Gyermekgyógyászat

Az ALL kezelése során alkalmazott antibiotikum profilaxis felére csökkenti a fertőzések számát

Az indukciós fázis során az akut limfoid leukémiában (ALL) szenvedő gyermekek részére a remisszió érdekében nyújtott agresszív kemoterápia kimeríti az immunrendszert és ezáltal a szervezet védtelenné válik a fertőzésekkel szemben. Egy új tanulmány szerint azonban az indukciós fázis során alkalmazott profilaktikus antibiotikum kezelés csökkenti a fertőzések incidenciáját.

Adjunk-e glükokortikoidokat anaphylaxiás gyermekeknek? - Glükokortikoidok alkalmazása bifázisos anaphylaxisban

Az anaphylaxiás epizódon áteső gyermekek mintegy 20%-ánál léphet fel bifázisos reakció, vagyis az eredeti epizód rendeződése után ismét fellépő anaphylaxiás tünetek. Bár az elmúlt két évtized során a glükokortikoidokat gyakran alkalmazták az anaphylaxiás betegek kezelésére, hiányoznak a rutinszerű alkalmazás indokoltságát alátámasztó adatok.

Mit tehetünk a csecsemők ételallergiájának megelőzése érdekében?

Manapság, amikor az ételallergiás gyermekek száma egyre nő, a szülők gyakran felteszik kérdést: Mit tegyek, hogy a kisbabám ne legyen ételallergiás? A Canadian Medical Association Journal (CMAJ) szakmai folyóiratban közölt új áttekintés az ételek bevezetésére és az ételallergia megelőzésére vonatkozó legfrissebb bizonyítékok alapján próbál választ adni az aggódó szülőknek.

A psoriasis és a vasculitis kapcsolata

Az amerikai National Institutes of Health (NIH) új kutatási eredménye arra utal, hogy a psoriasis bőrtüneteinek súlyossága összefügg az erek gyulladásával, azaz a vasculitissel. A Dr. Nehal N. Mehta vezetésével készült tanulmány eredményét az Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology című orvosi szaklap közölte.

Hatékony és jól tolerálható megoldás ritka vérzéses betegség kezelésre

Világszerte több egészségügyi központban levezetett vizsgálatok alapján két nemzetközi tanulmány eredménye most először mutatja azt, hogy az eltrombopag biztonságos és hatékony kezelés az alacsony vérlemezkeszám miatt tartós vagy krónikus véralvadási rendellenességben, immun-thrombocytopeniában szenvedő gyermekek számára. A két tanulmány eredményét a The Lancet és a The Lancet Haematology szakmai folyóirat közölte.

"Át kell értékelnünk a HPV oltási protokollt!"

A genitális humán papillomavirus (HPV) fertőzés jellemzően szexuális úton terjedő betegség, ám jelentős számban előfordulhat a nőgyógyászati rendelésen megjelenő prepubertás korú, szexuálisan nem aktív kamaszok között is, olvasható a Journal of Pediatric & Adolescent Gynecology szakmai folyóirat szeptemberi online kiadásában megjelent új tanulmányban.