Gyermekgyógyászat
A passzív dohányzás hólyagirritációt okozhat a gyermekeknél
Az American Urological Association atlantai éves találkozóján ismertetett tanulmány eredményei szerint a passzív dohányzás - számos egyéb ártalma mellett - hólyagirritációt is okozhat. Az expozíció leginkább a 4-10 éves korú gyermekeket veszélyezteti.
A nagyobb betűtávolság is segít a dyslexiásokon
A PNAS című szakmai folyóirat júniusai kiadásában olvasható beszámoló szerint a betűk közti távolság növelésével jelentősen javítható a dyslexiások olvasásának sebessége és pontossága.
A cink segít a csecsemőknek a fertőzésekkel szembeni védekezésben
Egy új kutatás kimutatta, hogy a cink javítja az antibiotikumos kezelés hatásait súlyos fertőzésben szenvedő csecsemők esetében a fejlődő országokban.
2011-es védőoltások - összefoglaló
A 2011. évre vonatkozó Védőoltási Módszertani Levélben előírt, jelentendő korcsoportok átoltottsága a folyamatos oltások tekintetében a fővárosban és 19 megyében meghaladta a 99%-ot. A 2011-ben végzett kampányoltások teljesítése az előző évhez hasonlóan alakult.
Hypotermiával csökkenthető az újszülöttkori encephalopathia halálozási aránya
Amerikai kutatók randomizált kísérlete alapján, a neonatális encephalophatia hypotermiás kezelése hosszú távon nem csökkenti a halálozás és az alacsony intelligenciahányados kombinált arányát, ám egyedi végpontként vizsgálva, alacsonyabb mortalitást eredményez. A New England Journal of Medicine májusi kiadásában olvasható a tanulmány.
A gyermekkori non-Hodgkin lymphoma kezelése
A National Cancer Institute (NCI) nyilvános használatra közreadta a PDQ (Physician Data Query) című részletes adatbázist, mely többek közt a gyermekkori daganatos megbetegedések kezelési lehetőségeiről is naprakész információkkal szolgál az egészségügyi szakemberek és a betegek számára egyaránt.
A Rhinosinusitis új irányelvei már elérhetőek
Az Amerikai Fertőző Betegségek Társasága (Infectious Diseases Society of America) most publikálta az akut bakteriális rhinosinusitis (ABRS) fertőzésekre vonatkozó legelső diagnosztikus és terápiás ajánlását. Az irányelv a GRADE – ajánlások alkalmazása, fejlesztése és értékelése - rendszert alkalmazza (Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation), amit úgy terveztek, hogy minél egyértelműbben meghatározza a tények minőségét, és beszámoljon az ajánlások értékéről.
Új, illetve módosított szakmai irányelvek
Az Egészségügyi Közlönyben jelent meg az a közlemény, mely a szakmai irányelvek, protokollok módosításairól szól.
A szegényes szülő-kisgyermek kapcsolat gyermekkori obezitáshoz vezethet
A kisgyermekek bizonytalan kapcsolata a szüleikkel a gyermekkori elhízás egyik rizikó faktora lehet, a 2011 márciusában, az Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine-ben megjelent kohort tanulmány (az etiológiai vizsgálatok azon típusa, ahol a vizsgálat kezdetén a kiválasztott populációt a vizsgálat szempontjából releváns expozíciónak kitett és ki nem tett személyek csoportjára osztják) eredményei szerint.
A csecsemőkori pozicionális ferdefejűség átmeneti rendellenesség
A Pediatrics gyermekgyógyászati magazin egyik számában közölt beszámoló szerint a szülőknek nem kell aggódniuk a csecsemőkorban kialakuló pozicionális plagiocephalia, más néven ferdefejűség-szindróma miatt, mivel a jelenség csupán a csecsemő hanyatt fekvése közben oldalra fordított fejtartásból adódó koponya malformáció, ami általában veszélytelen és idővel magától korrigálódik.
Európai intézkedések az antimikrobiális rezisztencia visszaszorítására
Az antimikrobiális rezisztencia terjedését a WHO az influenza pándémia és a bioterrorizmus mellett a legfontosabb közegészségügyi veszélyként tartja számon. Bizonyított, hogy a multirezisztencia kialakulása összefügg az antibiotikumok nem megfelelő alkalmazásával az ember és állatgyógyászatban, a multirezisztens kórokozók terjedése pedig az infekciókontroll hiányosságaira vezethető vissza.
„Ha hazament a koraszülött…”
A koraszülöttek veszélyeztetettségének oka elsősorban az éretlenség, mely még a hazaadáskor is érinti a koraszülött szinte minden életfunkcióját. Ezen kívül elsősorban az igen kissúlyú és extrém kissúlyú koraszülöttek különféle jellegzetes kórállapotokban szenvednek, melyek hosszú távon hátráltathatják fejlődésüket. Jellemző rájuk az érettekétől eltérő fejlődésmenet, mely a későbbiekben beilleszkedési zavarokhoz vezethet.
Mit egyen és mit igyon a csecsemő? - Kezdő tápszerek
Amennyiben az első hat hónapban nem lehetséges a szoptatás, Magyarországon 1-es számmal jelölt „tejalapú anyatej-helyettesítő” tápszert kap a csecsemő. Egyes kezdő tápszerek a lehető legnagyobb mértékben, mások részben az anyatejhez igazított összetétellel rendelkeznek.