Gyermekgyógyászat

Az Országos Epidemiológiai Központ szakmai állásfoglalása az újszülöttkori BCG oltásban részesített hegnegatív csecsemők újraoltásának 2012. augusztus 1-jétől történő megszüntetéséről

A 2012. év májusától hazánkban az életkorhoz kötött kötelező újszülöttkori BCG oltás végzésére egy eddig nem alkalmazott bolgár BCG oltóanyag került bevezetésre az elmúlt 10 évben alkalmazott SSI BCG vakcina helyett. Az év első 5 hónapjában még ezzel az oltóanyaggal végezték az oltásokat (első oltás és újraoltás), azonban az SSI BCG oltóanyag felhasználhatósági ideje 2012. július 31-én lejárt.

A folsavpótlás és a gyermekkori daganatok

A Pediatrics legújabb kiadása egy amerikai tanulmányról számol be, mely szerint a folsavval dúsított élelmiszerek nemcsak a magzati idegcső-defektusok kialakulását előzhetik meg, hanem a nephroblastoma illetve egy agydaganat gyermekkori incidenciáját is csökkenthetik.

Mi az ideális D-vitamin dózis az érett újszülött számára?

Chike Onwuneme és munkatársai az Archives of Disease in Childhoodban nemrég megjelent tanulmányukban azt - a klinikai orvoslásban gyakran felmerülő - kérdést boncolgatja, hogy mi az ideális mennyiségű D-vitamin egy újszülött számára. Mennyi a szükséges dózis, van-e különbség az anyatejes és a tápszeres babák esetében?

Amitől a nagy melegben félni kell

A hőártalom a külső környezetben lévő hőség miatt kialakuló tünetegyüttes. Magában foglalja az enyhébb tünetekkel járó hőség kollapszust, hőkimerülést, napszúrást, a hőség okozta izomgörcsöt és a súlyos tünetekkel járó hőgutát is.

Az első és egyetlen Magyarországon - Sikeres start a gyermekklinikán

Biológiai terápia - ez az az újdonság, amelyet mostanában kezdtek el alkalmazni a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika gyermekreumatológiai osztályán. Constantin Tamás osztályvezető főorvos közlése szerint itthon elsőként vezették be a külföldön már ismert és eredményes terápiát a szisztémás krónikus, gyermekkori ízületi betegség kezelésére.