Háziorvostan (felnőtt)

Neuroprotekció: az agyi funkciók védelme az időskori hipertóniához társult demenciával szemben

A hipertónia egyenirányító szerepét a kognitív károsodások kialakulásában epidemiológiai vizsgálatok igazolják. Az antihipertenzív szerek ígéretes kitörési pontnak bizonyulnak a progresszió mérséklésében, azonban nem az egyetlen terápiás lehetőséget jelentik az agyi funkciók védelmében. Az agyi anyagcsere folyamatok kedvező irányú befolyásolására érdemes több figyelmet fordítani.

Árral szemben: kognitív károsodás megelőzésének lehetőségei hipertóniában

10-20 év krónikus hipertónia után néhány éven belül jelentkezhetnek az enyhe kognitív károsodás tünetei. A krónikus agyi hipoperfúzió következtében jelentkező tünetek a mindennapi életre eleinte alig vannak hatással, így nehéz őket felismerni. Éppen ezért a vérnyomás-kontroll mellett érdemes előre gondolkodni. Időben beavatkozva jobb prognózisra számíthatunk.

Előremutató intelligens trendek a koronavírus megjelenésének monitorozásában

Az új típusú koronavírus, a SARS-CoV-2 elleni küzdelem jelenleg meghatározóvá vált mindennapjainkban, egészségügyi, gazdasági, pszichés valamint kulturális hatásai pedig még sokáig el is fognak bennünket kísérni. Mindazonáltal a pandémia pozitív hozadékai tagadhatatlanok, elég csak, ha a telemedicina rohamos fejlődésére és előretörésére gondolunk.

Migrén és a jogok háziorvosi szemmel

A Nemzetközi Fejfájás Társaság (International Headache Society, IHS) konszenzus kritérium rendszere alapján a migrén az elsődleges (önálló) fejfájásbetegségek közé tartozik. Előfordulási gyakorisága a magyar lakosságban mintegy 10-17% közé tehető (megközelítően 1,6 millióan szenvednek benne) és háromszor gyakoribb nőknél, mint férfiaknál.

Telemedicina az „otthon kényelmében”

A távkonzultáció és az online vizitek megjelenése a klasszikus értelemben vett orvoslás egy új, rendkívül izgalmas fejezetét nyitja meg előttünk. A megszokottól eltérő elektronikus rendelések gyorsan a mindennapjaink szerves részévé válhatnak, ennek feltétele azonban az orvostársadalom és a betegek oktatása, felkészítése a témában.