Gyermekgyógyászat

Hatékony malária elleni vakcina

Az Oxfordi Egyetem és az indiai Serum Institute of India által kifejlesztett malária elleni vakcina a kisgyermekeknél a tüneteket okozó malária esetek mintegy háromnegyedét sikeresen megelőzte az oltást követő első évben - mutatták ki egy nagyszabású kísérlet eredményei 2024. február 1-én. A vakcina, amelynek használatát már három nyugat-afrikai ország szabályozó hatóságai és az Egészségügyi Világszervezet is engedélyezte, a második, ami 2024-ben vált elérhetővé. Az első vakcinát e hónap elején vezették be Kamerunban, amelyet a GSK gyógyszergyártó cég fejlesztett ki.

A gyulladásos ízületi betegség és a gyermektelenség kapcsolata férfikban

Egy országos, népesség-alapú retrospektív kohorsz vizsgálat a norvég arthritis-regiszterben szereplő, gyulladásos izületi betegségben szenvedő férfi betegeket (n = 10.865) a születési év és a lakóhely szerinti megye alapján 1:5 arányban párosította az országos népesség-nyilvántartásból származó, gyulladásos izületi betegségben nem szenvedő férfiakkal (n = 54.325). A születési adatokat a norvégiai orvosi születési nyilvántartásból nyerték. Összehasonlították az egy férfira jutó gyermekek átlagos számát és a gyermektelen férfiak arányát, valamint elemezték az életkor és a diagnózis évének hatását.

Az e-cigaretta és a cigaretta használata a késői terhesség alatt a serdülők körében

A terhes serdülők néha használnak cigarettát; keveset tudunk azonban az e-cigaretta használatáról a terhes serdülők körében, egy olyan populációban, amely fokozott egészségügyi kockázatnak van kitéve. Egy kohorsz vizsgálat a 2016-2021-es Terhességi Kockázatfelmérési Megfigyelő Rendszer meglévő adatait használta fel 10.428 olyan 10-19 év közötti amerikai serdülőről, akiknél egy terhességből egy gyermeke született, és teljes körű adatokkal rendelkeztek az e-cigaretta- vagy cigarettahasználatról és az SGA-szülés (azonos nemű és terhességi időre született, 10. percentil alatti születési súlyú gyermek).

Hatékony köhögéscsillapítást kezdje a természet erejével

Ma már egyre gyakoribb, hogy úgy keresik fel az édesanyák a gyerekorvost, de akár a felnőttek a háziorvosukat, gyógyszerészüket, hogy ajánljon valamilyen természetes megoldást a köhögés csillapítására. Nem szeretnének azonnal erős gyógyszeres kezelést, keresik azokat a megoldásokat, amelyek kevés mellékhatással bírnak és mégis hatékonyak.

Bizonyítékalapú útmutató az akut fogászati fájdalom csökkentésére gyermekkorban

Az Amerikai Fogászati Egyesület Tudományos Tanácsa, az Amerikai Fogászati Egyesület Tudományos és Kutatóintézete, a Pittsburghi Egyetem Fogorvosi Iskolája és a Pennsylvaniai Egyetem Integratív Globális Szájegészségügyi Központja által összehívott irányelvekkel foglalkozó testület szakirodalmi áttekintést és meta-analízist végzett, és bizonyítékokon alapuló ajánlásokat fogalmazott meg az 1 vagy több egyszerű és sebészi foghúzást követő akut fogfájdalom farmakológiai kezelésére, valamint a gyermekkori (< 12 éves) pulpa (fogbél) - és furkáció (szétválás) - vagy periapikális betegségekkel összefüggő fogfájás ideiglenes kezelésére (azaz amikor a végleges fogászati kezelés nem áll azonnal rendelkezésre).

Az FDA jóváhagyta a legelső új gyógyszert egy ritka csontbetegségre

Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) jóváhagyta a palovarotént (Sohonos), a ritka és súlyos fogyatékosságot okozó csontbetegségben, a fibrodysplasia ossificans progressivaban (FOP). Az Egyesült Államokban körülbelül 400, világszerte pedig 900 embert érintő FOP egy autoszomális domináns állapot, amelyben a csontosodás a test olyan kötőszöveti területein alakul ki, ahol normális esetben nincs jelen (heterotóp csontosodás), például a szalagokban, az inakban és a vázizmokban. Ez a mobilitás és a funkciók súlyos korlátozásához vezet olyannyira, hogy az emberek elveszítik az önellátás vagy az öngondoskodás képességét. A legtöbben 30 éves korukra teljesen rokkanttá válnak, és a várható átlagos élettartam 56 év, a halál oka gyakran a mellkas körüli csontképződés, ami korlátozza a légzést.

A kora életkori antibiotikum-használat és a korai vastagbélrák kockázata

A korai stádiumban jelentkező vastagbélrák (EOCRC) világszerte egyre nagyobb számban fordul elő. A potenciális kockázati tényezők gyermekkorban vagy serdülőkorban jelentkezhetnek. Egy vizsgálat a korai életkori tényezők és az EOCRC kockázata közötti összefüggéseket értékelte különös tekintettel a hosszú távú vagy ismétlődő antibiotikum-használatra (LRAU) és annak a genetikai tényezőkkel való kölcsönhatására.