Gyermekgyógyászat
A Covid-19 és ITO-n kezelt gyermekek. 2. rész
Csak keveset tudunk azokról a gyermekekről, akiknél olyan súlyos a Covid-19 megbetegedés lefolyása, hogy intenzív osztályos ellátást igényelnek, mivel viszonylag kevesen vannak, de az országos nyilvántartásból származó előzetes adatok elemzése azt mutatja, hogy ezek a gyermekek nagyobb valószínűséggel idősebbek, fekete bőrűek és asztmások.
A Covid-19 és ITO-n kezelt gyermekek. 1. rész
Csak keveset tudunk azokról a gyermekekről, akiknél olyan súlyos a Covid-19 megbetegedés lefolyása, hogy intenzív osztályos ellátást igényelnek, mivel viszonylag kevesen vannak, de az országos nyilvántartásból származó előzetes adatok elemzése azt mutatja, hogy ezek a gyermekek nagyobb valószínűséggel idősebbek, fekete bőrűek és asztmások.
SARS-CoV-2 a terhesség első trimeszterében
Hatással van-e az anya súlyos akut légzőszervi szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) fertőzése a terhesség első trimeszterében a magzati fejlődésre a tarkóredő vastagság (NT) és a vetélés alapján mérve?
Bacillus clausii mint adjunktív kezelés akut hasmenés esetén – a CODDLE vizsgálat eredményei
A klinikai gyakorlatban alkalmazott probiotikumok jelentős csoportját képviselik a Bacillus genus tagjai. A Bacillus clausii 4 probiotikus törzs (O/C, SIN, N/R és T) spóráit hatóanyagként tartalmazó készítmények több, mint 55 éve jelen vannak a piacon. A fizikai és kémiai behatásokkal (hő, antibiotikumok, gyomorsav kémhatása) szembeni rezisztenciája a spóráira vezethető vissza.
A preeclampsia és a metformin
A metformin csaknem egy héttel hosszabbította meg a várandósság időtartamát a korai preeclampsiában szenvedő nők esetében, és összefüggésben állt az újszülöttek rövidebb kórházi tartózkodásával is, - derül ki egy vizsgálat eredményeiből, amit január 28-án mutattak be az Anyai - Magzati Orvostudományi Társaság (’Society for Maternal-Fetal Medicine’; SMFM) 2021. évi, terhességgel kapcsolatos virtuális éves találkozóján.
COVID-19 és gyermek-intenzív ellátás az USA-ban
Az intenzív ellátás fontos szerepet tölt be a Covid-19 pandémia időszakában, mivel sok betegnél alakulnak ki súlyos pulmonalis szövődmények. Az információk elérhetősége a gyermek-intenzív osztályokon (GYITO) továbbra is korlátozott. Ezen vizsgálat célja a Covid-19 pozitív kórházi felvétel/kezelés jellemzése volt az Egyesült Államokban, valamint azoknak a tényezőknek a meghatározása, amelyek befolyásolhatják ezeket a CPA-kat.
Biztonságban lesznek a gyerekek az iskolában? 2. rész
A gyerekek terjesztik a vírust? A gyermekek felső légutainak magas vírusterhelése ellenére úgy tűnt, hogy a pandémia korai szakaszának egyéb adatai azt jelzik, hogy a SARS-CoV-2 vírussal fertőzött gyermekek ritkán adják át a vírust a közeli személyes kontaktjaiknak az otthonukban. Egy svájci, a SARS-CoV-2 háztartási klasztereit részletező rövid jelentésben 39 gyermekből csak 3 (8%) gyermek esetében volt jelen a vírus a saját otthonukban.
Biztonságban lesznek a gyerekek az iskolában? 1. rész
Kétségtelen, hogy legtöbbünket a szülők elárasztották kérdéseikkel azzal kapcsolatosan, hogy a gyermekeik visszatérhetnek-e az iskolába személyesen.
Kincset érő anyatej
A legújabb magyar irányelv szerint a hozzátáplálás legkorábban az 5. hónap elejétől, legkésőbb a 6. hónap végén kezdhető el, de ez nem zárhatja ki a 6 hónapos korig tartó kizárólagos szoptatást.
Pandémia a gyermekorvosok szemszögéből. 2. rész
Mindannyian látjuk a pénzügyi és pszichés stresszel küzdő családok gyermekekre gyakorolt hatását. Több gyermek fog haláleseteket megtapasztalni a családjában.
Pandémia a gyermekorvosok szemszögéből. 1. rész
Az okok, amiért a COVID-19 megbetegedés kisebb hatással van a gyermekekre, mint a felnőttekre.
COVID-19 a várandós nők körében
A várandós nők a súlyos lefolyású 2019-es koronavírus megbetegedés (Covid-19) fokozott kockázatának lehetnek kitéve, ami valószínűleg az immunrendszerüket és légzésfiziológiájukat érintő változásokkal állhat összefüggésben. Kedvezőtlen terhességi kimenetelek, úgy, mint a koraszülés és a halva születés, gyakrabban fordulhatnak elő a Covid-19 megbetegedést okozó SARS-CoV-2 vírussal fertőzött várandós nők körében.
Reverzibilis tüdőfibrózis gyermekkori esete nitrofurantoin kezelést követően
A tüdőt érintő mellékhatások, köztük a tüdőfibrózis, jól ismertek azoknál az idős betegeknél, akiket hosszútávon nitrofurantoin kezelésben részesítettek húgyúti fertőzés és másodlagos vesekárosodás megelőzése céljából.