Gyermekgyógyászat

Háziállatok és a légúti megbetegedések csecsemőkorban

A gyermekkori légúti megbetegedések rizikófaktorai közé tartozik a szülői asthmás anamnézis, vagy a dohányzás. Ezzel szemben, bizonyos tanulmányok arra utaltak, hogy az állati expozíció – kutyákra, de nem macskákra vonatkozólag – csökkentheti az asthmára és az atópiás megbetegedésekre vonatkozó rizikót.

Multidrog-rezisztens tuberkulózis gyermekekben

A tuberkulózis (TB) népegészségügyi jelentősége továbbra is jelentős, hiszen 2010-ben 8,8 millióra becsülték a TB incidenciáját világszerte. A 12 millió prevalenciájú TB eset közül 650 ezerre teszik a multidrog-rezisztens (MDR) (isoniazidra és rifampicinre ellenálló) esetek számát.

A gyermekkori CT vizsgálatok összefüggésben vannak a későbbi leukémia és agytumor kialakulásával

Azoknál a gyermekeknél, akik kumulatív dózisban kb. 50 mGy irradiációt kapnak CT vizsgálatok kapcsán megháromszorozódik a leukémia kialakulásának veszélye, míg azoknál, akik kb. 60 mGy dózisú irradiációt kapnak, közel háromszorosára emelkedik az agytumor rizikója, egy a Lancetben megjelent retrospektív, kohort tanulmány adatai szerint.

Az Országos Epidemiológiai Központ szakmai állásfoglalása az újszülöttkori BCG oltásban részesített hegnegatív csecsemők újraoltásának 2012. augusztus 1-jétől történő megszüntetéséről

A 2012. év májusától hazánkban az életkorhoz kötött kötelező újszülöttkori BCG oltás végzésére egy eddig nem alkalmazott bolgár BCG oltóanyag került bevezetésre az elmúlt 10 évben alkalmazott SSI BCG vakcina helyett. Az év első 5 hónapjában még ezzel az oltóanyaggal végezték az oltásokat (első oltás és újraoltás), azonban az SSI BCG oltóanyag felhasználhatósági ideje 2012. július 31-én lejárt.