüdõgyógyász Szekciójának 52. Konferenciája
November elején Budaörsön ötvenkettedik alkalommal kerül megrendezésre A Magyar Gyermekgyógyász Társaság és a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Gyermektüdőgyógyász Szekciójának Konferenciája.
A serdülőknél tartós pszichotikus tüneteket okozhat a marihuána
Egy új tanulmány eredményei alapján a rendszeresen marihuánát használó kamasz fiúknál fokozódik a tartós, szubklinikai pszichotikus tünetek, főként a hallucinációk és a paranoia veszélye, még akkor is, ha már abbahagyták a drog fogyasztását.
Felfedezték az üvegcsont betegség új típusát
A Zürichi Egyetem és Gyermekkórház kutatói felfedezték a kongenitális osteogenesis imperfecta, más néven üvegcsont betegség első X-kromoszómához kötötten öröklődő típusát.
A járástanulás megismerése javíthatja a gerincsérültek rehabilitációját
Egy kutatócsoport azt reméli, hogy a gyermekek első lépéseiben érintett agyi mintázat megismerésével segíthetnek a cerebrális gyermekbénulással született gyermekeken és javíthatják a gerincvelő sérülést szenvedett felnőttek rehabilitációját. A holland VU Egyetem kutatóinak eredményét a Kísérleti Biológia Társaság (Society for Experimental Biology, SEB) éves értekezletén ismertették.
Mely ritka betegség tünete az epernyelv? - a hét képe
A 8 éves kislány hét napja tartó lázzal és bőrkiütéssel került kórházba. Tünetei: diffúz, foltos kiütés, repedezett ajkak, eper-nyelv, 39oC-os láz, mindkét szemén nem- exudativ kötőhártyagyulladás, megnagyobbodott nyaki nyirokcsomók, erythema a tenyereken és a talpakon, enyhe oedéma a kezeken és periungualis hámlás.
A C difficile-asszociált reaktív arthritis diagnózisa gyermekeknél
Egy többközpontú, beágyazott eset-kontroll kohorsz tanulmány megállapította, hogy a Clostridium difficile fertőzés (CDI) - asszociált reaktív arthritist csupán az érintett gyermekek 35%-ánál diagnosztizálják pontosan, sőt, előfordul, hogy tévesen szeptikus arthritisként diagnosztizálják és ennek megfelelően félre is kezelik, főként súlyos izolált csípőfájdalom esetén.
A DiGeorge-szindróma okai, tünetei és kezelése
A DiGeroerge-szindróma, más néven 22q11.2 deléciós szindróma, egy kromoszóma rendellenesség, mely jellemzően a 22-es kromoszóma q11.2 lokációját érinti, az esetek 90%-ában ez a deléció mutatható ki.