Háziorvostan (felnőtt)
Trendek a szájüreg és a garat daganatainak incidenciájában
A szájüreg és pharynx daganatai az Amerikai Egyesült Államokban az évente diagnosztizált daganatok 3%-át képezik, kialakulásukban elsősorban a dohányzás, alkoholfogyasztás, és HPV infekciók játszanak szerepet. A szájüregi és pharyngealis daganatok incidenciája az 1980-as években csökkent, majd 1999-től kezdve újra emelkedést mutat.
Depresszió és Crohn-betegség?
A ’Gut’ szaklapban közzétett új vizsgálat szerint a depresszió gyakrabban fordul elő a Crohn-betegségben vagy colitis ulcerosa-ban szenvedő betegeknél a bélbetegségek diagnosztizálását megelőző években.
Melyek a legígéretesebb Covid-19 elleni terápiák?
Dr. Luke O’Neill, az írországi ’Dublini Trinity College’ biokémia részlegének vezetője szerint jelenleg az antitest-alapú terápiák a legígéretesebbek a hatásos és szélesebb körben alkalmazható Covid-19 elleni kezelések első hullámát illetően.
Neuroprotekció: az agyi funkciók védelme az időskori hipertóniához társult demenciával szemben
A hipertónia egyenirányító szerepét a kognitív károsodások kialakulásában epidemiológiai vizsgálatok igazolják. Az antihipertenzív szerek ígéretes kitörési pontnak bizonyulnak a progresszió mérséklésében, azonban nem az egyetlen terápiás lehetőséget jelentik az agyi funkciók védelmében. Az agyi anyagcsere folyamatok kedvező irányú befolyásolására érdemes több figyelmet fordítani.
Háziorvosi praxis - Kerepes-Szilasliget
2100 fős felnőtt háziorvosi praxis praxisjoga eladó.
Árral szemben: kognitív károsodás megelőzésének lehetőségei hipertóniában
10-20 év krónikus hipertónia után néhány éven belül jelentkezhetnek az enyhe kognitív károsodás tünetei. A krónikus agyi hipoperfúzió következtében jelentkező tünetek a mindennapi életre eleinte alig vannak hatással, így nehéz őket felismerni. Éppen ezért a vérnyomás-kontroll mellett érdemes előre gondolkodni. Időben beavatkozva jobb prognózisra számíthatunk.
Isoprinosine ®: kettős hatással a felső légúti vírusfertőzések ellen
A jelenlegi járvány időszakban kiemelt jelentőségű a felső légúti vírusfertőzések gyors és hatékony kezelése, hiszen jelenleg mind a felnőtteknek, mind a gyermekeknek légúti tünetek esetén otthon kell maradniuk. Ezekben az esetekben nem mindegy, hogy meddig tart a hiányzás az iskolából, a munkahelyről. (X)
Előremutató intelligens trendek a koronavírus megjelenésének monitorozásában
Az új típusú koronavírus, a SARS-CoV-2 elleni küzdelem jelenleg meghatározóvá vált mindennapjainkban, egészségügyi, gazdasági, pszichés valamint kulturális hatásai pedig még sokáig el is fognak bennünket kísérni. Mindazonáltal a pandémia pozitív hozadékai tagadhatatlanok, elég csak, ha a telemedicina rohamos fejlődésére és előretörésére gondolunk.
Antidiabetikumok védenek a súlyos vesebetegségekkel szemben?
A ’The BMJ’ folyóiratban 2020. április 29-én közzétett tanulmányban megállapították, hogy a nátrium-glükóz kotranszporter 2 (SGLT-2) inhibitorok 2-es típusú diabetesben hozzájárulhat a súlyos vesebetegségek rizikójának csökkentéséhez.
Miért rossz az élsportolók szájhygiéniai állapota?
Az élsportolók esetében magas a szájbetegségek aránya, annak ellenére, hogy gyakrabban mosnak fogat, mint a legtöbb ember, - állapította meg egy új tanulmány.
A COVID-19 pajzsmirigy gyulladást okozhat
Egy szakfolyóiratban közzétett új esettanulmány szerint a COVID-19 fertőzés szubakut thyreoiditis-t idézhet elő.
Migrén és a jogok háziorvosi szemmel
A Nemzetközi Fejfájás Társaság (International Headache Society, IHS) konszenzus kritérium rendszere alapján a migrén az elsődleges (önálló) fejfájásbetegségek közé tartozik. Előfordulási gyakorisága a magyar lakosságban mintegy 10-17% közé tehető (megközelítően 1,6 millióan szenvednek benne) és háromszor gyakoribb nőknél, mint férfiaknál.
Ciprofloxacin rezisztencia szezonális mintázata húgyúti fertőzésben
Az Escherichia coli (E.coli) baktérium által okozott húgyúti fertőzések a leggyakrabban előforduló fertőzések közé tartoznak és az antibiotikum felírásának gyakori okai.